ОГЛЕДАЛО

NEWSPAPER / MAGAZINE / RSS AGREGATOR


„Св. Иларион еп. Мегленски“ - Именден на Надлежниот Митрополит Брегалнички г. Иларион (03.11.2018)

03. 11. 2018 година, Св. Иларион еп. Мегленски, препод. Иларион Велики - Именден на Надлежниот Митрополит Брегалнички г. Иларион, во манастирот „Св. Гаврил Лесновски“ во Лесново, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Брегалнички г. Иларион, во...


Православна светлина бр. 47

Свети Никола Кавасила: Поука На луѓето, одвоени од Бога со тројна преграда: природата, гревот и смртта, Господ им дал да Го поседуваат целосно и да се соединат со Него непосредно, со тоа што Он, една по една ги отстранил с...


Излезе од печат „Толкување на Псламите“ од свети Атанасиј и свети Василиј

Со благослов на Неговото Високопреосвештенство, Митрополитот Повардарски г. Агатангел се подготви и се испечати книгата „Толкување на Псламите“ од свети Атанасиј и свети Василиј. Книгата ја преведе ѓаконот Никола Ѓорѓиевски. Ова најново и...


23 Недела по Педесетница, Гостивар (04.11.2018)

Свети Никола Кавасила: Поука На луѓето, одвоени од Бога со тројна преграда: природата, гревот и смртта, Господ им дал да Го поседуваат целосно и да се соединат со Него непосредно, со тоа што Он, една по една ги отстранил с...


Бигорски доби на дар уметнички слики од ќелијното училиште и владиката Козма Пречистански

  Нашата Свештена Обител вчера беше почестена со две прекрасни уметнички слики, подарени од благочестивото семејство Јотови од Плевен, Бугарија. Станува збор за портрет на нашиот многу значаен дебарски владика Козма Пречистански (1836 – 19...


Заупокоена Литургија во храмот на св.Петка, н. Црниче, Скопје (03.11.2018)

   Скопје, 3-ти ноември 2018 г.-храм на св.Петка     На 3-ти ноември  2018 година, во дваесетитретата недела по Педесетница, кога Македонската православна црква- Охридска архиепископија го прославува споменот на  Преподобен Иларио...


Христе, во светлината на Твоето лице оние што си ги избрал, упокој ги

  Љубовта на Црквата Божја сјае насекаде, го прегрнала и сегашниот век, се грижи за идните, а се простира и во минатите, сѐ до самиот почеток, до созданието Адамово. Иако не е од времето, таа ги опфаќа сите во времето, за и нив да ги...


Take Me Top
Copyright © 2017 Ogledalo   |   All Rights Reserved   |   Designed By Zoran shefot Bogoevski