Недела на св. Марија Египетска

Недела на св. Марија Египетска

"Недела на св. Марија Египетска"На 25 март 2018 година, во Петтата недела од Великиот пост, посветена на преподобна Марија Египетска, Неговото високопреосвештенство Митрополитот Кумановско-осоговски г. д-р Јосиф, служеше Света Василиева Литургија во храмот на света Троица во Куманово. На С...

Света Божествена Литургија во храмот „Свeти Никола“ во Кабрамата, Сиднеј (Нов Јужен Велс)

Света Божествена Литургија во храмот „Свeти Никола“ во Кабрамата, Сиднеј (Нов Јужен Велс)

На 25. 03. 2018 година, во петтата недела од Великиот пост – Недела на света Марија Египетска, кога Светата Црква ги празнува Преподобен Теофан Исповедник; Преподобен Симеон Нов Богослов; Свети Григориј Двоеслов, папа Римски, во црковната општина „Свети Никола“ во Кабрамата, старешината на храмо...

Света Божествена Литургија во манастирот „Свети Климент Охридски“ во Кинг Лејк, Мелбурн (Викторија)

Света Божествена Литургија во манастирот „Свети Климент Охридски“ во Кинг Лејк, Мелбурн (Викторија)

На 25. 03. 2018 година, во петтата недела од Великиот пост – Недела на света Марија Египетска, кога Светата Црква ги празнува Преподобен Теофан Исповедник; Преподобен Симеон Нов Богослов; Свети Григориј Двоеслов, папа Римски, во манастирот „Свети Климент Охридски“ во Кинг Лејк, игуменот на манас...

Света Божествена Литургија во храмот „Свeти Георгиј и Пресвета Богородица“ во Епинг, Мелбурн (Викторија)

Света Божествена Литургија во храмот „Свeти Георгиј и Пресвета Богородица“ во Епинг, Мелбурн (Викторија)

На 25. 03. 2018 година, во петтата недела од Великиот пост – Недела на света Марија Египетска, кога Светата Црква ги празнува Преподобен Теофан Исповедник; Преподобен Симеон Нов Богослов; Свети Григориј Двоеслов, папа Римски, во црковната општина „Свети Георгиј и Пресвета Богородица“ во Епинг, с...

Недела на Света Марија Египетска

Недела на Света Марија Египетска

Недела на Света Марија Египетска е петтата и последната недела на Велигденскиот пост. Со неа започнува последната недела на Светата Четириесетница; се празнува споменот на преподобната Марија Египетска, покајана блудница. После оваа недела доаѓа следи Цветната Недела, по што Црквата влегува во С...

„Кој меѓу вас сака да биде поголем, нека ви биде слуга!“- Митрополит Струмички г. Наум /”Whoever among you wants to be greater, shall be servant to all!” – Metropolitan of Strumica Naum

„Кој меѓу вас сака да биде поголем, нека ви биде слуга!“- Митрополит Струмички г. Наум /”Whoever among you wants to be greater, shall be servant to all!” – Metropolitan of Strumica Naum

Тогаш пристапија кон Него Заведеевите синови, Јаков и Јован, и рекоа: „Учителе, сакаме да ни направиш она што ќе побараме“. Он ги праша: „Што сакате да ви направам?” А тие Му одговорија: „Дај ни да седнеме до Тебе, едниот оддесно, а другиот одлево, во славата Твоја“. Но Он им рече: „Не знаете шт...

„Кој меѓу вас сака да биде поголем, нека ви биде слуга!“ (24.03.2018)

„Кој меѓу вас сака да биде поголем, нека ви биде слуга!“ (24.03.2018)

 „Кој меѓу вас сака да биде поголем, нека ви биде слуга!“ (24.03.2018 10:00) Тогаш пристапија кон Него Заведеевите синови, Јаков и Јован, и рекоа: „Учителе, сакаме да ни направиш она што ќе побараме“. Он ги праша: „Што сакате да ви направам?” А тие Му одговорија: „Дај ни да седнеме до Тебе, едниот о...

ТИ, ПРЕПОДОБНА МАРИЕ ПОМАГАЈ! Канон кон Преподобната Марија Египјанка (недела на св. Марија Египетска)

ТИ, ПРЕПОДОБНА МАРИЕ ПОМАГАЈ! Канон кон Преподобната Марија Египјанка (недела на св. Марија Египетска)

Свети Андреј Критски КАНОНИ на  Великиот Велигденски Пост Канон кон Преподобната Марија Египјанка, глас 6. Неговото краестрочие, го сочинува стихотː Ти, Преподобна Марие помагај! Песна 1ː Кон преподобнатаː Преподобна мајко Марие, моли Го Бога за нас! Светлозарна благодат од вишната Божестве...

„КОЈ МЕЃУ ВАС САКА ДА БИДЕ ПОГОЛЕМ, НЕКА ВИ БИДЕ СЛУГА!“ Митрополит Наум

„КОЈ МЕЃУ ВАС САКА ДА БИДЕ ПОГОЛЕМ, НЕКА ВИ БИДЕ СЛУГА!“ Митрополит Наум

„КОЈ МЕЃУ ВАС САКА ДА БИДЕ ПОГОЛЕМ, НЕКА ВИ БИДЕ СЛУГА!“ (24.03.2018 10:00) Тогаш пристапија кон Него Заведеевите синови, Јаков и Јован, и рекоа: „Учителе, сакаме да ни направиш она што ќе побараме“. Он ги праша: „Што сакате да ви направам?” А тие Му одговорија: „Дај ни да седнеме до Тебе,...

Што треба да молиме од Бога?

Што треба да молиме од Бога?

                                                                                                                                                                Дај ни да седнеме до Тебе,                                                                                                           ...

Акатистна сабота во Куманово

Акатистна сабота во Куманово

"Акатистна сабота во Куманово"Во петтата сабота од Великиот пост, т.н. Акатистна сабота, кога се чита целата служба на Акатистот на Пресвета Богородица, во митрополитскиот соборен храм на свети Никола во Куманово, митрополитот Кумановско-осоговски г. д-р Јосиф служеше сеноќно бдение во чест...

Акатист во Штип

Акатист во Штип

Детали Родителска категорија: Вести Објавено: 23 Март 2018 Посети: 760 Акатист во Штип На 23. 03. 2018 година, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Брегалнички г. Иларион, во Петата недела од Великиот пост, во Соборни...

СИНАПОВО ЗРНО, КАКВИ СВОЈСТВА ПОСЕДУВА?  Преподобен авва Исаиј

СИНАПОВО ЗРНО, КАКВИ СВОЈСТВА ПОСЕДУВА? Преподобен авва Исаиј

Слово единаесетто ЗА СИНАПОВОТО ЗРНО Има една тајна во параболата Господова за синаповото зрно. Така велат оците и не’ поттикнуваат да ја истражуваме тајната што е скриена во зборовите на нашиот Господ Исус Христос: “Царството небесно прилега на зрно синапово, кое човек го зема и посеа на н...

МЕ НАПАЃА ДЕМОН! Помогнете, има ли духовно лице кое може да истера вакво зло?(Одговара отец ГоранСтојчевски)

МЕ НАПАЃА ДЕМОН! Помогнете, има ли духовно лице кое може да истера вакво зло?(Одговара отец ГоранСтојчевски)

Добро утро. се` за добро нека е. Ми треба помош!!! Изгубив секаква надеж дека ќе ја најдам, освен со молитва на некое свештено лице кое има моќ да истера демон од мојата душа. Барам спас веќе долго време, а освен исцелување во некој манастир нема друга опција, а не можам да најдам каде? Ве...