СОКРАТ – ПРОСЕЈ НИЗ ТРИ СИТА ! (Сократов текст, за кој никој не знае)

СОКРАТ – ПРОСЕЈ НИЗ ТРИ СИТА ! (Сократов текст, за кој никој не знае)

ПРОСЕЈ НИЗ ТРИ СИТА – СОКРАТОВА ПРОВЕРКА 9. Божја заповед: Не сведочи лажно, не озборувај! Големиот античкиг философ, Сократ, го сретнал некој познаник и веднаш по поздравот го прашал: – Знаеш ли штотуку што чув за еден твој пријател? – Само момент – го сопрел Сократ. – Пред да ми кажеш мак...

Таа е врв и совршенство на се` свето!

Таа е врв и совршенство на се` свето!

Пресвета Богородица е Мајка на Бог, и оттаму Мајка на сѐ божествено, сѐ свето, сѐ небесно, сѐ вечно, сѐ богочовечко, сѐ најдобро, сѐ најубаво. Од сѐ добро, Таа е најдобра; од сѐ свето, Таа е најсвета; од сѐ чисто, Таа е најчиста; од сѐ прекрасно, Таа е најпрекрасна; од сѐ добродетелно, Таа...

ЗОШТО НЕ ЈА ЧУВСТВУВАМЕ СВЕТАТА ПРИЧЕСТ? (Ние не се подготвуваме за Причест и затоа не ја чувствуваме)

ЗОШТО НЕ ЈА ЧУВСТВУВАМЕ СВЕТАТА ПРИЧЕСТ? (Ние не се подготвуваме за Причест и затоа не ја чувствуваме)

Ние не се подготвуваме за Причест и затоа не ја чувствуваме. Ние не се подготвуваме за Причест и затоа не ја чувствуваме, ние не сме подготвени во тој час да го преживееме сето тоа. Кога некој вечерта седи и гледа телевизија и потоа утредента оди да се причести, тој ништо не може да разбере...

Ние не примаме некаква магија, туку Самиот Господ  (Беседа за Божествената литургија и Светата Причест)

Ние не примаме некаква магија, туку Самиот Господ (Беседа за Божествената литургија и Светата Причест)

Беседа за Божествената литургија и Светата Причест Архимандрит Андреј (Конанос) Кога пристапуваме кон Светата Причест, мислам дека тоа е термометарот на нашата вера. Како што говоревме декатермометар на нашата вера е молитвата, сега пак говорам: Термометарот е, дали заигра нашето срце при п...

КАДЕ Е БЛАГОДАТТА НА СВЕТИОТ ДУХ? (Христијанинот е безбеден во Црквата – Архимандрит Георгиј Капсанис)

КАДЕ Е БЛАГОДАТТА НА СВЕТИОТ ДУХ? (Христијанинот е безбеден во Црквата – Архимандрит Георгиј Капсанис)

За благодатта Божја Архимандрит Георгиј Капсанис (Григоријатски манастир)❈✤❈ Доживувањето на несоздадената светлина е едно од најголемите божествени искуства и токму поради тоа, не секој е достоен да ја види; тој дар не се дава секому, туку само на малкумина, на оние кои особено напредувал...

БЛИЖНИОТ („He барам ме љубат ли мене, барам, ги љубам ли јас другите?”)

БЛИЖНИОТ („He барам ме љубат ли мене, барам, ги љубам ли јас другите?”)

БЛИЖНИОТ • Твојот ум, поучен од Евангелието, ќе се смири пред секој ближен, кога во него ќе Го види Христа. Сите кои во Христа се крстија, во Христа се облекоа. Co било што и како и да се оскверниле себеси – ризата Христова, се’ до Неговиот суд, е на нив. Треба себеси да се сметаш за најлош...

КАКО ДА СЕ ОДНЕСУВАМЕ СО СЛАБОСТИТЕ НА БЛИЖНИОТ? (Свети Игнатиј Брјанчанинов )

КАКО ДА СЕ ОДНЕСУВАМЕ СО СЛАБОСТИТЕ НА БЛИЖНИОТ? (Свети Игнатиј Брјанчанинов )

БЛИЖНИОТ – неговите слабости • Некои постат, живеат осамено, Го молат Бог за скротување на похотата на својата природа, но притоа си дозволуваат себеси да зборуваат лошо за ближните, да ги прекоруваат и да ги осудуваат, да им се потсмеваат – и Божјата помош отстапува од нив; тие се препуште...

ЛУЃЕТО СЕ ЖЕДНИ ЗА ЕДНОСТАВНОСT! (Еден хулиган е подобар од еден лицемерен христијанин.)

ЛУЃЕТО СЕ ЖЕДНИ ЗА ЕДНОСТАВНОСT! (Еден хулиган е подобар од еден лицемерен христијанин.)

Добро е што луѓето се жедни за едноставност и што дојдоа дотаму што од неа направиле мода, иако не се чувствуваат едноставно. Некои доаѓаат на Света Гора облечени во избледена облека. Се мислам: „Па, тие не работат по ниви, зошто така изгледаат?” Некои природно зборуваат едноставно и тоа т...

На Источен Петок – Балаклија во Добра Вода - кочанско

На Источен Петок – Балаклија во Добра Вода - кочанско

Детали Родителска категорија: Вести Објавено: 15 Април 2018 Посети: 690 На Источен Петок – Балаклија во Добра Вода - кочанско На 13. 04. 2018 година - Животворен Извор на Пресвета Богородица - Источен Петок – Балаклија, св....

БЛАЖЕНИ СЕ  ОНИЕ КОИ ПЛАЧАТ ЗА ПОВЕЌЕ ДОБРИНА!

БЛАЖЕНИ СЕ ОНИЕ КОИ ПЛАЧАТ ЗА ПОВЕЌЕ ДОБРИНА!

‘Блажени се оние кои плачат за повеќе добрина во луѓето и меѓу луѓето, бидејќи малку ја има; кои плачат за повеќе љубов, зашто и неа малку ја има; кои плачат за повеќе правда, затоа што и од неа има малку. Блажени се сите кои плачат за повеќе вистина, за повеќе молитви, за повеќе пост, радо...

 Митрополит Струмички Наум : Потешко ни беше да бегаме

Митрополит Струмички Наум : Потешко ни беше да бегаме

Потешко ни беше да бегаме (14.04.2018 09:01)Деца, денес го чествуваме денот на жените мироносици. Кога би ве прашал, сега, што би издвоиле вие, кои повеќе или помалку го знаете нивното житие, како најкарактеристично од севкупниот нивен подвиг во служењето на Богочовекот Христос, што би м...

ПОТЕШКО НИ БЕШЕ ДА БЕГАМЕ (Митрополит Наум)

ПОТЕШКО НИ БЕШЕ ДА БЕГАМЕ (Митрополит Наум)

ПОТЕШКО НИ БЕШЕ ДА БЕГАМЕ (14.04.2018 09:01) Деца, денес го чествуваме денот на жените мироносици. Кога би ве прашал, сега, што би издвоиле вие, кои повеќе или помалку го знаете нивното житие, како најкарактеристично од севкупниот нивен подвиг во служењето на Богочовекот Христос, што би ми...

СЛОВО ЗА МИЛОСТИВАТА КОЈА МИЛУВА!  (Архимандрит Партениј)

СЛОВО ЗА МИЛОСТИВАТА КОЈА МИЛУВА! (Архимандрит Партениј)

Слово за Милостивата која милува! Толку многу сакам, возљубени мои, денес да споделам со вас нешто длабоко сокриено во моето срце, нешто неизмерно големо и силно, што сега извира од мене, и со трепет се осмелувам, зашто знам колку е смела мојата намера и добро знам дека оваа моја постапка г...

Светол Петок (Животоносен источник)

Светол Петок (Животоносен источник)

"Светол Петок (Животоносен источник)"На Светол (Источен) Петок (13 април 2018 година), кога го празнуваме споменот на осветувањето на храмот на Пресвета Богородица во Константинопол, митрополитот Кумановско-осоговски г. д-р Јосиф служеше Божествена Златоустова Литургија во храмот на света П...

Вечерна за Источен Петок – Балаклија

Вечерна за Источен Петок – Балаклија

"Вечерна за Источен Петок – Балаклија"На 12 април 2018 година (четврток од Светлата седмица), во храмот на света Петка во Бедиње – Куманово, Неговото Високопреосвештенство митрополитот Кумановско-осоговски г. д-р Јосиф, служеше Вечерна богослужба. ХРИСТ...