Одговорот што св. Елевтериј му го дал на царот Адријан, христогонителот

Одговорот што св. Елевтериј му го дал на царот Адријан, христогонителот

Мачеништвото на св. ЕлевтеријДенес го празнуваме споменот на св. Елевтериј, епископот Илирски. Царoт Адријан, христoгoнитeлoт, испратил нeкoј свoј вoјвoда Фeликс сo вoјницитe да гo фатат и да гo дoвeдат Eлeвтeрија вo Рим. Кoга разлутeниoт Фeликс стигнал вo Валoна и кoга влeгoл вo црквата, гo вид...

ОХ, ДУХУ СВЕТ, НЕ ОСТАВАЈ МЕ!

ОХ, ДУХУ СВЕТ, НЕ ОСТАВАЈ МЕ!

(Покајанието патот во Царството Божјо – Старец Филотеј Зервахос) Со покајание се учиме во љубовта Божја. Сите чесни и смирени луѓе кои што се послушни и воздржани и кои што се каат за своите гревови веќе се на Небото и го гледаат нашиот Господ Исус Христос во слава, ја слушаат Херувимската...

Сирија го празнува Рождеството Христово

Сирија го празнува Рождеството Христово

Антиохиската Црква, како и другите христијански деноминации, торжествено го прославија Рождеството Христово во повеќето градови во Сирија, јавуваат сириските новински агенции. Неговата Светост, Антиохискиот Патријарх и на целиот Исток г.г. Јован X, богослужеше во соборната црква на Пресвета Бого...

Она не е Божица, Она е нешто попрекрасно и позначајно за нас – Она е Богородица!

Она не е Божица, Она е нешто попрекрасно и позначајно за нас – Она е Богородица!

Она нѐ научи што е (Кој Е) смислата на нашиот живот. Она нѐ научи што е (Кој Е) вистинска вера. Она нѐ научи што е (Кој Е) апсолутно послушание. Она нѐ научи што е (Кој Е) одрекување од овој свет. Она нѐ научи што е (Кој Е) крајно туѓинување. Она нѐ научи што е (Кој Е) небесно смирение. Она...

ИЗЛЕГУВАЈЌИ НАДВОР ГОРЧЛИВО ПЛАЧЕШЕ…“  (Покајанието патот во Царството Божјо – Старец Филотеј Зервахос)

ИЗЛЕГУВАЈЌИ НАДВОР ГОРЧЛИВО ПЛАЧЕШЕ…“ (Покајанието патот во Царството Божјо – Старец Филотеј Зервахос)

Вистинското покајание не се состои само во тоа некој да ги исповеда своите гревови, туку и да не се враќа на претходните зли дела, да го води сопствениот живот во правец на постојано исправување; не само во тоа да не се враќа на претходното, туку и со скрушеност на срцето да жали за она што...

За ангелите и за човекот без нозе

За ангелите и за човекот без нозе

by admin · 26/12/2017 Петр Мамонов Секој човек кој го сретнуваме по патот е ангел. Тој ти е помошник и си го сретнал не попусто. Или те испитува, или те љуби. Друго нема. Имав еден случај од млад...

После 25 години, доделено албанско државјанство на Архиепископот Анастасиј

После 25 години, доделено албанско државјанство на Архиепископот Анастасиј

Албанскиот Претседател г. Илир Мета, со одлука бр. 10700 му додели албанско државјанство на Претстојателот на Албанската православна црква, г.г. Анастасиј. Декретот е архивиран на 22 декември 2017, стапил на сила веднаш, а е објавен вчера (24 декември 2017), по повод празнувањето на Божик во сос...

Бдение во црквата „Св. Петка“ во населба Сењак – Штип, „Св. Игнатиј Богоносец“ и „Св. Јован Кронштатски“ на 01/02.01.2018 (понеделник - вторник)

Бдение во црквата „Св. Петка“ во населба Сењак – Штип, „Св. Игнатиј Богоносец“ и „Св. Јован Кронштатски“ на 01/02.01.2018 (понеделник - вторник)

Детали Родителска категорија: Вести Објавено: 25 Декември 2017 Посети: 1085 Бдение во црквата „Св. Петка“ во населба Сењак – Штип, „Св. Игнатиј Богоносец“ и „Св. Јован Кронштатски“ на 01/02.01.2018 (понеделник - вторник) Се из...

Манастирска слава во женскиот манастир Св. Спиридон, метох на Лесновската обител

Манастирска слава во женскиот манастир Св. Спиридон, метох на Лесновската обител

Детали Родителска категорија: Вести Објавено: 25 Декември 2017 Посети: 685 Манастирска слава во женскиот манастир Св. Спиридон, метох на Лесновската обител На 25. 12. 2017 година, Св. Спиридон Чудотворец еп. Тримитунски, Негов...

Едноцрквие за празникот на Свети Спиридон, еп. Тримифунтски во Соборниот храм „Успение на Пресвета Богородица“ во Сиденхам, Мелбурн (Викторија)

Едноцрквие за празникот на Свети Спиридон, еп. Тримифунтски во Соборниот храм „Успение на Пресвета Богородица“ во Сиденхам, Мелбурн (Викторија)

На 25. 12. 2017 година,  кога се празнува споменот на Свети Спиридон, епископ Тримифунтски, во црковната општина „Успение на Пресвета Богородица“ во Сиденхам, архимандритот Гаврил (Галев) во сослужение на старешината на храмот протојереј – ставрофор Ефтим Бетински и на ерејот Климент Станковски...

Неколку интересни факти за св. Спиридон Чудотворец

Неколку интересни факти за св. Спиридон Чудотворец

Денес Црквата го празнува споменот на светиот чудотворец Спиридон, епископ Тримитунски. Еве неколку интересни факти од неговиот живот и чуда: 1. Св. Спиридон бил родум од Кипар, побожен овчар, оженет и имал една ќерка, Ирена. По упокојувањето на неговата сопруга, и тој и ќерка му се замонашиле....

Свети Спиридон Чудотворец, епископ Тримифунтски

Свети Спиридон Чудотворец, епископ Тримифунтски

Место на раѓањето и на службата на овој славен светител е островот Кипар. Роден е од прости родители, земјоделци, а и самиот беше и остана прост и смирен с ѐ до својата смрт. Во младоста се ожени и имаше деца. А кога умре жена му, тој сиот се предаде на служба на Бога. Заради неговото особено бл...

Бараме нешто од Христос или Го бараме Самиот Христос?

Бараме нешто од Христос или Го бараме Самиот Христос?

Митрополит Антониј Сурошки Бог е подготвен да остане потполно надвор од нашиот живот, подготвен е да крене тоа како еден крст, но воопшто не еподготвен да стане едноставно еден дел од нашиот живот. Така, кога размислуваме за отсуството Божјо, не е ли подобро да се прашаме себеси: кој е ви...

Свети Спиридон Чудотворец еп. Тримунтски

Свети Спиридон Чудотворец еп. Тримунтски

(25 декември) Oвој голем Божји човек бил еден од големите светители во IV век. Роден е во источниот дел на Средоземното море, на југот од Мала Азија, на островот Кипар. Потекнувал од многу сиромашно земјоделско семејство, надарено од Бога со многу деца. Се оженил доста млад и Господ му да...

Божествена литургија за празникот во храмот „Свети Димитриј Солунски“ – Волонгонг, Сиднеј (Нов Јужен Велс)

Божествена литургија за празникот во храмот „Свети Димитриј Солунски“ – Волонгонг, Сиднеј (Нов Јужен Велс)

На 24. 12. 2017 година, во неделата на Светите Праотци, кога го празнуваме споменот на Преподобен Данило Столпник; Преподобен Лука Столпник; Преподобен Никон Сувиот; Светиот маченик Миракс, вo црковната општина „Свети Димитриј Солунски“ – Волонгонг, старешината на храмот, ерејот Роберт Илијевски...