„Св. вмч – чка Варвара“ во Пробиштип во Лесново

„Св. вмч – чка Варвара“ во Пробиштип во Лесново

Детали Родителска категорија: Вести Објавено: 17 Декември 2017 Посети: 305 „Св. вмч – чка Варвара“ во Пробиштип во Лесново На 17. 12. 2017 година, Недела 28 – ма по Педесетница, Св. вмч – чка Варвара, св. Јован Дамаскин, Негов...

„ТЕБЕ, БОЖЕ, ТЕ ФАЛИМЕ“

„ТЕБЕ, БОЖЕ, ТЕ ФАЛИМЕ“

Тебе, Боже, Те фалиме, Тебе, Господи, Те исповедаме, Тебе Предвечниот Отец сета земја Те велича; Тебе (те фалат) сите ангели, Тебе – небесата и сите сили, Тебе – херувимите и серафимите Непрестајно Ти извикуваат: Свет, Свет, Свет е Господ Саваот, Небесата и земјата се исполнети од Твојат...

Свети Амвросиј, епископ Медиолански (Милански)

Свети Амвросиј, епископ Медиолански (Милански)

Овој голем Свет отец на православната Црква од Запад беше од прочуен род; татко му беше царски намесник на Галија и Шпанија, но по вера незнабожец, а мајка му христијанка. Додека беше уште во лулка како малечок, еднаш се спушти рој пчели врз него, излејаа мед на неговата уста и одлетаа. И...

Свети Николај Мирликијски Чудотворец

Свети Николај Мирликијски Чудотворец

Светителот Христов Николај, големиот Чудотворец, го одгледа земјата Ликиска. Роден е во градот Патара. Неговите родители, Теофан и Нона, беа луѓе познати, од висок род, православни и богати. Кога се роди ова благословено дете, му го дадоа името Николај, што значи „победник на народите“. Н...

Свети Јован Дамаскин

Свети Јован Дамаскин

За животот на св. Јован Дамаскин се знае многу малку. Житијата кои што ни се познати нам се составени подоцна (кон крајот на XI век), и според нив е тешко да се направи разлика меѓу она што е веродостојно, а што не. Преподобниот Јован е роден во Дамаск. По наследство му бил ставен прекар...

Света маченичка Варвара

Света маченичка Варвара

Таткoтo на oваа славна Христoва пoслeдoватeлка кoја oд ранитe гoдини станала нeвeста Христoва, пo имe Диoскoр, бил пoзнат пo пoлoжбата и бoгатствoтo вo градoт Илиoпoл Eгипeтски, а вo вeрата бил нeзнабoжeц. Свoјата ќeрка eдиница, мудра пo ум и убава на лицe, Диoскoр ја затвoрил вo висoка к...

Прва Божествена литургија на новиот свештеник во храмот „Свeта Петка“ во Рокдејл, Сиднеј (Нов Јужен Велс)

Прва Божествена литургија на новиот свештеник во храмот „Свeта Петка“ во Рокдејл, Сиднеј (Нов Јужен Велс)

На 17. 12. 2017 година, во 28-тата недела по Педесетница кога го празнуваме споменот на Светата великомаченичка Варвара; Свети Јован Дамаскин; Свети Генадиј, архиепископ Новгородски, во црковната општина „Света Петка“ во Рокдејл, архимандриот Гаврил (Галев) во сослужение на новодојдениот свештен...

Колективни несвесни гревовни шеми (16.12.2017)

Колективни несвесни гревовни шеми (16.12.2017)

              Kарактеристика на непросветлениот ум е да се врзува за овоземни шеми за да си ја обезбеди својата овоземна сигурност, па дури и својата небесна иднина. Непросветлениот ум има потреба од сигурност за себе. Просветлениот ум молитвено и срдечно копнее да се спасат сите. Десеттемина л...

И З В Е С Т У В А Њ Е

И З В Е С Т У В А Њ Е

МАКЕДОНСКА ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА – ОХРИДСКА АРХИЕПИСКОПИЈА АВСТРАЛИСКО-СИДНЕЈСКА ПРАВОСЛАВНА ЕПАРХИЈА   МАКЕДОНСКА ПРАВОСЛАВНА ЦРКОВНА ОПШТИНА „СВЕТА ВМЧ-КА НЕДЕЛА“ – ГОЛД КОСТ (КВИНЗЛАНД)   Возљубени во Господа, ние како Управа на МПЦО „Света вмч-ка Недела“, ја имаме особената чест да Ви го достави...

Што е тоа Црква?

Што е тоа Црква?

Првото што сакам да го кажам, и што ми изгледа како многу важно, е фактот дека Христос Самиот ништо лично не напишал. Евангелието што го имаме е сеќавање на Црквата, сеќавање на Неговите најблиски ученици на она што го доживеале и што го научиле додека биле покрај Христос. Меѓутоа, Христос не ос...

Отец Алексиј Умински: За сопружничките односи, системот на забрани, целомудрието и блудот

Отец Алексиј Умински: За сопружничките односи, системот на забрани, целомудрието и блудот

Ние многу сме се навикнале на зборовите дека Црквата е тело Христово и тие зборови понекогаш ги разбираме некако апстрактно, некако богословски оддалечено: небаре тоа не е вистинското тело Христово, ами некој образ, символ што треба да си го одгатнеме. Притоа, во апостолските послани...

Отец Алексиј Умински: За сопружничките односи, системот на забрани, целомудрието и блудот

Отец Алексиј Умински: За сопружничките односи, системот на забрани, целомудрието и блудот

Ние многу сме се навикнале на зборовите дека Црквата е тело Христово и тие зборови понекогаш ги разбираме некако апстрактно, некако богословски оддалечено: небаре тоа не е вистинското тело Христово, ами некој образ, символ што треба да си го одгатнеме. Притоа, во апостолските послани...

Наследството на свети Климент

Наследството на свети Климент

  Ваше Блаженство, Ваши Високопреосвештенствa, чесни отци, браќа и сестри! Му благодариме на Бога што нè воведе во овие денови на Божиќниот пост, кога молитвено се подготвуваме да го пречекаме Богомладенецот, Кој, како што исповедаме во Символот на верата „се роди заради нас и нашето спасение“....

Пристигна новиот парохиски свештеник во Црковната општина „Света Петка“ во Рокдејл – Сиднеј (Нов Јужен Велс)

Пристигна новиот парохиски свештеник во Црковната општина „Света Петка“ во Рокдејл – Сиднеј (Нов Јужен Велс)

Со благослов на надлежниот архиереј на Австралиско – сиднејската епархија, Неговото Високопреосвештенство, Митрополитот Дебарско – кичевски и Администратор Австралиско – сиднејски г. Тимотеј, во мисија на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија на Австралиско тло, односно во Авс...

Совети до свештениците

Совети до свештениците

by admin · 13/12/2017 Составени од епископ Василиј Мантијата на свештеникот е знаме на Црквата Христова: затоа мораме строго да ја почитуваме, ние кои ја носиме, со свет живот, та оние кои не но...