Житие на преподобен Јоаникиј Ракотински

Житие на преподобен Јоаникиј Ракотински

Неможе да се сокрие светило што се наоѓа на врв планина и Не се става светило под поклоп туку на свекник за да ѓи осветлува сите в куки. Животот на преопдобниот отец наш Јоаникиј е во токлу скриен, а истовремено и во толку објавен. Оскудни се податоците за åнеговиот живот. Се знае дека бил роден...

Пристигна новиот парохиски свештеник во Црковната општина „Свети вмч. Димитриј Солунски“ во Волонгонг (Нов Јужен Велс)

Пристигна новиот парохиски свештеник во Црковната општина „Свети вмч. Димитриј Солунски“ во Волонгонг (Нов Јужен Велс)

Со благослов на надлежниот архиереј на Австралиско – сиднејската епархија, Неговото Високопреосвештенство, Митрополитот Дебарско – кичевски и Администратор Австралиско – сиднејски г. Тимотеј, во мисија на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија на Австралиско тло, односно во Авс...

Божествена литургија за празникот Рождество на Пресвета Богородица во храмот „Свeти Георгиј и Пресвета Богородица“ во Епинг, Мелбурн (Викторија)

Божествена литургија за празникот Рождество на Пресвета Богородица во храмот „Свeти Георгиј и Пресвета Богородица“ во Епинг, Мелбурн (Викторија)

На 21. 09. 2017 година, кога го празнуваме празникот Рождество на Пресвета Богородица (Мала Богородица), во црковната општина „Свети Георгиј и Пресвета Богородица“ во Епинг, старешината на храмот, јерејот Климент Станковски служеше Света Златоустова Литургија. На Светата Литургија, верниот народ...

Прославен празникот Рождество на Пресвета Богородица во храмот „Свeта Петка“ во Рокдејл, Сиднеј (Нов Јужен Велс)

Прославен празникот Рождество на Пресвета Богородица во храмот „Свeта Петка“ во Рокдејл, Сиднеј (Нов Јужен Велс)

На 21. 09. 2017 година, кога го празнуваме празникот Рождество на Пресвета Богородица (Мала Богородица), во црковната општина „Света Петка“ во Рокдејл, игуменот Гаврил (Галев) служеше Света Златоустова Литургија. На Светата Литургија, верниот народ се причести со Светите Христови Тајни. ...

Митрополит Софрониј - ПРОПОВЕД ЗА РОЖДЕСТВО НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА

Митрополит Софрониј - ПРОПОВЕД ЗА РОЖДЕСТВО НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА

  ПРОПОВЕД ЗА РОЖДЕСТВО НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА На денешен ден светата православна Црква празнува едно големо и радосно случување за целиот човечки род: раѓањето на Пресвета Дева Марија.Со молитвено внимание да ја ислушаме чудната приказна што ни ја раскажува Светото предание, та духо...

Претставник од Австралиско – сиднејската епархија при МПЦ – ОА се сретна со Коптскиот поглавар, Неговата светост папата г. Тавадрос II

Претставник од Австралиско – сиднејската епархија при МПЦ – ОА се сретна со Коптскиот поглавар, Неговата светост папата г. Тавадрос II

На Австралискиот континент од неодамна во своја прва официјална работна посета се наоѓа 118-тиот Папа Александриски и Патријарх на цела Африка, на Светата Апостолска визија на свети Марко евангелистот, на Копската православна црква г. г. Тавадрос II од Александрија. Тој благоволи во вторникот, н...

За христијанската љубов

За христијанската љубов

Во денешнината луѓето се стремат максимално да го искористат своето време. Секој се труди да ги прочита новостите што го интересираат објавени накратко во весниците. Големи книги не се читаат. Има писатели чија работа е да ја скратат содржината на поголемите книги за да можат да ги прочитаат пов...

The Macedonian Orthodox Church is not a „new“ Church

The Macedonian Orthodox Church is not a „new“ Church

Dear brothers and sisters in Christ, We have gathered here today to celebrate the 50 year anniversary of the proclamation of the Macedonian Orthodox Church as an Autocephalous Church in the union of One Holy, Catholic and Apostolic Orthodox Church) I would like to use the opportunity to remind...

Божествена литургија за празникот Отсекување на главата на свети Јован Крстител во храмот „Свeти Георгиј и Пресвета Богородица“ во Епинг, Мелбурн (Викторија)

Божествена литургија за празникот Отсекување на главата на свети Јован Крстител во храмот „Свeти Георгиј и Пресвета Богородица“ во Епинг, Мелбурн (Викторија)

На 11. 09. 2017 година, кога го празнуваме споменот на Отсекувањето на главата на свети Јован Крстител; преподобната Теодора Солунска; света маченичка Василија и на светиот маченик Анастасиј (Спасо) Радовишки, во црковната општина „Свети Георгиј и Пресвета Богородица“ во Епинг, старешината на хр...

Вечерна богослужба на свети Јоаким Осоговски

Вечерна богослужба на свети Јоаким Осоговски

"Вечерна богослужба на свети Јоаким Осоговски"На 28.08.2017 година, во предвечерието на славата на свети Јоаким Осоговски и преподобен Јосиф Спилеот, Неговото Високопреосвештенство митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, на покана на митрополитот Кумановско-осоговски г. д-р Јосиф, служе...

Вечерна на „Успение на Пресв. Богородица“ во штипско – Ново село

Вечерна на „Успение на Пресв. Богородица“ во штипско – Ново село

Детали Родителска категорија: Вести Објавено: 27 Август 2017 Посети: 1293 Вечерна на „Успение на Пресв. Богородица“ во штипско – Ново село На 27. 08. 2017 година, вечерта на Празникот Успение на Пресвета Богородица – Голема Бо...

Дванаесетта недела по Педесетница

Дванаесетта недела по Педесетница

На 27.08.2017 година, во Дванаесеттата недела по Педесетница, во предпразненството на празникот на Успението на Пресвета Богородица, Неговото Високопреосвештенство митрополитот Кумановско-осоговски г. д-р Јосиф служеше Света Златоустова Литургија во манастирот на свети Јоаким Осоговски во Крива Пала...

Чествување на Светитот маченик Спасо Радовишки, Заштитник и Патрон на Радовиш

Чествување на Светитот маченик Спасо Радовишки, Заштитник и Патрон на Радовиш

Детали Родителска категорија: Вести Објавено: 21 Август 2017 Посети: 912 Чествување на Светитот маченик Спасо Радовишки, Заштитник и Патрон на Радовиш На 21. 08. 2017 година, празникот на Светиот маченик Спасо Радовишки, во хр...

Вечерна со Литија и Духовна Академија во Радовиш на Патронот и Заштитникот на Градот Св. мч. Спасо Радовишки

Вечерна со Литија и Духовна Академија во Радовиш на Патронот и Заштитникот на Градот Св. мч. Спасо Радовишки

Детали Родителска категорија: Вести Објавено: 21 Август 2017 Посети: 1036 Вечерна со Литија и Духовна Академија во Радовиш на Патронот и Заштитникот на Градот Св. мч. Спасо Радовишки На 20. 08. 2017 година, десета година по ре...

Недела 11 – та по Педесетница во Лесново

Недела 11 – та по Педесетница во Лесново

Детали Родителска категорија: Вести Објавено: 21 Август 2017 Посети: 986 Недела 11 – та по Педесетница во Лесново На 20. 08. 2017 година, Недела 11 – та по Педестница, преп. мч. Дометиј, св. мч – ци. Марин и Астериј, преп. Ор,...