Јас сум минувач на земјата: дојдов на неа co раѓањето, ќе си заминам од неа co смртта – Свети Игнатиј Брјанчанинов

Јас сум минувач на земјата: дојдов на неа co раѓањето, ќе си заминам од неа co смртта – Свети Игнатиј Брјанчанинов

ЖИВОТ ЗЕМЕН • Пророкот ја нарекол земјата – место на свое живеалиште (Псал. 110, 54), а себеси за придојден и минувач на неа. „Зашто сум туѓ во Тебе и придојден – My рекол тој на Бог во својата молитва како сите мои татковци” (Псал. 38,13). Очигледна, опиплива вистина! Вистина, која луѓето...

Сите се повикуваат на примање на Крвта Христова! (За Светата Тајна Причест – Свети Игнатиј Брјанчанинов)

Сите се повикуваат на примање на Крвта Христова! (За Светата Тајна Причест – Свети Игнатиј Брјанчанинов)

…Светите Христови Тајни, бидејќи се Тело и Крв на Богочовекот, за телесните сетила го чуваат надворешниот изглед на леб и вино. Се гледаат леб и вино, мирисаат леб и вино, можат да се допрат леб и вино, се чувствува вкус на леб и вино. Светите Тајни се покажуваат и појавуваат преку своето д...

Охрид го чествува илјадагодишниот јубилеј на Охридската архиепископија

Охрид го чествува илјадагодишниот јубилеј на Охридската архиепископија

Вчера и денес (27. и 28. мај 2018 г.) Охрид го чествуваше илјадалетниот јубилеј на Охридската архиепископија. Синоќа во катедралната црква „Света Софија“ се одржа Свечена академија на која присуствуваа поглаварот на МПЦ-ОА, Блаженејшиот архиепископ охридски и македонски г.г. Стефан, членовите...

Дали е во тебе духот на благодатта?

Дали е во тебе духот на благодатта?

Тешејќи ги Своите ученици, Господ им вели дека за нив е подобро Тој да се вознесе на небесата. Оти, вознесувајќи се, наместо Себе ќе им Го испрати Духот Утешител. Светиот Дух се симнал и пребива во Црквата, совршувајќи го делото Христово во секој верен христијанин. Секој христијанин е заедничар...

БEСEДА  За Христа какo Давидoв пoдмладoк

БEСEДА За Христа какo Давидoв пoдмладoк

  БEСEДАЗа Христа какo Давидoв пoдмладoк    Вo тиe дни и вo тoа врeмe ќe благoслoвам на Давида да му израстe Пoдмладoк на правдата, и Oн ќe изврши суд и правда на зeмјата (Јeрeм. 33:15).Сo oвиe збoрoви свeти прoрoк Eрeмија гo прoрeкoл дoаѓањeтo на Спаситeлoт на свeтoт oд кoлeнoтo Давидoвo. Вист...

Педесетница во Куманово

Педесетница во Куманово

"Педесетница во Куманово"На 27.05.2018 год., денот на слегувањето на Светиот Дух врз апостолите или Педесетница – Духовден, Неговото Високопреосвештенство митрополитот Кумановско-осоговски г. д-р Јосиф служеше Света Златоустова Литургија во митрополитскиот соборен храм на Свети Никола во Ку...

ПЕДЕСЕТНИЦА!  (Кој е жеден, нека дојде при Мене да пие!…)

ПЕДЕСЕТНИЦА! (Кој е жеден, нека дојде при Мене да пие!…)

ПЕДЕСЕТНИЦА (26.05.2018 10:16) При толкувањето на евангелието за жената Самарјанка велам: „Водата што Богочовекот Христос ни ја дава, и која имајќи ја никогаш нема да ожедниме, е благодатта на Светиот Дух во нашето срце. Оваа благодат во нас може да стане и извор на благодат која нè води во...

БЕСЕДА за тoа какo сo грeвoвитe сe oдбива дoбрoтo oд луѓeтo

БЕСЕДА за тoа какo сo грeвoвитe сe oдбива дoбрoтo oд луѓeтo

БЕСЕДАза тoа какo сo грeвoвитe сe oдбива дoбрoтo oд луѓeтoВашитe грeвoви гo oтстранија oд вас тoа дoбрo (Јeрeм. 5, 25)Акo нeмаш дoбрини вo изoбилиe, нарoдe, значи дeка имаш грeв вo изoбилиe. Твoитe грeвoви гo oдбиваат твoeтo дoбрo oд тeбe. Акo си пoсакуваш дoбрo на сeбe, нарoдe, oтстрани ги гр...

о.Константин Стефковски: Беседа (20.05.2018)

о.Константин Стефковски: Беседа (20.05.2018)

  Скопје, 20-ти мај 2018 год.- храм Рождество на Пресвета Богородица ВО ИМЕТО НА ОТЕЦОТ И СИНОТ И СВЕТИОТ ДУХ!Секое појавување на Спасителот Господ Исус Христос меѓу народот претставувало поттик околу Него и Неговите ученици да се собере многу народ. Некои од нив доаѓале заради...

СИМБОЛ HA BEPATA

СИМБОЛ HA BEPATA

Верувам во Едниот Бог Отец, Седржител, Творец на небото и на земјата, на се’ видливо и невидливо. И во Едниот Господ Исус Христос, Синот Божји Единороден, Кој е роден од Отецот пред сите векови; Светлина од Светлината, вистински Бог од вистинскиот Бог, роден, несоздаден, единосуштен на Оте...

Пренос на моштите на св. Николај Мирликијски

Пренос на моштите на св. Николај Мирликијски

"Пренос на моштите на св. Николај Мирликијски"На 22 мај 2018 година, кога Црквата го слави Преносот на моштите на свети Николај Мирликијски во Бари, во храмот на свети Никола во Кратово, Неговото Високопреосвештенство митрополитот Кумановско-осоговски г. д-р Јосиф служеше Света Златоустова...

Љубовта преобразува!  (Писмо)

Љубовта преобразува! (Писмо)

ПИСМО Еден свештеник од далечен и голем град бил особено вреден и пожртвуван. Многу се грижел за своите парохјани. Средувајќи го летописот на црквата се сетил на една своја стара парохјанка која неодамна се разболела. Таа живеела сама, немала никакви приходи, ниту некој да се грижи за неа....

Проповед на отец Партениј од првата Литургија  во скитот на  Светите Кирил и Методиј

Проповед на отец Партениј од првата Литургија во скитот на Светите Кирил и Методиј

„Гледајќи го сегашново торжество, мили мои, не можам, а од радост и благодарност, псаломски да не извикам: Кој Бог е толку голем, како нашиот Бог! Ти си Бог, Кој прави чудеса (Псалм 76,13-14). Само што слушнавме од Светото Евангелие како Тој наш предобар и пречудесен Бог, Кој во Својата суш...

Едно од чудата на Свети Никола!

Едно од чудата на Свети Никола!

Едно од чудата на Свети Никола Големиот угодник Божји поживеа многу години во градот Мир, блескајќи co Божествени украси. Откако достигна длабока старост, светителот и’ го исплати општиот долг на човечката природа, а претходно малку одболедува co телото, добро го заврши привремениот живот и...

ПРАВОСЛАВНАТА ПСИХОТЕРАПИЈА (доктор Дмитриј Авдеев, православен психотерапевт)

ПРАВОСЛАВНАТА ПСИХОТЕРАПИЈА (доктор Дмитриј Авдеев, православен психотерапевт)

Разговор co доктор Дмитриј Авдеев, православен психотерапевт од Москва МОЖНОСТИТЕ HA ПРАВОСЛАВНАТА ПСИХОТЕРАПИЈА BO ЛЕКУВАЊЕТОHA ДУШЕВНИТЕ БОЛЕСТИ …. Областа co која се занимавате се нарекува православна психотерапија. He звучи ли тој поим контрадикторно? Имаше многу спрови и дискусии no п...