Современиот живот и православното воспитување

Современиот живот и православното воспитување

Православието е живот. Ако не живееме Православно ние едноставно не сме Православни, без разлика на било кои формални верувања кои можеме да ги имаме. Животот во нашиот современ свет стана многу вештачки, многу несигурен, многу збунувачки. Вистина е дека Православието има свој начин на живот, но...

Дваесет и втора недела по Педесетница

Дваесет и втора недела по Педесетница

"Дваесет и втора недела по Педесетница"На 5.11.2017 година, во Дваесет и втората недела по Педесетница, кога Црквата го слави споменот на светиот апостол Јаков братот Господов, Неговото Високопреосвештенство митрополитот Кумановско-осоговски г. д-р Јосиф служеше Света Златоустова Литургија...

Сестра Васа: Живото предание и спасението во градот (2)

Сестра Васа: Живото предание и спасението во градот (2)

Втор и последен дел од излагањето Сега би сакала накратко да се задржам на она, што ги обединувало древните христијани и што денес нè обединува нас во вид на „традиција“, т.е. Предание. Очигледно е дека ние се собираме и го доживуваме своето заедништво во Евхаристијата. Сепак, навраќ...

СТРАВ ОД ХАЛОУИН? ИЛИ ЗОШТО МОЈАТА СЛОБОДА ДА БИДЕ СУДЕНА ОД ТУЃА СОВЕСТ?

СТРАВ ОД ХАЛОУИН? ИЛИ ЗОШТО МОЈАТА СЛОБОДА ДА БИДЕ СУДЕНА ОД ТУЃА СОВЕСТ?

Еве поминува Халоуин. По вторпат за мене во Америка. Би сакал да споделам едно мое размислување за него, од перспектива на православен христијанин и пастир. Во основа, мојата позиција е некако умерена. Во Америка, комерцијалниот феномен Халоуин е поврзан со прекрасните бои на есенски...

„Св. Иларион еп. Мегленски“ - Именден на Надлежниот Митрополит Брегалнички г. Иларион

„Св. Иларион еп. Мегленски“ - Именден на Надлежниот Митрополит Брегалнички г. Иларион

Детали Родителска категорија: Вести Објавено: 03 Ноември 2017 Посети: 1352 „Св. Иларион еп. Мегленски“ - Именден на Надлежниот Митрополит Брегалнички г. Иларион 03. 11. 2017 година, Св. Иларион еп. Мегленски, препод. Иларион В...

Грижа за покојните

Грижа за покојните

Смртта за христијаните не е крај, не е исчезнување, туку е граница, премин, и почеток на вистинскиот живот, кој зависи од тоа, што сме посакувале во овој земен живот. Оној кој ја познал Вистината – Христос, и кој се трудел да се кае за сторените гревови, да не греши, да Го...

На „ Св. Прохор Пчињски“ ракополагање во свештенички чин во Свети Николе

На „ Св. Прохор Пчињски“ ракополагање во свештенички чин во Свети Николе

Детали Родителска категорија: Вести Објавено: 01 Ноември 2017 Посети: 2248 На „ Св. Прохор Пчињски“ ракополагање во свештенички чин во Свети Николе На 01. 11. 2017 година, Св. Прохор Пчински, прен. мошти на св. Јован Рилски, Н...

Колку е убаво кога браќата живеат заедно

Колку е убаво кога браќата живеат заедно

Во името на Отецот и Синот и Светиот Дух!Колку е убаво и колку е мило кога браќата живеат заедно. Тоа е како миро врз главата што се лее по брадата, брадата Аронова, што се лее по полите од одеждата негова, како роса Ермонска, која паѓа на горите Сионски, зашто таму Господ дал благослов и жи...

Манастир „Свети Наум Охридски“ – Охрид

Манастир „Свети Наум Охридски“ – Охрид

Манастирот свети Наум Охридски претставува еден вистински бисер и духовно светилиште кое е лоцирано на карпа над охридскиот езерскиот брег. Да се зборува за духовна величина на ова светилиште, претставува предизвик, дури и за најкрасноречивите пишувачи.  Манастирот свети Наум, претставува неисцр...

На „Св. ап. и ев. Лука“ во Виница

На „Св. ап. и ев. Лука“ во Виница

Детали Родителска категорија: Вести Објавено: 31 Октомври 2017 Посети: 925 На „Св. ап. и ев. Лука“ во Виница На 31. 10. 2017 година, Св. ап. и ев. Лука, св. Константин Кавасила, во храмот кој пред еден неполн месец беше освете...

Оној кој бил од Бога возљубен

Оној кој бил од Бога возљубен

Фотиј Кондоглу „Оној кој се удостоил да Го засака Бога, т.е. да биде возљубен од Бога, се одделува од светот, бидејќи не ја прима неговата мудрост, и светот го мрази и го исмева. Го прогласува за будала за да не ја изгуби неговата вера во својата логика и чувството за својат...

Митрополит Струмички Наум - Педагошки однос (28.10.2017)

Митрополит Струмички Наум - Педагошки однос (28.10.2017)

  Светите Отци на Црквата забележале и опишале три вида односи кои човек може да ги има со Бог: робовски, наемнички и синовски. Стравот е основен двигател на робовскиот однос. Човекот се плаши да не биде казнет со болест, со некоја несреќа или со смрт, поради неисполнување на одреден...

Забава за „широкоградите“ – отец Владимир Дојчев

Забава за „широкоградите“ – отец Владимир Дојчев

Многу нешта се кажаа за „ноќта на вештерките (halloween)“. Во тој контекст беа цитирани и светители од Црквата. Но, и покрај тоа, „празничната“ треска која обзеде некои „широкоградни луѓе“, добива се повеќе на сила. Веќе неколку денови порано, започнуваат подготовките во училиштата и градинкит...

50 години возобновена автокефалност на Охридската Архиепископија во лицето на Македонска Православна Црква  (1967 – 2017)

50 години возобновена автокефалност на Охридската Архиепископија во лицето на Македонска Православна Црква (1967 – 2017)

Оваа 2017 година изминуваат точно 250 години од укинувањето на Охридската Архиепископија и уште позначајните 50 години од нејзиното возобновување во лицето на Македонската Православна Црква, па по тој повод се навраќаме назад во минатото и во нашиот фокус е историскиот:   Трет македонски црковно...

При параклисот посветен на Преподобна Параскева – Петковден, камен – темелник за изградба на фабрика, освет на фабрика и славски колач при бензинската „ЕкоОил“ во с. Тркање - Кочани

При параклисот посветен на Преподобна Параскева – Петковден, камен – темелник за изградба на фабрика, освет на фабрика и славски колач при бензинската „ЕкоОил“ во с. Тркање - Кочани

Детали Родителска категорија: Вести Објавено: 27 Октомври 2017 Посети: 1961 При параклисот посветен на Преподобна Параскева – Петковден, камен – темелник за изградба на фабрика, освет на фабрика и славски колач при бензинската...