Митрополит Атанасиј Лимасолски - НАЈГОЛЕМИОТ ОПИТ ШТО МОЖЕ ЧОВЕК ДА ГО ИМА (извадок)

Митрополит Атанасиј Лимасолски - НАЈГОЛЕМИОТ ОПИТ ШТО МОЖЕ ЧОВЕК ДА ГО ИМА (извадок)

  На пример, да го земеме свети Неофит Затворник (Кипарски светител, се слави на 24 јануари). Кога бил 24 години, тој се затворил во една пештера и 60 години живеел во неа. Тоа не е ли безумство? Како логички можеш да го објасниш направеното од него? - Логички да го објасниш страданието на маче...

Смилен Марков: Верата не треба да се упростува

Смилен Марков: Верата не треба да се упростува

Денес многу често на христијаните им се укажува дека за верата треба да зборуваат на упростен начин, со што не би го обременувале без потреба современиот човек, кој веќе е прејаден од сложеноста на светот во кој живееме. Големиот христијански философ и богослов со руско потекло Се...

Андреј Тарковски: „Верата е единственото нешто што може да го спаси човекот“

Андреј Тарковски: „Верата е единственото нешто што може да го спаси човекот“

Интервју со Шарл-Анри де Брант [1] Прв дел од интервјуто во два дела Шарл-Анри де Брант. Постои мислење дека во Вашите филмови, особено во „Жртвопринесување“, често се среќава преплет на мотиви, навејани од христијанските претстави (на пример, кажувањето на „Оче наш“ од страна на Але...

Митрополит Методиј Златанов -  Во водата на Силоам

Митрополит Методиј Златанов - Во водата на Силоам

  Од аголниот камен на чудата Христови секогаш се прекршувала човечката вера и човечкото неверие. Уште од чудото на Неговото зачнување, па сé до чудото на Неговото вознесение. Отсекогаш, па и денес. Спасителот, во своето бескрајно смирение, се утешуваше: “Те прославувам, Оче, Господи на небото...

Митрополит Европски Пимен - За стилот и јазикот на проповедта

Митрополит Европски Пимен - За стилот и јазикот на проповедта

 Моето размислување за тоа каков треба да биде стилот на проповедта започнува со една теологумена за тоа како би се развивала мисијата на Божјата Црква ако Христос избереше поинаков стил на проповед, бидејќи Христос ја започна Својата мисија на земјата не со проповед со премудри и неразбирливи зборо...

Беседа за прoклeтствoтo на чoвeк кoј сe надeва на чoвeк (22.05.2017)

Беседа за прoклeтствoтo на чoвeк кoј сe надeва на чoвeк (22.05.2017)

    Така вeли Гoспoд: „Прoклeт да e oнoј чoвeк штo сe надeва на чoвeк и кoј тeлoтo свoe гo смeта за сила, чиe срцe сe клoни oд Гoспoда” (Јeрeм. 17, 5) Кoга чoвeк сo срцeтo ќe oтстапи oд Гoспoда, тoгаш тoј, oбичнo, сe надeва на луѓeтo и вo сeбe, бидeјќи на кoгo тoгаш би сe надeвал кoга вeќ...

Личноста на Господ Исус Христос

Личноста на Господ Исус Христос

Центар на православното христијанство е личноста на Господ Исус Христос. Таа личност е извор на секое знаење за Бога. Господ Исус Христос е „Врата“ (Јован 10, 7) на православниот духовен живот, исто така и „Патот“, Вистината и Животот“ (14, 6). Секој кој сака да биде навистина православен треба да в...

Недела на слепиот. Беседа:  Светлина на светот.

Недела на слепиот. Беседа: Светлина на светот.

Во денешното евангелие за Христовото дарување вид на човекот што бил роден слеп, нашиот Господ за себе вели: Јас сум светлината на светот (Јн.9:5).“ Чудото за кое слушавме денес не е само чудо на исцелување, тоа е и чудо на создавање. Човекот бил роден слеп, а црковното предание вели дека воопшто...

Јустин Ќелијски - Евангелието на жената Самарјанка

Јустин Ќелијски - Евангелието на жената Самарјанка

Житија на Светиите - Септември Во издание на црквата посветена на св.Григориј Палама и св. Димитриј Мироточив во Струмица, со благослов на Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Струмички г. Наум, излезе од печат нов том од „Житијата на Светиите“ за месец септември во тврд повез.&...

Митрополит Струмички Наум - ЖЕНАТА САМАРЈАНКА (13.05.2017)

Митрополит Струмички Наум - ЖЕНАТА САМАРЈАНКА (13.05.2017)

  „Кога би го знаела дарот Божји и Кој е Оној што ти вели: ’Дај Ми да пијам‘ – ти самата би побарала од Него и Он би ти дал вода жива... Секој што пие од оваа вода [обичната, природната], пак ќе ожедни; а кој пие од водата што ќе му ја дадам Јас, нема никогаш да ожедни; таа во него ќе стане изв...

Живототворение, втор дел

Живототворение, втор дел

(претходно: прв дел) Гледишта, ставови, случаи Според Американското здружение за плодност (AFS), во основа постојат три гледишта на етичкиот статус на ембрионот. Според првото, ембрионот што настанува веднаш после оплодувањето е, всушност, човек, што пак, повлекува и давање третман и права како...

Слово на Архиепископот изречено на промоцијата на СОВЕТИ И РАСКАЗИ ОД КЕКАВМЕН

Слово на Архиепископот изречено на промоцијата на СОВЕТИ И РАСКАЗИ ОД КЕКАВМЕН

  СТЕФАН,Архиепископ охридски и македонски КЕКАВМЕН  - „СОВЕТИ И РАСКАЗИ“ Книгава „Совети и раскази“ од Кекавмен е пишуван во втората половина на  XI век, поконкретно од 1075 до 1078 година. Таа не е обично историско дело, туку претставува извор за историјата на македонскиот и б...

Митрополит Струмички Наум - Цветници (09.04.2017)

Митрополит Струмички Наум - Цветници (09.04.2017)

Историјата на овој свет заврши со Распнувањето на Богочовекот Христос и доаѓањето на Царството Небесно. Овој свет Го отфрли Богочовекот Христос и самиот себе се осуди на пропаст, а историјата само монотоно се повторува: од едните Христос е повторно и повторно предаван, од другите е повторно и...

 Цветници - Митрополит Тетовско-гостиварски Јосиф (09.04.2017)

Цветници - Митрополит Тетовско-гостиварски Јосиф (09.04.2017)

09.04.2017 г. - ЦветнициЈОСИФ,Митрополит Тетовско-гостиварски     Возљубени празникољупци,    Денешниот празник, кој го носи полниот назив Влегувањето на Господ Исус Христос во Ерусалим, а кој уште е познат и како Недела на палмите, Цветна пасха, Цветна недела, Цветно воскресение,Цветници...

Последици од абортусот

Последици од абортусот

претходно: прв дел | втор дел | трет дел Абортусот или прекинувањето на бременоста е кратка интервенција која кај жените остава трајни последици. Компликациите зависат од многу фактори, како што се: здравствената состојба и староста на жената, дали е прва бременост, времетраењето на бременоста,...