Ние не примаме некаква магија, туку Самиот Господ  (Беседа за Божествената литургија и Светата Причест)

Ние не примаме некаква магија, туку Самиот Господ (Беседа за Божествената литургија и Светата Причест)

Беседа за Божествената литургија и Светата Причест Архимандрит Андреј (Конанос) Кога пристапуваме кон Светата Причест, мислам дека тоа е термометарот на нашата вера. Како што говоревме декатермометар на нашата вера е молитвата, сега пак говорам: Термометарот е, дали заигра нашето срце при п...

КАДЕ Е БЛАГОДАТТА НА СВЕТИОТ ДУХ? (Христијанинот е безбеден во Црквата – Архимандрит Георгиј Капсанис)

КАДЕ Е БЛАГОДАТТА НА СВЕТИОТ ДУХ? (Христијанинот е безбеден во Црквата – Архимандрит Георгиј Капсанис)

За благодатта Божја Архимандрит Георгиј Капсанис (Григоријатски манастир)❈✤❈ Доживувањето на несоздадената светлина е едно од најголемите божествени искуства и токму поради тоа, не секој е достоен да ја види; тој дар не се дава секому, туку само на малкумина, на оние кои особено напредувал...

БЛИЖНИОТ („He барам ме љубат ли мене, барам, ги љубам ли јас другите?”)

БЛИЖНИОТ („He барам ме љубат ли мене, барам, ги љубам ли јас другите?”)

БЛИЖНИОТ • Твојот ум, поучен од Евангелието, ќе се смири пред секој ближен, кога во него ќе Го види Христа. Сите кои во Христа се крстија, во Христа се облекоа. Co било што и како и да се оскверниле себеси – ризата Христова, се’ до Неговиот суд, е на нив. Треба себеси да се сметаш за најлош...

КАКО ДА СЕ ОДНЕСУВАМЕ СО СЛАБОСТИТЕ НА БЛИЖНИОТ? (Свети Игнатиј Брјанчанинов )

КАКО ДА СЕ ОДНЕСУВАМЕ СО СЛАБОСТИТЕ НА БЛИЖНИОТ? (Свети Игнатиј Брјанчанинов )

БЛИЖНИОТ – неговите слабости • Некои постат, живеат осамено, Го молат Бог за скротување на похотата на својата природа, но притоа си дозволуваат себеси да зборуваат лошо за ближните, да ги прекоруваат и да ги осудуваат, да им се потсмеваат – и Божјата помош отстапува од нив; тие се препуште...

ЛУЃЕТО СЕ ЖЕДНИ ЗА ЕДНОСТАВНОСT! (Еден хулиган е подобар од еден лицемерен христијанин.)

ЛУЃЕТО СЕ ЖЕДНИ ЗА ЕДНОСТАВНОСT! (Еден хулиган е подобар од еден лицемерен христијанин.)

Добро е што луѓето се жедни за едноставност и што дојдоа дотаму што од неа направиле мода, иако не се чувствуваат едноставно. Некои доаѓаат на Света Гора облечени во избледена облека. Се мислам: „Па, тие не работат по ниви, зошто така изгледаат?” Некои природно зборуваат едноставно и тоа т...

На Источен Петок – Балаклија во Добра Вода - кочанско

На Источен Петок – Балаклија во Добра Вода - кочанско

Детали Родителска категорија: Вести Објавено: 15 Април 2018 Посети: 990 На Источен Петок – Балаклија во Добра Вода - кочанско На 13. 04. 2018 година - Животворен Извор на Пресвета Богородица - Источен Петок – Балаклија, св....

БЛАЖЕНИ СЕ  ОНИЕ КОИ ПЛАЧАТ ЗА ПОВЕЌЕ ДОБРИНА!

БЛАЖЕНИ СЕ ОНИЕ КОИ ПЛАЧАТ ЗА ПОВЕЌЕ ДОБРИНА!

‘Блажени се оние кои плачат за повеќе добрина во луѓето и меѓу луѓето, бидејќи малку ја има; кои плачат за повеќе љубов, зашто и неа малку ја има; кои плачат за повеќе правда, затоа што и од неа има малку. Блажени се сите кои плачат за повеќе вистина, за повеќе молитви, за повеќе пост, радо...

 Митрополит Струмички Наум : Потешко ни беше да бегаме

Митрополит Струмички Наум : Потешко ни беше да бегаме

Потешко ни беше да бегаме (14.04.2018 09:01)Деца, денес го чествуваме денот на жените мироносици. Кога би ве прашал, сега, што би издвоиле вие, кои повеќе или помалку го знаете нивното житие, како најкарактеристично од севкупниот нивен подвиг во служењето на Богочовекот Христос, што би м...

ПОТЕШКО НИ БЕШЕ ДА БЕГАМЕ (Митрополит Наум)

ПОТЕШКО НИ БЕШЕ ДА БЕГАМЕ (Митрополит Наум)

ПОТЕШКО НИ БЕШЕ ДА БЕГАМЕ (14.04.2018 09:01) Деца, денес го чествуваме денот на жените мироносици. Кога би ве прашал, сега, што би издвоиле вие, кои повеќе или помалку го знаете нивното житие, како најкарактеристично од севкупниот нивен подвиг во служењето на Богочовекот Христос, што би ми...

СЛОВО ЗА МИЛОСТИВАТА КОЈА МИЛУВА!  (Архимандрит Партениј)

СЛОВО ЗА МИЛОСТИВАТА КОЈА МИЛУВА! (Архимандрит Партениј)

Слово за Милостивата која милува! Толку многу сакам, возљубени мои, денес да споделам со вас нешто длабоко сокриено во моето срце, нешто неизмерно големо и силно, што сега извира од мене, и со трепет се осмелувам, зашто знам колку е смела мојата намера и добро знам дека оваа моја постапка г...

Светол Петок (Животоносен источник)

Светол Петок (Животоносен источник)

"Светол Петок (Животоносен источник)"На Светол (Источен) Петок (13 април 2018 година), кога го празнуваме споменот на осветувањето на храмот на Пресвета Богородица во Константинопол, митрополитот Кумановско-осоговски г. д-р Јосиф служеше Божествена Златоустова Литургија во храмот на света П...

Вечерна за Источен Петок – Балаклија

Вечерна за Источен Петок – Балаклија

"Вечерна за Источен Петок – Балаклија"На 12 април 2018 година (четврток од Светлата седмица), во храмот на света Петка во Бедиње – Куманово, Неговото Високопреосвештенство митрополитот Кумановско-осоговски г. д-р Јосиф, служеше Вечерна богослужба. ХРИСТ...

Велигденски Празници во Лесновскиот манастир - Фотографски материјал 2018

Велигденски Празници во Лесновскиот манастир - Фотографски материјал 2018

Детали Родителска категорија: Вести Објавено: 11 Април 2018 Посети: 979 Велигденски Празници во Лесновскиот манастир - Фотографски материјал 2018 Велигденски Празници во Лесновскиот манастир - Фотографски материјал 2018 Ве...

Воскресение Христово (3 ден) во храмот „Света Петка“ во Рокдејл, Сиднеј (Нов Јужен Велс)

Воскресение Христово (3 ден) во храмот „Света Петка“ во Рокдејл, Сиднеј (Нов Јужен Велс)

На 10. 04. 2018 година (вторник од Светлата недела – Велигден 3 ден), во црковната општина „Света Петка“ во Рокдејл, старешината на храмот презвитер Владо Недески служеше Света Златоустова Литургија. На Светата Литургија, верниот народ се причести со Светите Христови Тајни. Христос воскресна од...

Христос воскресе! – Митрополит Тимотеј

Христос воскресе! – Митрополит Тимотеј

Драги браќа и сестри, Во овој свет ден, кога целиот свет, видливиот и невидливиот Го прославува Началникот на животот и Победителот на смртта, срдечно ве поздравувам со пасхалниот восклик Христос воскресе! Прославувајќи го овој ден како празник над празниците и торжество над торжествата, со особ...