Title : Депресија и надеж од православен аспект (09.05.2020)

Депресија и надеж од православен аспект (09.05.2020)

Example User · 2 months ago

& & 3.angeli.so.truba& Остатокот од времето поминато надвор од молитва, на оние кои немаат непрестајна умно-срдечна молитва, Црквата им го покрива со послушанието. Оние кои го чистат своето срце од страстите, го слушаат својот духовен отец; а оние кои се во подвиг на просветлување на својот ум преку дарот на умно-срдечната молитва, се во соодветно прилагодено послушание кон Црквата, кон Епископот на локалната Црква, односно кон јасно познатата Божја Волја.

Source: http://preminportal.mk/duhovnost-2/besedi-2/23041-09-05-2020

Related Posts

Image Description
2 years ago

ЗА БОЛЕСТА! (Старец Ефрем Филотејски)

ЗА БОЛЕСТА – СТАРЕЦ ЕФРЕМ ФИЛОТЕЈСКИ Довери My го своето здравје на Бога. Ако болеста или лекарот те принудат на нешто, прифати го тоа co надеж дека на тој начин Бог ќе го направи тоа што сака. Се разбира дека нашето самоодрекување не треба да не’ одведе во смрт (оти тоа би било самоубиство), ниту...

Image Description
7 months ago

Осветување на црква во с. Рудари - злетовско Општина Пробиштип

{artsexylightbox singleImage="images/stories/08-12-19/1.JPG" path="images/stories/08-12-19/" previewHeight="150" previewWidth="200"}{/artsexylightbox} Осветување на црква во с. Рудари - злетовско Општина Пробиштип На 20. 10. 2019 година, 18 – та Недела по Педесетница, св. мч - ци С...

Image Description
2 years ago

СЛОВО ЗА МИЛОСТИВАТА КОЈА МИЛУВА! (Архимандрит Партениј)

Слово за Милостивата која милува! Толку многу сакам, возљубени мои, денес да споделам со вас нешто длабоко сокриено во моето срце, нешто неизмерно големо и силно, што сега извира од мене, и со трепет се осмелувам, зашто знам колку е смела мојата намера и добро знам дека оваа моја постапка ги надмин...