И во последен момент разбрав дека секое лошо дело скапо го плаќаме!

Example Super-Admin User · 10 months ago

    2 minutes, 26 seconds


BOGorodica.zashtitnichka.bebinja
  ·
Јас сум акушер-хирург гинеколог и речиси две децении живеев мирно и во изобилство.Нo, од 1999 година мојот живот доби друг тек.
Една ноќ во сон видов мноштво бебиња кои како да пливаа во огромен аквариум, кој беше пред мене и како да се давеа откако очајнички се обидуваа да најдат излез со туркање на стаклото. Никогаш нема да ги заборавам тие крупни очи што очајно ме гледаа.
Од наредниот ден почнаа да ми се случуваат разни настани кои ме доведоа во очај.
           На сопругата и беше дијагностициран рак на дојка и ја оперираа.
Мојот син – тогашен средношколец – ни призна дека должи голема сума пари и дека животот му е во опасност ако не ги врати. Набрзо дознав дека е зависник од хероин и му требаат пари за да ги добие дозите.
            По една недела мојот нов автомобил беше украден и дел од мојата куќа се запали
Бев верник на свој начин без често да одам во црква. Одеднаш ми дојде помислата да се качам во Патријаршиската црква да се поклонам.
Тоа беше 27 октомври, денот на споменот на Свети Димитриј Басарабски, заштитникот на градот.
Цело време чекав во ред да се поклонам на моштите на светителот, тивко се молев и го прашував светителот што згрешив и толку несреќи ме најдоа и што да правам.
           Кога стигнав пред неговите мошти не можев ништо да размислувам, само прснав во силен плач и едвај престанав да плачам.  
Не знам дали ми верувате, но следната ноќ го видов во сон Свети Димитриј кој мирно ми зборуваше и ми ја откри вистината за која не бев свесен на мене, беззаконикот!
             Тој ми кажа дека тие бебиња за кои сонував се 187-те деца кои не успеаја да го видат светлото на денот откако ги извршив абортусите и добивав многу пари за овие злосторства.
           Светителот продолжи да ме просветлува со истото спокојство, објаснувајќи ми дека ако продолжам со овие убиства, ќе ме снајдат уште поголеми неволји, а потоа ме замоли да крстам подеднаков број деца како оние што ги убив со свои раце, предупредувајќи ме: ''Ќе видиш што ќе се случи се ако правиш добри дела и не греши повеќе!
           Од следниот ден не направив  ниеден абортус и заработував преку прегледи и пораѓања или операции кои им помогнаа на децата да дојдат на свет.
Наскоро почнав да одам со жена ми, во придружба на парохискиот свештеник, во сиропиталиштата и крштевав најмалку едно дете месечно!
Работите почнаа да одат добро кај мене.
          Жена ми е добро, иако остана без едната дојка, но медицинските тестови покажаа дека ризикот од рак е отстранет.
Мојот син заврши средно образование и посака да оди на рехабилитација во клиника. Сега е сосема добро.. .
Со мака ја изградивме куќата и сфатив,  јас грешникот,  дека мојот приход не се намали толку многу во отсуство на абортуси!
И во последен момент разбрав дека секое лошо дело скапо го плаќаме!


Дали гледате како Бог помага преку Неговите светители? Свети Димитриј Басарабос ми го отвори умот и ми помогна да се спасам преку моите постапки.

АЛЕКС И.
Акушер хирург Гинеколог - Букурешт

 ФБ профил на Православие.Мк †

Ноември 2022 лето Господово

Source: https://preminportal.com.mk/duhovnost/duhoven-azbuchnik/25410-i-vo-posleden-moment-razbrav-deka-sekoe-losho-delo-skapo-go-plakjame

Share:

Example Super-Admin User

Perferendis aliquam velit aut non qui voluptas. Velit est voluptatem qui eum rem laboriosam ut. Blanditiis magni earum quo unde repudiandae sequi. Delectus autem quis dolores. Ut rerum aut illum possimus. Officiis placeat ducimus aut harum quos. Est in aspernatur animi. A aut et esse ex dolore sed. Incidunt rerum sed modi culpa. Expedita quia inventore iure aliquam. Itaque laboriosam vel fugiat aut.

All author posts

Related Posts

Image Description
2 years ago

СТРАШНИОТ СУД НАД БОГА

  СТРАШНИОТ СУД НАД БОГА Архимандрит Јустин (Поповиќ)(беседа на Велики Петок изнесена во Сремски Карловци 1926 година)  Никогаш во човекот Го немало Бога помалку, драги браќа, отколку денес; никогаш Го немало помалку, отколку денес! Денес ѓаволот се овоплотил во човекот да го “разовоплоти”...

Image Description
10 months ago

Преподобниот Старец од Парос Филотеј Зервакос

Преподобниот Старец од ПаросФилотеј Зервакос(1884-1980)Преподобниот Старец Филотеј Зервакос се роди во 1884 во селото Пакија, близу до гратчето Молаи Лакониски.Неговите благочестиви и богобојазливи родители, Панајотис и Екатерина, при светото Крштение на нивниот син му го дадоа името Константин.Ушт...

Image Description
6 months ago

Митрополит Европски Пимен: Прочка

 ✥ Прочка✥  Еве го денес денот во кој секој секому треба да подаде рака, да прости и да побара прошка. Денот за да се измири човек сам со себе, со ближниот, та дури и со непријателот свој, па со тој мир во душата вечерва да застане пред иконата на Христа Бога и кажувајќи го Оче наш, со...