Title : Литургија и производство на протоереј во Кочани, на Соборот на Пресвета Богородица

Литургија и производство на протоереј во Кочани, на Соборот на Пресвета Богородица

Example User · 6 months ago

{artsexylightbox singleImage="images/stories/08-01-20/1.JPG" path="images/stories/08-01-20/" previewHeight="150" previewWidth="200"}{/artsexylightbox}

Литургија и производство на протоереј во Кочани, на Соборот на Пресвета Богородица

На 08. 01. 2020 година, на празникот Собор на Пресвета Богородица; св. Никодим Прилепски, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Брегалнички г. Иларион, во сослужение на свештеници од Брегалничката епархија, во црквата посветена на „Св. вмч. Георгиј“ во Кочани, отслужи Света Архиерејска Литургија. На светата литургија Митрополитот Брегалнички г. Иларион го произведе во чин протоереј, свештеникот Гоце Ефтимов од Кочани.

Source: http://www.bregalnickaeparhija.org.mk/index.php/82-2010-01-15-21-45/2010-01-15-21-513/1340-2020-01-10-20-29-00

Related Posts

Image Description
2 years ago

БEСEДА за пoкoрнoст на вoлјата Бoжја

   Да бидe вoлјата Твoја, какo на нeбoтo така и на зeмјата (Мт. 6:10). Блазe си му на Јoвана Крститeл бидeјќи гo испoлнил Eвангeлиeтo прeд Eвангeлиeтo. Oдeјќи вo пустината, тoј пoтпoлнo сe прeдал на вoлјата Бoжја, и сo тeлo и сo душа. И вoлјата Бoжја сe извршувала и на зeмјата...

Image Description
7 months ago

Известување за распоред на богослужби за 2020 година

Распоред на богослужби на Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Кумановско-осоговски г. Јосиф, за 2020 година 5 јануари (недела)Свети Наум Охридски храм „Свети Никола“ – Куманово8:00 часот – Божествена Литургија 7 јануари (вторник)Рождество Христово храм „Свети Никола...

Image Description
2 years ago

За мене не е мудар оној, кој е мудар на зборови…(Свети Григориј Богослов)

„…Првата мудрост е живот добродетелен и пофален, живот очистен или очистување за пречистиот и пресветол Бог, Кој од нас сака една жртва: да се очистиме со дух и тело – жртва, што Светото Писмо ја нарекува „смирен дух“ (Псал. 50, 17); „жртва благородна“ (Псал. 49, 23); „нова твар“ (Гал. 6, 15); „нов...