Title : Митрополит Американско- канадски г.Методиј: ПРИРОДНИТЕ СТИХИИ И ПОСЛУШАНИЕТО

Митрополит Американско- канадски г.Методиј: ПРИРОДНИТЕ СТИХИИ И ПОСЛУШАНИЕТО

Example User · 3 months ago

metodij.micigen2.jpgСтравот Божји ни дава сила и смелост пред Бога и во Бога. Со& истата таа сила апостолите, бестрашно и со цврста вера чекореа по& разбрануваното море& на& овој& свет и го пороповедаа Евангелието& по& сите краишта и мередијани. Со истата сила и ние им преодолеваме на стихиите и бедоносните бранови на животот, трудејќи се& да Му бидеме верни& на& Христа и носејќи го својот крст да не потонеме во погубните длабочини на гревот и злобата.

Source: http://preminportal.mk/duhovnost-2/besedi-2/23029-prirodnite-stihii-i-poslushanieto

Related Posts

Image Description
4 months ago

На Крстот Твој се поклонуваме, Христе!

На Крстот Твој се поклонуваме, Христе (21.03.2020 ) Деца, разните страдања, при градењето на личносниот однос со Бог, нема да нѐ одминат; ако не поради недоволниот подвиг, тогаш секако поради нашата грешност и суета. Бог најубаво, наместо нас, со љубов го промислува процесот на нашето очистување. З...

Image Description
2 years ago

СВЕТООТЕЧКА РИЗНИЦА Свети Игнатиј Брјанчанинов (Верувајте и надевајте се во покајанието, па „Божјото само по себе ќе дојде” кај вас…)

СВЕТООТЕЧКА РИЗНИЦА Свети Игнатиј Брјанчанинов Покајанието се состои во свест за своите прегрешенија и за својата гревовност, во тага заради нив, во принесување на таа свест и на таа тага, со помош на искрена исповед и усрдна молитва пред лицето Божјо, co одлучност и ветување дека ќе се остави грев...

Image Description
2 years ago

Ние не примаме некаква магија, туку Самиот Господ (Беседа за Божествената литургија и Светата Причест)

Беседа за Божествената литургија и Светата Причест Архимандрит Андреј (Конанос) Кога пристапуваме кон Светата Причест, мислам дека тоа е термометарот на нашата вера. Како што говоревме декатермометар на нашата вера е молитвата, сега пак говорам: Термометарот е, дали заигра нашето срце при причестув...