Title : Митрополит Струмички Наум: Барање на Божја правда е исклучиво христијански подвиг

Митрополит Струмички Наум: Барање на Божја правда е исклучиво христијански подвиг

Example User · 7 months ago

7.Vselenski.soborЕдинствено на овој начин, преку благодатта на Светиот Дух, нам ни се открива нашата несличност,
нашата неподобност со Оној Чие Име носиме,
со Оној пред Кого завети на Крштението сме дале,
со Оној Кого треба да Го сведочиме во овој свет,
со Оној со Кого се причестуваме на секое свето Благодарење (Евхаристија), и единствено на овој начин секогаш ја наоѓаме вината внатре во нас, а не надвор – не во другиот.

Source: http://preminportal.mk/duhovnost-2/besedi-2/22555-mitropolit-strumichki-naum-baranje-na-bozhja-pravda-e-iskluchivo-hristijanski-podvig

Related Posts

Image Description
2 years ago

Недела на Св. Јован Лествичник во Свети Николе

Детали Родителска категорија: Вести Објавено: 18 Март 2018 Посети: 1118 Недела на Св. Јован Лествичник во Свети Николе На 18. 03. 2018 година, четврта Недела од Велигденскиот пост посветена на Св. Јован Лествичник, св. мч. Конон Исавриски, преп. Марко Египетски, Неговото...

Image Description
3 years ago

Свети Феликс, епископот на Данвич

ЖИТИЈА НА БОЖЈИ УГОДНИЦИ, КОИ ЗАСВЕТЛИЛЕ ВО ЗЕМЈАТА ВЕЛИКА БРИТАНИЈА СПОМЕН НА СВЕТИОТ ОТЕЦ НАШ ФЕЛИКС, ЕПИСКОПОТ НА ДАНВИЧ И ПРОСВЕТИТЕЛ НА ИСТОЧНА АНГЛИЈА, ЧИЈ СПОМЕН ЦРКВАТА ГО СЛАВИ НА 8 МАРТ (?-648; Felix of Dunwich) Свети Феликс[1] е роден во Бургундија, на територијата на денешна Франција. Во...

Image Description
1 year ago

НЕДЕЛА НА ПРОСТУВАЊЕТО!   („Сега, ќе види он, како јас ќе му вратам за тоа зло!“)

НЕДЕЛА НА ПРОСТУВАЊЕТО  – 2012г. Несвесно и свесно Прочка е ден одреден од Црквата кога треба да побараме простување од нашите ближни, од оние на кои свесно или несвесно сме им згрешиле, и да им простиме на оние кои свесно или несвесно нам ни згрешиле. Но, за вистински да побараме простување и...