На 16.11.2019 година, кога Црквата го слави споменот на обновувањето на храмот на светиот великомаченик Георгиј Победоносец во Лида, Неговото Високопреосвештенство митрополитот Кумановско-осоговски г. Јосиф, служеше Света Златоустова Литургија во манастирот на свети Ѓорѓи во Старо Нагоричане. На Светата Литургија, верниот народ се причести со Светите Христови Тајни.

Originalen post ...