Title : „Односот на децата со родителите“

„Односот на децата со родителите“

Example User · 7 months ago

7.Vselenski.soborИ така, живеејќи во послушание и одрекувајќи се од својата волја, сите ќе живееме во Божјиот план за нас, и во Божјата волја и промисла за нас. И, кога ќе ја примиме таа телеграма дека ноќеска ќе ни ја побараат душата, нема да се вознемириме, оти сѐ што имаме, сѐ што сакаме, сѐ што љубиме на Христа Бога сме Му го предале. Па, и нашата душа нема да оди не знам каде, во некаков рај со јадење и пиење и други земни наслади, туку ќе оди во прегратките Христови.

Source: http://preminportal.mk/duhovnost-2/besedi-2/22540-odnosot-na-decata-so-roditelite

Related Posts

Image Description
2 years ago

Протоереј Антониј Петрушевски: Не бој се, Захарија, зашто се услиша твојата молба...

По многу години праведен живот пред Бога, истовремено, по многу години мачна бездетност и многугодишно трпеливо поднесување на осуда од луѓето, архангелот Гавриил се појавил пред Захарија и му рекол: „Не бој се, Захарија, зашто се услиша твојата молба и жена ти Елисавета ќе роди син, и ќе му ставиш...

Image Description
11 months ago

Пoкај сe прeд смртта да ја затвoри вратата на твoјoт живoт и да нe ја oтвoри вратата на Судoт

“Прeд да дувнe вeтрoт на смртта, и прeд да сe пoјават на мoeтo тeлo бoлeсти, вeсници на смртта, пoмилуј мe”. “Прeд да зајдe вeличeствeнoтo сoнцe на висoчината за мeнe, пoмилуј мe. Нeка засвeтли за мeнe Твoјата свeтлина oдoзгoра и нeка ја изгoни страшната тeмнина вo мoјoт ум”.

Image Description
5 months ago

Не може другите тебе да те навредиле, ако ти самиот не се навредиш! Свети Јован Златоуст

ВО МОЛИТВАТА НЕ ГИ ОБВИНУВАЈТЕ СВОИТЕ НЕПРИЈАТЕЛИ Да се замислиме, Кому Му пристапуваме и зошто? На Бога, од Кого серафимите при созерцувањето ги кријат своите лица, зашто немаат сили да ја поднесат светлината од лицето на Оној од Кого трепери земјата. Му приоѓаме на Бога, Кој живее во непристапната...