Title : Осветување на куполен крст на црквата „Преображение Xристово“ во Кочани

Осветување на куполен крст на црквата „Преображение Xристово“ во Кочани

Example User · 5 months ago

{artsexylightbox singleImage="images/stories/12-02-20/1.jpg" path="images/stories/12-02-20/" previewHeight="150" previewWidth="200"}{/artsexylightbox}

Осветување на куполен крст на црквата „Преображение Xристово“ во Кочани

На 12. 02 2020 година, Свети Три Ерарси, св. свешт – мч. Иполит Римски, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Брегалнички г. Иларион, освети куполен крст на новата црква во изградба посветена на „Преображението Xристово“ во Кочани.

Source: http://www.bregalnickaeparhija.org.mk/index.php/82-2010-01-15-21-45/2010-01-15-21-513/1350-x

Share:

Example User

All author posts

Related Posts

Image Description
3 months ago

ВЕЛИКИ ВТОРНИК Парабола за десетте девојки – „Одете си, не ве познавам!”

ВЕЛИКА ИЛИ СТРАСНА СЕДМИЦА СВЕТИОТ И ВЕЛИКИ ВТОРНИК СИНАКСАР Стихови: Десет девојки го придружуваат највеликиот вторник, Кои носат победа на неподмитливиот Господар. Во светиот и Велики вторник правиме спомен на параболата за десетте девојки. Зошто Господ, искачувајќи се во Ерусалим за да пострада в...

Image Description
2 years ago

А ЗА МОНАСИТЕ, ШТО ДА СЕ КАЖЕ! (Од монографијата за Марков манастир)

А за монасите, што да се каже? Воини кои ја водат невидливата борба на доброто наспроти злото, кои преобразувајќи се себеси, го преобразуваат светот, кои молчејќи говорат за Царството Божјо, кое треба да дојде. Кои говорат за Царот – нивниот Женик – Кој се распна и пострада за сите нас. Да, монаси...

Image Description
2 years ago

Воскресение Христово (2 ден) во манастирот „Свети Климент Охридски“ во Кинг Лејк, Мелбурн (Викторија)

На 09. 04. 2018 година (понеделник од Светлата недела – Велигден 2 ден), во црковната општина „Свети Климент Охридски“ во Кинг Лејк, игуменот на манастирот архимандритот Гаврил (Галев) служеше Света Златоустова Литургија. На Светата Литургија, верниот народ се причести со Светите Христови Тајни. Х...