На Светол (Источен) Петок (03 мај 2019 година), кога го празнуваме споменот на осветувањето на храмот на Пресвета Богородица во Константинопол, митрополитот Кумановско-осоговски г. Јосиф служеше Божествена Златоустова Литургија во храмот на света Параскева во Куманово.

На Светата Литургија, верниот народ се причести со Светите Христови Тајни.

Повеќе ...