Title : Викарен Епископ Јаков Стобиски: Средба со бесмртниот Бог

Викарен Епископ Јаков Стобиски: Средба со бесмртниот Бог

Example User · 7 months ago

7.Vselenski.soborКамо да немаше потреба да зборуваме, денес, за ова безумство човечко, за коешто зборува Христос во денешното евангелско четиво (види: Лука 12, 16–21). Но, за жал, постојат такви моменти и такви луѓе, кои Бог Го препознаваат како Оној Кој ги расипува нивните планови, Кој го „упропастува“ нивниот живот, и не Го гледаат како добар и благ, како љубовен и сострадален Бог. И во денешното евангелско четиво гледаме човек чии планови, желби и волја се апсолутно спротивни на Божјата волја и промисла за него самиот

Source: http://preminportal.mk/duhovnost-2/besedi-2/22532-vikaren-episkop-jakov-stobiski-sredba-so-besmrtniot-bog

Share:

Example User

All author posts

Related Posts

Image Description
8 months ago

Како што постиме во храната, да постиме и во секоја друга опсесија…

СЕ ПОДГОТВУВАМЕ ЗА ПОСТОТ? „…Ако е важно да не ги согледуваме физичките услови на постот, тогаш е уште поважно да не го забележуваме неговото внатрешно значење. Постот не е само прашање на диета. Тоа е прашање на моралот исто како и на физикусот. Вистинското постење треба да биде сместено во с...

Image Description
2 years ago

СВЕТЛИНА НА УМОТ! (Знаењето гордее и создава поделби, а љубовта смирува и соединува во заедница)

СВЕТЛИНА НА УМОТ (16.06.2018 11:48) „Светило за телото е окото. И така, ако твоето око биде чисто, и целото твое тело ќе биде светло; ако, пак, твоето око биде лошо, целото тело ќе ти биде темно. И така, ако светлината, што е во тебе, е темнина, тогаш каква ли ќе е темнината?“ (Матеј 6, 22–23). Зна...

Image Description
2 years ago

Бадник во храмот „Свети Јован Крстител“ – Џилонг (Викторија)

На 06. 01. 2018 година, кога го празнуваме споменот на Преподобната маченичка Евгенија и другите со неа и на Преподобен Никола војвода (Бадник), вo црковната општина „Свети Јован Крстител“ – Џилонг, старешината на храмот, протојереј Чедомир Илиевски служеше Света Златоустова Литургија. На Светата Л...