Едноцрквие за празникот на Свети Спиридон, еп. Тримифунтски во Соборниот храм „Успение на Пресвета Богородица“ во Сиденхам, Мелбурн (Викторија)

Едноцрквие за празникот на Свети Спиридон, еп. Тримифунтски во Соборниот храм „Успение на Пресвета Богородица“ во Сиденхам, Мелбурн (Викторија)

На 25. 12. 2017 година,  кога се празнува споменот на Свети Спиридон, епископ Тримифунтски, во црковната општина „Успение на Пресвета Богородица“ во Сиденхам, архимандритот Гаврил (Галев) во сослужение на старешината на храмот протојереј – ставрофор Ефтим Бетински и на ерејот Климент Станковски...

Неколку интересни факти за св. Спиридон Чудотворец

Неколку интересни факти за св. Спиридон Чудотворец

Денес Црквата го празнува споменот на светиот чудотворец Спиридон, епископ Тримитунски. Еве неколку интересни факти од неговиот живот и чуда: 1. Св. Спиридон бил родум од Кипар, побожен овчар, оженет и имал една ќерка, Ирена. По упокојувањето на неговата сопруга, и тој и ќерка му се замонашиле....

Свети Спиридон Чудотворец, епископ Тримифунтски

Свети Спиридон Чудотворец, епископ Тримифунтски

Место на раѓањето и на службата на овој славен светител е островот Кипар. Роден е од прости родители, земјоделци, а и самиот беше и остана прост и смирен с ѐ до својата смрт. Во младоста се ожени и имаше деца. А кога умре жена му, тој сиот се предаде на служба на Бога. Заради неговото особено бл...

Бараме нешто од Христос или Го бараме Самиот Христос?

Бараме нешто од Христос или Го бараме Самиот Христос?

Митрополит Антониј Сурошки Бог е подготвен да остане потполно надвор од нашиот живот, подготвен е да крене тоа како еден крст, но воопшто не еподготвен да стане едноставно еден дел од нашиот живот. Така, кога размислуваме за отсуството Божјо, не е ли подобро да се прашаме себеси: кој е ви...

Свети Спиридон Чудотворец еп. Тримунтски

Свети Спиридон Чудотворец еп. Тримунтски

(25 декември) Oвој голем Божји човек бил еден од големите светители во IV век. Роден е во источниот дел на Средоземното море, на југот од Мала Азија, на островот Кипар. Потекнувал од многу сиромашно земјоделско семејство, надарено од Бога со многу деца. Се оженил доста млад и Господ му да...

Божествена литургија за празникот во храмот „Свети Димитриј Солунски“ – Волонгонг, Сиднеј (Нов Јужен Велс)

Божествена литургија за празникот во храмот „Свети Димитриј Солунски“ – Волонгонг, Сиднеј (Нов Јужен Велс)

На 24. 12. 2017 година, во неделата на Светите Праотци, кога го празнуваме споменот на Преподобен Данило Столпник; Преподобен Лука Столпник; Преподобен Никон Сувиот; Светиот маченик Миракс, вo црковната општина „Свети Димитриј Солунски“ – Волонгонг, старешината на храмот, ерејот Роберт Илијевски...

Божествена литургија во храмот „Свeти Георгиј и Пресвета Богородица“ во Епинг, Мелбурн (Викторија)

Божествена литургија во храмот „Свeти Георгиј и Пресвета Богородица“ во Епинг, Мелбурн (Викторија)

На 24. 12. 2017 година, во недела на Светите Праотци, кога го празнуваме Преподобен Данило Столпник; Преподобен Лука Столпник; Преподобен Никон Сувиот; Светиот маченик Миракс, во црковната општина „Свети Георгиј и Пресвета Богородица“ во Епинг, старешината на храмот, јерејот Климент Станковски с...

Одржан македонскиот православен духовен семинар во манастирот „Свети Климент Охридски“ во Кинг Лејк, Мелбурн (Викторија)

Одржан македонскиот православен духовен семинар во манастирот „Свети Климент Охридски“ во Кинг Лејк, Мелбурн (Викторија)

 На 23. 12. 2017, кога Светата Црква ги празнува светите маченици Мина, Ермоген и Евграф; Преподобна Ангелина и Св. Јован Деспот; Светиот маченик Гемел; Преподобен Тома Дефуркин, во манастирот „Свети Климент Охридски“ во Кинг Лејк, игуменот на манастирот, архимандритот Гаврил (Галев) во сослужен...

Недела на светите праотци

Недела на светите праотци

"Недела на светите праотци"На 24.12.2017 година, во Дваесет и деветтата недела по Педесетница, Неговото Високопреосвештенство митрополитот Кумановско-осоговски г. д-р Јосиф служеше Света Златоустова Литургија во митрополитскиот соборен храм на свети Никола во Куманово. На Светата Литургија,...

Чудата на преп. Даниил Столпник

Чудата на преп. Даниил Столпник

Денес го славиме споменот на преподобниот отец наш Даниил (Данило) Столпник. Ви пренесуваме неколку чуда што овој голем подвижник на благодатта ги извршил, по милоста Божја, уште додека бил жив. — Еднаш кај преподобниот дојде некој стар и угледен човек од Тракија. Човекот со себе го доведе и св...

Храм „Свети Наум Охридски“ - н. Радишани

Храм „Свети Наум Охридски“ - н. Радишани

Област: Населба „Радишани Регион: Скопско 3D ПанорамаСвети Наум Охридски Чудотворец е македонски православен христијански црковен храм во населбата Радишани во Скопје. Сместен е во долот од десната страна на реката Серава на подножјето на ридот кој се издигнува кон североисток. Црквата е изг...

Известување од Македонската православна црковна општина „Света вмч-ка Недела“ – Голд Кост (Квинзланд)

Известување од Македонската православна црковна општина „Света вмч-ка Недела“ – Голд Кост (Квинзланд)

МАКЕДОНСКА ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА – ОХРИДСКА АРХИЕПИСКОПИЈА АВСТРАЛИСКО-СИДНЕЈСКА ПРАВОСЛАВНА ЕПАРХИЈА   Австралиско-сиднејската православна епархија секојдневно и засилено работи на постојано развивање на мисијата со цел континуирано унапредување на црковниот живот и обединување и конечно сполотувањ...

Управата на Македонската црковна општина „Свeти Георгиј и Пресвета Богородица“ во Епинг, Мелбурн (Викторија) со благодарност до сите добродетели на храмот

Управата на Македонската црковна општина „Свeти Георгиј и Пресвета Богородица“ во Епинг, Мелбурн (Викторија) со благодарност до сите добродетели на храмот

На 22. 12. 2017 година, јерејот Климент Станковски, кој е старешината на храмот „Свети Георгиј и Пресвета Богородица“ во Епинг, од името на Управата на црковната општина се сретна со сите оние кои изминатава година ја поткрепуваа црквата, им се заблагодари од името на сите верници, кои се црквув...

 Митрополит Струмички Наум - Одрекување од Христос заради светот или екстремно одрекување од светот заради Христос (23.12.2017 )

Митрополит Струмички Наум - Одрекување од Христос заради светот или екстремно одрекување од светот заради Христос (23.12.2017 )

  Мачеништвото, монаштвото, и јуродивството заради Христос се трите најекстремни начини на одрекување од овој свет и затоа – начини на живот што најбрзо и најблиску го соединуваат човекот со Бог. Затоа, најчесто кај овие подвижници, како што вели и светиот Јован Лествичник, можеме да ги забележ...

Дојди во Црква и веќе нема да имаш проблеми

Дојди во Црква и веќе нема да имаш проблеми

Архимандрит Павлос Пападопулос „Дојди во Црква и веќе нема да имаш проблеми“, е една од најголемите себеизмами. Животот на светителите ни вели: „Дојди во Црква и ќе имаш поголеми проблеми“. Не е работата во тоа да немаме проблеми. Не е Црквата „место“ кое ги брише нашите проблеми. Црквата...