Едно е да зборуваме лошо за нашите ближни, а друго е да ги осудуваме!  (авва Доротеј)

Едно е да зборуваме лошо за нашите ближни, а друго е да ги осудуваме! (авва Доротеј)

Подвижнички поуки на свети авва Доротеј 34. Јас секогаш ви велам, дека од најмалите попуштања на себеси доаѓаме до големите гревови. Има ли потежок грев од осудувањето на ближниот? Што друго Бог мрази толку и од што толку многу се одвратува? Сепак до ова големо зло човекот доаѓа од навидум...

СЕ` Е ПО ТВОЈАТА СВЕТА ВОЛЈА!   (Не допуштај да заборавам дека се` од Тебе доаѓа).

СЕ` Е ПО ТВОЈАТА СВЕТА ВОЛЈА! (Не допуштај да заборавам дека се` од Тебе доаѓа).

Господи, дај ми мирно да го примам она што денов денешен ми го носи и целосно да и се предадам на Твојата Света волја. Упати ме и помогни ми во секој миг од денов: каков било глас да добијам, научи ме мирно и со цврста вера да восприемам дека се е по Твојата Света волја. Управувај со моите...

ИМЕТО НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА ГИ ИЗГОНУВА СИТЕ ДУХОВИ  (За ползата од Богородичната молитва)

ИМЕТО НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА ГИ ИЗГОНУВА СИТЕ ДУХОВИ (За ползата од Богородичната молитва)

Да прочитаме внимателно и со вера) БОГОРОДИЧИНО ПРАВИЛО Изговарај ја секојдневно молитвата „Богородице Дево“ по сто и педесет пати на ден и со таа молитва ќе се спасиш. Ова правило е устроено од Самата Пресвета Владичица Богородица наша, некаде уште во осмиот век и еден цел временски период...

СВЕТЛИНА НА УМОТ!  (Знаењето гордее и создава поделби, а љубовта смирува и соединува во заедница)

СВЕТЛИНА НА УМОТ! (Знаењето гордее и создава поделби, а љубовта смирува и соединува во заедница)

СВЕТЛИНА НА УМОТ (16.06.2018 11:48) „Светило за телото е окото. И така, ако твоето око биде чисто, и целото твое тело ќе биде светло; ако, пак, твоето око биде лошо, целото тело ќе ти биде темно. И така, ако светлината, што е во тебе, е темнина, тогаш каква ли ќе е темнината?“ (Матеј 6, 22–...

ХРИСТИЈАНИТЕ ВО СТРАДАЊЕТО НЕКА ГО ВЕЛИЧААТ БОГА (Прво соборно послание на Свети Апостол Петар)

ХРИСТИЈАНИТЕ ВО СТРАДАЊЕТО НЕКА ГО ВЕЛИЧААТ БОГА (Прво соборно послание на Свети Апостол Петар)

ХРИСТИЈАНИТЕ ВО СТРАДАЊЕТО НЕКА ГО ВЕЛИЧААТ БОГА (Прво соборно послание на Свети Апостол Петар) И така, бидејќи Христос пострада во телото за нас, вооружете се и вие со истата мисла – зашто кој пострадал во тело прекинал од гревот, та останатото време на животот, во телото, да не го поминет...

Архиепископ Антинојски Пантелејмон: За љубовта

Архиепископ Антинојски Пантелејмон: За љубовта

Беседа на Евангелието во 19. Недела по ПедесетницаАрхиепископ Антинојски ПантелејмонЧовекот по природа е општествено битие. Тој живее, се движи, делува и се развива во една заедница сочинета од луѓе. Уште од самиот почеток на создавањето, самиот Бог забележал дека „не е добро за човекот да бид...

БEСEДА за тoа штo e пoчeтoк на мудрoста

БEСEДА за тoа штo e пoчeтoк на мудрoста

БEСEДАза тoа штo e пoчeтoк на мудрoста    Пoчeтoк на мудрoста e стравoт Гoспoдoв ( Изрeки, 1:7).Акo нeкoј би гo знаeл брoјoт на ѕвeздитe на нeбoтo, и имињата на рибитe вo мoрeтo, и збирoт на трeвкитe вo пoлeтo, и навикитe на ѕвeрoвитe вo гoрата, а нeма страв oд Бoга, нeгoвoтo знаeњ...

ЗА БЛАЖЕНОТО И НЕЗАБОРАВНО ПОСЛУШАНИЕ! Лествица – (прв дел)

ЗА БЛАЖЕНОТО И НЕЗАБОРАВНО ПОСЛУШАНИЕ! Лествица – (прв дел)

ЗА БЛАЖЕНОТО И НЕЗАБОРАВНО ПОСЛУШАНИЕ Сега е на ред излагањето за Христовите борци и атлети: на секој плод му претходи цвет, а на секое послушание – туѓинување, без оглед дали самото тоа е изразено само во надворешни дејствија или и во длабочината на душата. Со овие две добродетели, како на...

КАКВО Е СМИРЕНИЕТО?

КАКВО Е СМИРЕНИЕТО?

ЗА ВИСТИНСКОТО СМИРЕНИЕ Смирението доаѓа како последица на духовното совршенство. Вистинското смирение има основи во внатрешниот човек. Тоа е одраз на внатрешната благодат во душата, сјајот на нејзините добродетели и нејзините духовни украси. Внатреизлиената благодат го прави ликот на смире...

За химната и иконата „Достојно ест“

За химната и иконата „Достојно ест“

На 11 јуни (според стариот календар) се слави чудото со иконата „Достојно ест“ кое се случило во времето на патријархот Никола Хрисоверг (982-996), на 11 јуни 982 година, во недела. Тоа чудо се состои во ова: Во близина на светогорскиот манастир Пантократор се наоѓа голема ј...

Сеќавање на Свети Серафим Саровски

Сеќавање на Свети Серафим Саровски

Сеќавањата на свештеникот од село Дивеево отец  Василиј Отец Серафим лично ми ги заповеда следните правила: 1. Да служам во споредниот олтар во името на Рождество Христово и Рождество на Божјата Мајка, задолжително на сите дванаесет празници и неделни денови; понекогаш, пак, во сабота и во...

Божествена Литургија во Втората недела по Педесетница во Старо Нагоричане

Божествена Литургија во Втората недела по Педесетница во Старо Нагоричане

"Божествена Литургија во Втората недела по Педесетница во Старо Нагоричане"На 10.06.2018 година, на празникот на преп. Никита Халкидонски во Втората недела по Педесетница, Неговото Високопреосвештенство митрополитот Кумановско-осоговски г. д-р Јосиф, служеше Света Златоустова Литургија во м...

Немој да останеш улов!

Немој да останеш улов!

д Немој да останеш улов (09.06.2018 10:02) „И одејќи покрај Галилејското море, ги виде двајцата браќа, Симона, наречен Петар, и брата му Андреја, како фрлаат мрежа во морето, бидејќи беа рибари, и им рече: ’Појдете по Мене, и Јас ќе ве направам ловци на луѓе‘. И ете, тие веднаш ги оставија...

БEСEДА за близина на Судијата

БEСEДА за близина на Судијата

  БEСEДА за близина на СудијатаEтe, Судијата стoи прeд вратата (Јак. 5:9). За eдeн дeн, братe, мoжeш да ја дoбиeш цeлата вeчнoст. И за eдeн дeн, братe, мoжeш да ја изгубиш цeлата вeчнoст. Ти сe дадeни илјада дeнoви на зeмјата да сe oпрeдeлиш за свoeтo сoпствeнo вeчнo спасeниe или за свoјат...

Архиепископ Андреј Римаренко: Беседа на Неделата на сите Светии

Архиепископ Андреј Римаренко: Беседа на Неделата на сите Светии

  Браќа и сестри! Минатата недела Светата Црква положи цветови во нашите раце, и како да ни рече: „Видете како бесловесната природа е послушна на нејзиниот Создател. Започнувајќи со деновите околу Божик, земјата се врти кон сонцето, кое пак, започна да ѝ ја дарува својата живототворна топлина....