„Кој што прави, за себе си прави” Архимандрит Гаврил

„Кој што прави, за себе си прави” Архимандрит Гаврил

(Како што сакате да постапуваат луѓето со вас, така постапувајте и вие со нив! – Игумен Гаврил) 31. Па, како што сакате да постапуваат луѓето со вас, така  постапувајте и вие со нив! 32. И ако ги сакате оние, што вас ве љубат, каква ви е наградата? Зашто и грешниците ги милуваат оние, што...

Недела на Мироносиците

Недела на Мироносиците

"Недела на Мироносиците"Во третата недела по Пасха (22 април 2018 година по Хр.), во храмот на света Троица во Куманово, митрополитот Кумановско-осоговски г. д-р Јосиф служеше Света Златоустова Литургија. На Светата Литургија, верниот народ се причести со Светите Христови Тајни....

ДА СЕ БИДЕ ХРИСТИЈАНКА ! (Поуки до современата жена)

ДА СЕ БИДЕ ХРИСТИЈАНКА ! (Поуки до современата жена)

ДА СЕ БИДЕ ХРИСТИЈАНКА (За женското сужење) Схиархимандрит Илија Ноздрин – Баќушка Илија, често зборувате дека машкиот ментален склоп, кога разумот доминира над чувствата, е најдобар за спасение. Но, жените мироносици воопшто не размислувале за тоа кога пошле со Господа. Зошто е тоа така? –...

Кои беа жените Мироносици?

Кои беа жените Мироносици?

„ Светителот учи дека Христовото Воскресение е обновување на човечката природа и оживување, пресоздавање и враќање во бесмртниот живот на првиот Адам. Првиот Адам, по неговото создавање прва го виде жената, затоа што во тој час немало никој друг да го види, бидејќи Ева е создадена по него....

Недела на Мироносиците во М. Каменица

Недела на Мироносиците во М. Каменица

Детали Родителска категорија: Вести Објавено: 22 Април 2018 Посети: 82 Недела на Мироносиците во М. Каменица На 22. 04. 2018 година, трета Недела на Воскресението - на Мироносиците, св. мч. Евпсихиј Кесариски, преп. мч. Вади...

Некој сакаше да ме престраши до самиот раб на човечката издржливост! (Исусовото Име ме спаси)

Некој сакаше да ме престраши до самиот раб на човечката издржливост! (Исусовото Име ме спаси)

…Но, уште не сум завршила со новите настани и искушенија, кои сѐ повеќе наидуваа. Првото се случи пред две години, кога најмногу верував дека сум заштитена со најмоќните орудија на верата. Тоа невнимание и гордост беше плоден терен за лошите духови. Пред полноќ се подготвив за молитва. Веру...

СИЛАТА ШТО МИ ГО ПАРАЛИЗИРА ТЕЛОТО ВО ПОЛУСОН… (На ваши прашања одговара отец Горан Стојчевски)

СИЛАТА ШТО МИ ГО ПАРАЛИЗИРА ТЕЛОТО ВО ПОЛУСОН… (На ваши прашања одговара отец Горан Стојчевски)

Здраво! Верник сум голем, почитувам се` што е свето секоја вечер си легнувам со молитва и се будам исто така со молитва. Таа ноќ истото го направив но некаде околу 2 часот после полноќ осетив силно  гушење и притисок како нешто врз мене да слегна некоја сила голема. Подвесно реагирав но сил...

Свети Апостол Тома и ние – Митрополит Наум

Свети Апостол Тома и ние – Митрополит Наум

Свети Апостол Тома и ние (20.04.2018 21:06) Објаснето е одамна дека барањето на светиот апостол Тома да ги допре раните на воскреснатиот Богочовек Исус Христос не е неверие, туку природно и спасоносно барање на човекот да Го познае Бог од опит, а не од прераскажување на другите (види: Јован...

Митрополит Струмички Наум: Свети Апостол Тома и ние (20.04.2018)

Митрополит Струмички Наум: Свети Апостол Тома и ние (20.04.2018)

  Свети Апостол Тома и ние (20.04.2018 21:06)Објаснето е одамна дека барањето на светиот апостол Тома да ги допре раните на воскреснатиот Богочовек Исус Христос не е неверие, туку природно и спасоносно барање на човекот да Го познае Бог од опит, а не од прераскажување на другите (види: Јован 20...

СОКРАТ – ПРОСЕЈ НИЗ ТРИ СИТА ! (Сократов текст, за кој никој не знае)

СОКРАТ – ПРОСЕЈ НИЗ ТРИ СИТА ! (Сократов текст, за кој никој не знае)

ПРОСЕЈ НИЗ ТРИ СИТА – СОКРАТОВА ПРОВЕРКА 9. Божја заповед: Не сведочи лажно, не озборувај! Големиот античкиг философ, Сократ, го сретнал некој познаник и веднаш по поздравот го прашал: – Знаеш ли штотуку што чув за еден твој пријател? – Само момент – го сопрел Сократ. – Пред да ми кажеш мак...

Таа е врв и совршенство на се` свето!

Таа е врв и совршенство на се` свето!

Пресвета Богородица е Мајка на Бог, и оттаму Мајка на сѐ божествено, сѐ свето, сѐ небесно, сѐ вечно, сѐ богочовечко, сѐ најдобро, сѐ најубаво. Од сѐ добро, Таа е најдобра; од сѐ свето, Таа е најсвета; од сѐ чисто, Таа е најчиста; од сѐ прекрасно, Таа е најпрекрасна; од сѐ добродетелно, Таа...

ЗОШТО НЕ ЈА ЧУВСТВУВАМЕ СВЕТАТА ПРИЧЕСТ? (Ние не се подготвуваме за Причест и затоа не ја чувствуваме)

ЗОШТО НЕ ЈА ЧУВСТВУВАМЕ СВЕТАТА ПРИЧЕСТ? (Ние не се подготвуваме за Причест и затоа не ја чувствуваме)

Ние не се подготвуваме за Причест и затоа не ја чувствуваме. Ние не се подготвуваме за Причест и затоа не ја чувствуваме, ние не сме подготвени во тој час да го преживееме сето тоа. Кога некој вечерта седи и гледа телевизија и потоа утредента оди да се причести, тој ништо не може да разбере...

Ние не примаме некаква магија, туку Самиот Господ  (Беседа за Божествената литургија и Светата Причест)

Ние не примаме некаква магија, туку Самиот Господ (Беседа за Божествената литургија и Светата Причест)

Беседа за Божествената литургија и Светата Причест Архимандрит Андреј (Конанос) Кога пристапуваме кон Светата Причест, мислам дека тоа е термометарот на нашата вера. Како што говоревме декатермометар на нашата вера е молитвата, сега пак говорам: Термометарот е, дали заигра нашето срце при п...

КАДЕ Е БЛАГОДАТТА НА СВЕТИОТ ДУХ? (Христијанинот е безбеден во Црквата – Архимандрит Георгиј Капсанис)

КАДЕ Е БЛАГОДАТТА НА СВЕТИОТ ДУХ? (Христијанинот е безбеден во Црквата – Архимандрит Георгиј Капсанис)

За благодатта Божја Архимандрит Георгиј Капсанис (Григоријатски манастир)❈✤❈ Доживувањето на несоздадената светлина е едно од најголемите божествени искуства и токму поради тоа, не секој е достоен да ја види; тој дар не се дава секому, туку само на малкумина, на оние кои особено напредувал...

КАКО ДА СЕ ОДНЕСУВАМЕ СО СЛАБОСТИТЕ НА БЛИЖНИОТ? (Свети Игнатиј Брјанчанинов )

КАКО ДА СЕ ОДНЕСУВАМЕ СО СЛАБОСТИТЕ НА БЛИЖНИОТ? (Свети Игнатиј Брјанчанинов )

БЛИЖНИОТ – неговите слабости • Некои постат, живеат осамено, Го молат Бог за скротување на похотата на својата природа, но притоа си дозволуваат себеси да зборуваат лошо за ближните, да ги прекоруваат и да ги осудуваат, да им се потсмеваат – и Божјата помош отстапува од нив; тие се препуште...