20 совети за смирение

Example Super-Admin User · 1 month ago

  1 minute, 1 second


 20 совети за смирение


 1. Дали те заборавија? Не добија телефонски повици од тебе? Нема врска. И пред сè, не се жалете.
 2. Дали ти е згрешено? Заборавете.
 3. Дали бевте презрени? Биди среќен.
 4. Дали те обвинуваат? Не се расправајте.
 5. Дали со тебе се шегуваат? Не одговарај.
 6. Дали те пцујат? Тишина и молитва.
 7. Дали ти го одземаат говорот? Дали те прекинуваат? Не биди тажен.
 8. Дали ве омаловажуваат? Не се расправај.
 9. Дали вашите деца ви ги префрлаат обврските? Вашите роднини, вашите луѓе? Не се жали.
 10. Дали ти се лути? Остани смирен.
 11. Дали очигледно ве крадат? Направете се слеп.
 12. Дали те исмејуваат? Биди долготрпелив.
 13. Не го слушаат вашиот совет? Дали вашите деца особено не ги слушаат вашите совети? Паѓај на колена и моли се.
 14. Раздразливост кај децата? Твоја вина е. И ти си крив. Не другите.
 15. Дали беше твоја вина? Извини се.
 16. Не беше твоја вина? Повторно се извини.
 17. Дали сте здрави? Слава на Бога.
 18. Дали имате болести? Дали имате рак, дали страдате, дали страдате, дали страдате, дали ве боли? Слава на Бога.
 19. Тага, невработеност, сиромаштија во куќата? Пости. Тој беше буден. Молете се.
 20. Молитва за сите и за сите. Многу молитва. Многу молитва. Пост и молитва затоа што „такви страсти и демони можат да се постигнат само со пост и молитва“.
Може ли јас, сите мои браќа и сестри, прв да ги послушам овие скромни совети и да бидам убеден дека ќе се спасиме?

Старец Стефанос Анагностопулoс (духовното чедо на Старец Ефрем Филотејски и Аризонски)

Source: https://poukinasvetitestarci.blogspot.com/2024/05/20.html

Share:

Example Super-Admin User

Aut dolor fugit impedit incidunt. Unde repellat commodi illum voluptas. Quisquam consequatur autem quae ipsam. Corporis voluptate aspernatur minus omnis. Maiores aut fugit mollitia eaque. Praesentium facere alias dicta delectus et rerum. Dolorem animi cum cumque accusantium vel autem. Eos iste reprehenderit et odit eius voluptas modi. Sequi dolorum dolorem inventore saepe quibusdam. Impedit in est repudiandae consequatur fugit fugit. Dolorem et illum neque aut sint et.

All author posts

Related Posts

Image Description
3 years ago

Барала учителка во добродетелта на трпеливоста! (Свети Јован Касијан Римјанин)

184. За ваквата трпеливост сакам да ви дадам барем два примера. Еден од нив е тој што ни го покажала една побожна жена, која сакала да се усоврши во оваа добродетел, па не само што не бегала од искушенијата, туку сакала да ја навредуваат. И колку повеќе ја навредувале, таа бивала се посилна и потр...

Image Description
3 years ago

КОГА ГИ НАХРАНУВАМЕ ГЛАДНИТЕ, ГОСПОД ИСУС ХРИСТОС ГО ‘ХРАНИМЕ“…- Преподобен Симеон, Нов Богослов

КОГА ГИ НАХРАНУВАМЕ ГЛАДНИТЕ, ГОСПОД ИСУС ХРИСТОС ГО ‘ХРАНИМЕ“…- Преподобен Симеон, Нов Богослов Не нѐ спасува тоа што еднаш на некого ќе му направиме милост, макар што, ако некогаш некого презреме – сме виновни и достојни за вечниот пламен. Спасителот говори во Светото евангелие: „Гладен бев… жеден...

Image Description
2 years ago

УТЕХА ДУХОВНА – УЧЕНОСТ СВЕТСКА (Св. Игнатиј Брјанчанинов)

УТЕХА ДУХОВНА • Трпезата на духовна утеха е како храна и воедно како отров! Кој ќе ја вкуси неа, го губи живото чувство за сѐ она за што копнее светот. Сето она што светот го цени, нему почнува да му дејствува како пуст и грозен прав, како смрдлива мрша. • Кога човекот ќе се удостои да почувствува б...