Category : Свети тајни
Image description
Свети тајни
  4 years ago
 • 2679

За царските двери во Литургијата: Заклучок

Втор и последен дел од написот Св. Николај Кавасила го повторува Псевдо-Ареопагит: „Потоа свештеникот има намера самиот да пристапи и другите ги поканува кон Трпезата… Откако ќе го земе и ќе го покаже Живототворниот Леб, повикува на причест… И возгласува ’Светињите се за светите‘, прито...

Read More
Image description
Свети тајни
  5 years ago
 • 839

За разликата меѓу еврејската и христијанската Библија

И денес Евреите за своја света книга го имаат само Стариот завет, бидејќи тие Христос не Го препознале и прифатиле како очекуваниот Месија. Постои разлика меѓу нивната Библија и нашиот Стар завет, како по бројот, така и по редоследот на книгите во библискиот список. Нивното Свето писмо, тие го нарек...

Read More
Image description
Свети тајни
  3 years ago
 • 2036

Митрополит Тимотеј: „По повод големиот Јубилеј 50 години од одржувањето на Третиот Црковно-народен собор

 
 Во името на Отецот и Синот и Св. Дух.
 Драги браќа и сестри,
 Св. Кипријан Картагински вели: „Каде што е епископот таму е и Црквата". Оваа доктрина е развивана во долгата дваесетвековна традиција на Христовата црква. Но, истата се дополнува, односно, каде што е народот, возглавуван од...

Read More
Image description
Свети тајни
  3 years ago
 • 1753

Митрополит Атанасиј Лимасолски - НАЈГОЛЕМИОТ ОПИТ ШТО МОЖЕ ЧОВЕК ДА ГО ИМА (извадок)

 
 На пример, да го земеме свети Неофит Затворник (Кипарски светител, се слави на 24 јануари). Кога бил 24 години, тој се затворил во една пештера и 60 години живеел во неа. Тоа не е ли безумство? Како логички можеш да го објасниш направеното од него? - Логички да го објасниш страданието на маче...

Read More
Image description
Свети тајни
  3 years ago
 • 1030

Цветници - Митрополит Тетовско-гостиварски Јосиф (09.04.2017)


 09.04.2017 г. - ЦветнициЈОСИФ,Митрополит Тетовско-гостиварски    
 Возљубени празникољупци,    Денешниот празник, кој го носи полниот назив Влегувањето на Господ Исус Христос во Ерусалим, а кој уште е познат и како Недела на палмите, Цветна пасха, Цветна недела, Цветно воскресение,Цветници...

Read More
Image description
Свети тајни
  3 years ago
 • 2518

Митрополит Струмички Наум - Цело и дел (04.02.2017)


 Ајде да се потсетиме на еден наш текст од 17 септември 2016 година, кој секогаш ќе биде актуелен, за да продолжиме со истата тема, следниот пат, и малку поконкретно духовно.
 Знаеме дека основна тактика на ѓаволот и на сите демони е тактиката – злобно раздели, па владеј – познатото: dividе...

Read More
Image description
Свети тајни
  3 years ago
 • 1220

Митрополит Струмички Наум - Должностите на монасите (28.01.2017 )


 Ви имам нагласено и другпат дека не можеме ние, т.н. христијани, само да чекаме некој да ни побара помош, па дури тогаш да размислуваме како и дали сакаме да му помогнеме, туку должни сме сами да ги побараме луѓето што страдаат и да им помогнеме! Немилосрдноста и непружањето конкретна помош е...

Read More
Image description
Свети тајни
  3 years ago
 • 2382

БEСEДА - за грижата за спасeниeтo на нашитe ближни


 Никoј нeка нe ја бара свoјата пoлза, туку пoлзата на ближниoт (1. Кoр. 10:24).
 Тoа e начeлoтo на Бoжјитe свeтитeли, сeга и нeкoгаш, oтсeкoгаш и вeчнo. Тoа e тeмeлнo и oпштeствeнo начeлo. На тoа начeлo мoжe да сe заснoва најсoвршeнoтo, најбoгoугoднoтo и најсрeќнoтo чoвeчкo oпштeствo. Тoа e...

Read More
Image description
Свети тајни
  3 years ago
 • 1579

„Да се богатиме во Господа на Неговата царска вечера“


 
 Слово на Неговото Високопреподобие, Архимандрит Партениј, во неделата на Светите Праотци, изговорено во манастирската трпезарија12/25 декември 2016 лето Господово,Недела на Светите Праотци и спомен на Св. Спиридон Чудотворец
 
 
 
  
 Мили мои, бидејќи се наближува го...

Read More
Image description
Свети тајни
  3 years ago
 • 2023

НА СВЕТИ НИКОЛАЈ ЧУДОТВОРЕЦ - манастир Архангел Михаил, Берово (19.12.2016)

 
    Берово, 19-ти декември 2016 год.   - манастир на Архангел Михаил
 
 
 Со прсти, дење и ноќе, монахињите допираат камен: студен е, како што е студен и манастирскиот двор, додека низ него одекнуваат грубите удари на чеканот што го дроби студенилото камено, за мозаик. Студен камен...

Read More

Popular Posts