Category : Беседи
Image description
Беседи
  4 years ago
 • 2893

Божествената Литургија

Божествената Литургија е срцето на православниот христијански живот. Тоа е Света Тајна над светите тајни или Мистерија над мистериите. Централната Света Тајна на Православната вера е службата на Светото Причестување, наречена Евхаристија. Зборот Литургија значи „заедничко дело“, а зборот Евхаристија...

Read More
Image description
Беседи
  3 years ago
 • 1194

Митрополит Методиј Златанов - Светоста на светот

 
 Успение на Пресвета Богородица, детаљ. Успение на Пресвета Богородица, детаљ.
 за човекот, светскиот дух и злото
 Постмодерниот омјаз на секуларизмот од крајот на вториот милениум со таков апсолутизам се промовира како Spiritus Mundi, што остава впечаток дека древниот ѕвер – дуализмот...

Read More
Image description
Беседи
  3 years ago
 • 1024

Протојереј Зоран Стаменковиќ - Неодговорноста кај децата ја создаваат нивните родители

 
  
 Родителите тоа го прават на разни начини. Понекогаш претерано штитејќи ги и чувајќи ги од и незгодите во животот. Понекогаш претерано ги казнуваат и гушат, што кај децата создава равнодушност, и повреденост во однос на возрасните и нивниот возрасен свет. Но најчесто тоа го прават живее...

Read More
Image description
Беседи
  3 years ago
 • 2454

Митрополит Струмички Наум - Христијанство на дело (14.01.2017)


 Во беседата од пред две недели „Како правилно да бдееме – и над себе“, нагласив три духовни вистини: прво, без конкретно милосрдие кон страдалниците не само што напразно одиме во црква, туку не можеме ни христијани да се наречеме, односно – нема ли конкретно милосрдие – нема христијанство во п...

Read More
Image description
Беседи
  3 years ago
 • 1303

Сестра Васа: Живото предание и спасението во градот

Прв дел од излагањето во два дела Би сакала да поговорам за ова, бидејќи под „град“ јас го подразбирам светот, т.е. местото каде што во денешно време живеат мирјаните и каде што многумина живееле во древниот свет. Би сакала да се ослободиме од премногу распространетата идеја дека живата црковна тра...

Read More
Image description
Беседи
  2 years ago
 • 658

Свети Јоаким Осоговски и преподобен Јосиф Спилеот

"Свети Јоаким Осоговски и преподобен Јосиф Спилеот"На 29.08.2017 година, кога Црквата го прославува споменот на свети Јоаким Осоговски и преподобен Јосиф Спилеот, Неговото Високопреосвештенство митрополитот Тетовскo-гостиварски г.Јосиф, во сослужение со митрополитот Струмички г. Наум и митрополитот...

Read More
Image description
Беседи
  4 years ago
 • 2076

Иларион Алфеев: Симфонијата на надворешните црковни врски

прв дел од интервјуто во два дела со архиепископот волоколамски Иларион Символика: од служба на служба – Владико, до неодамна Вие богослужевте во еден од најмузикалните градови на светот – Виена. Таму живееле и твореле највеличествените композитори – Моцарт, Хајдн, Бетовен, Шуберт, Брамс. Веројатно...

Read More
Image description
Беседи
  2 years ago
 • 2673

Свети преподобен Никифор Исихаст

Преподобниот отец наш Никифор Исихаст е православен монах, духовен писател и еден од авторите на духовниот зборник  „Добротољубие“. Се подвизувал на Света Гора за време на управувањето на Михаил VIII Палеолог. Се родил во италијанско римокатоличко семејство, но го отфрлил римокатолицизмот, па примил...

Read More
Image description
Беседи
  7 years ago
 • 937

Што треба да прави православниот христијанин пред причестувањето

ШТО ТРЕБА ДА ПРАВИ ПРАВОСЛАВНИОТ ХРИСТИЈАНИН ПРЕД ПРИЧЕСТУВАЊЕТО Ако подготвени се причестуваме, можеме да се надеваме дека ќе добиеме прошка на гревовите, душевен мир и телесно здравје, а во идниот живот –  Царство Небесно. Како да се подготвиме за таа голема и страшна Тајна? Пред сè, потребн...

Read More
Image description
Беседи
  3 years ago
 • 1650

Вселенскиот карактер на Црквата

ВСЕЛЕНСКИОТ КАРАКТЕР НА ЦРКВАТА Црквата е инструмент за спасението, каде што во изобилие ја чувствуваме Божјата милост и благодат, која на човештвото повторно му е дадена преку новиот Адам – Господ Исус Христос и новата Ева – Пресвета Богородица. Спасителот Христос темелите на Својата Цр...

Read More

Popular Posts