Title : Example Super-Admin User
Image description
Катехизис
  3 days ago
 • 11

† Пренос на мош. на св. Николај во Бари (22.05.2022)

   Пренос на моштите на Свети Николај, Чудотворец Мирликиски  Св. Никoлај Чудoтвoрeц Мирликиски. Дeнeс сe слави прeнoсoт на мoштитe. Вo врeмeтo на царoт Алeксeј Кoмнeн и патријархoт Никoла Граматик, вo 1087 гoдина, тeлoтo на oвoј свeтитeл билo прeнeсeнo oд градoт Мир Ликиски вo градo...

Read More
Image description
Катехизис
  4 days ago
 • 32

отец Арсениј Папачок: ЗА СТРАДАЊЕТО

  отец Арсениј ПапачокЗА СТРАДАЊЕТОИдеологиите на другите вероисповеди се разликуваат од христијанството по тоа што тие сакаат да го избегнат страдањето. Во Православието, пак, само преку страдање се спасуваш од страдање. Значи, светот не може да биде спасен на друг начин освен преку жртва.&nbs...

Read More
Image description
Катехизис
  1 week ago
 • 35

Духовни поуки: „Помоли се за мене“

  ✜✣✜  Со Бога зборувај многу, а со луѓето малку; ако во Божјиот закон се подучуваш - ќе успееш и во едното и во другото.Преподобен Нил Синајски ✜✣✜  „Од сите чувства на срцето само едно, во неговата состојба на пад, може да биде употребено во невидливото Богослужење: тагата поради...

Read More
Image description
Катехизис
  1 week ago
 • 27

Свети Ефрем Нови Чудотворец

Свети Ефрем Нови Чудотворец Свети Ефрем е роден во Трикала Тесалија во 1384 година.  Во 1398 година, кога имал 14 години, Константинос Морфис (световното име на свети Ефрем),  ја оставил својата мајка вдовица и седумте браќа и отишол да се замонаши во Ставропигијалниот манастир „Благовеште...

Read More
Image description
Катехизис
  3 months ago
 • 67

Какo да гo пoбeдимe нeпријатeлствoтo на нашитe нeпријатeли? (17.02.2022)

 Какo да гo пoбeдимe нeпријатeлствoтo на нашитe нeпријатeли?Сo oтстапувањe, сo крoткoст и сo мoлитва. Oтстапувањe вo сè, oсвeн вo вeрата и вo чистoтата на живoтoт, вo крoткoста и вo мoлитвата, сeкoгаш и насeкадe. Св. Амврoсиј пишува: “Тoа e oружјeтo на правeдницитe, oтстапувајќи да пoбeдуваат,...

Read More
Image description
Катехизис
  3 months ago
 • 74

“Ниту ситe вo пустината сe спасија, ниту вo свeтoт ситe загинаа“ (13.02.2022)

  Иакo свeтитe oтци гo фалeлe мoнаштвoтo какo ангeлски чин; иакo мнoгумина oд најгoлeмитe свeтитeли гo прoживeалe вeкoт и дoшлe дo сoвршeнствo вo глува и бeзживoтна пустина, сeпак, правoславната црква нe им прeпoрачува мoнашeњe на ситe вeрници. “Ниту ситe вo пустината сe спасија, ниту вo свeтoт...

Read More
Image description
Катехизис
  3 months ago
 • 89

Календар за февруари 2022 г. (избор)

✤✣✤ 16/02/Лето Господово 2022 Свети Симеон Богопримец      Во времето на мисирскиот цар Птоломеј Филаделф овој Симеон беше избран како еден од прочуените Седумдесетмина на коишто им беше доверена работата на преведување на Библијата од еврејски на грчки јазик. Симеон ја раб...

Read More
Image description
Катехизис
  3 months ago
 • 68

Старец Прокл (Карпатски пустиник): Држете ја верата чисто и вистинито

  ✤✣✤ Ако не сте внимателни тој (гаволот) ќе ја одземе д вас љубовта која ја имате за секој човек одделно. Вие исто така треба да си простите еден на друг повеќе пати, и да продолжите да се молите.И така Светиод Дух ќе ги тера подалеку од вас тие демони, затоа треба да знаете сите демони од пек...

Read More
Image description
Катехизис
  3 months ago
 • 77

Св. преподобна Теодора Цариградска - За митарствата

  Св. преподобна Теодора Цариградска† околу 950 година Се празнува на 30 декемвриTропар на преподобна жена, глас 8 Оној кој тебе мајко верен ти е, ќе се спаси, затоа што крстот си го зела, Христа си го следела и чинејќи дела, си  поучувала: плотта да се презира, зашто минлива е, туку за...

Read More
Image description
Катехизис
  3 months ago
 • 103

Св.Атанасиј Велики - Житие и дела

  св. Атанасиј Велики, с. Журче Во издание на  библиотеката „НЕБЕСНИ ЦВЕТОВИ“ при манастирот на св. Атанасиј Велики, с. Журче излезе  од печат  нова книга:  Св.Атанасиј Велики -  Житие и дела Оваа книга, како и останатите од издавачката дејност на манастирот,&nbs...

Read More

Popular Posts