Category : Догматика
Image description
Догматика
  4 years ago
 • 779

Отец Сава Дечански: За причестувањето

Евхаристијата не е награда за добро држење Најпрво да се потсетиме на зборовите од апостол Павле кон Коринтјаните:  А јас го примив од Господа она, што ви го предадов; а тоа е дека Господ Исус онаа ноќ, кога Го предадоа, зеде леб, и, откако заблагодари, го прекрши и рече: „Земете, јадете, ова е те...

Read More
Image description
Догматика
  2 years ago
 • 1608

Митрополит Софрониј - ПРОПОВЕД ЗА РОЖДЕСТВО НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА

 
 
 ПРОПОВЕД ЗА РОЖДЕСТВО НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА
 На денешен ден светата православна Црква празнува едно големо и радосно случување за целиот човечки род: раѓањето на Пресвета Дева Марија.Со молитвено внимание да ја ислушаме чудната приказна што ни ја раскажува Светото предание, та духо...

Read More
Image description
Догматика
  3 years ago
 • 1814

Митрополит Струмички Наум - ЖЕНАТА САМАРЈАНКА (13.05.2017)

 
 „Кога би го знаела дарот Божји и Кој е Оној што ти вели: ’Дај Ми да пијам‘ – ти самата би побарала од Него и Он би ти дал вода жива... Секој што пие од оваа вода [обичната, природната], пак ќе ожедни; а кој пие од водата што ќе му ја дадам Јас, нема никогаш да ожедни; таа во него ќе стане изв...

Read More
Image description
Догматика
  3 years ago
 • 513

Митрополит Струмички Наум - Потсетник (05.01.2017)


 Секоја година, околу Божикните празници на површина излегуваат одредени недоумици околу нивното правилно чествување. За да нема многу забуни околу оваа проблематика, еве еден ориентир според кој и најнеинформираните верници можат да се управуваат. Ориентирот е причестувањето со Светите Тајни н...

Read More
Image description
Догматика
  3 years ago
 • 1226

Образование без вера: Причина за груб егоизам и пад на моралот

 
 ✤✣✤
 Митрополит Видински Неофит
 Нашиов век се гордее со просветеноста и со знаењето на умот. Денес е голем бројот на интелегентни луѓе кои се рамнодушни спрема верата и многумина ја мешаат со суеверието. Сега важи паролата дека само со образование и наука ќе се создаде среќен живот н...

Read More
Image description
Догматика
  2 years ago
 • 1838

Вечерна богослужба на Успение на Пресвета Богородица

На 27.08.2017 година, во предвечерието на Успението на Пресвета Богородица, Неговото Високопреосвештенство митрополитот Кумановско-осоговски г. д-р Јосиф, служеше вечерна богослужба во манастирот на свети Јоаким Осоговски во Крива Паланка.

Read More
Image description
Догматика
  2 years ago
 • 1966

Иселеничка годишна средба во манастирот „Св. Вознесение Христово“ во с. Драгобраште - виничко

{artsexylightbox singleImage="images/stories/13-08-17/1.jpg" path="images/stories/13-08-17/" previewHeight="150" previewWidth="200"}{/artsexylightbox} Иселеничка годишна средба во манастирот „Св. Вознесение Христово“ во с. Драгобраште - виничко На 13. 08. 2017 година, пренос на моштите на свети К...

Read More
Image description
Догматика
  4 years ago
 • 1244

Иларион Алфеев: Симфонијата на надворешните црковни врски (2)

Втор и последен дел од интервјуто – Вие така бестрашно се нурнавте во сферата на Јохан Себастијан Бах. Познато е дека врв на неговата вокално-драматична музика станал токму ораториумот „Страданија според Матеј“. Колку тој е во созвучност со Вашето творение? – Мојата идеја се состоеше во тоа, старат...

Read More
Image description
Догматика
  5 years ago
 • 1213

Владика Методиј: Време на крстови

Неодамна, во Љубљана, во ателјето на еден од членовите на словенечката сликарска група ИРВИН, видов две нивни најнови слики што го третираат симболот на крстот. Тоа не е нешто невообичаено за нив, иако крстот како супстанца и како содржина во двете ликовни дела не се јавува како надоврзување на долг...

Read More
Image description
Догматика
  5 years ago
 • 1159

За читањето на Светото Писмо

ЗА ЧИТАЊЕТО НА СВЕТОТО ПИСМО Знај: Божественото Писмо, кога неправилно се сфаќа и толкува, може да ја погуби душата. Тоа го рекол свети апостол Петар за Посланијата на свети апостол Павле, проширувајќи ја таа констатација и на другите книги од Светото Писмо (2. Пет. 3: 16), што посебно треба да се о...

Read More

Popular Posts