ОГЛЕДАЛО

NEWSPAPER / MAGAZINE / RSS AGREGATOR

Понеделник од Првата седмица на Великиот пост

На 11.03.2019 година, Неговото високопреосвештенство митрополитот Кумановско-осоговски г. Јосиф, во митрополитскиот соборен храм на свети Никола во Куманово служеше Големо повечерие со Канонот на свети Андреј Критски.


Освет на камен темелник за изградба на црква посветена на „Св. вмч. Димитриј Солунски“ во с. Рудари, злетовско – Општина Пробиштип

{artsexylightbox singleImage="images/stories/11-03-19/1.jpg" path="images/stories/11-03-19/" previewHeight="150" previewWidth="200"}{/artsexylightbox} Освет на камен темелник за изградба на црква посветена на „Св. вмч. Димитриј Солун...


Проштевање во Штип

{artsexylightbox singleImage="images/stories/10-03-19/1.JPG" path="images/stories/10-03-19/" previewHeight="150" previewWidth="200"}{/artsexylightbox} Проштевање во Штип На 10. 03. 2019 година – Прочка (Недела сиропусна; св. Терасиј...


НЕДЕЛА СИРОПУСНА (ПРОЧКА)

На 10. 03. 2019 година, кога го прославуваме споменот на светиот Тарасиј Цариградски и преподобниот Пафнутиј, во храмовите на Австралиско – сиднејската епархија беа отслужени Свети Божествени Литургии, на кои верниот народ се причести со Светит...


Вечерна со простување

На 10.03.2019 година, Неговото високопреосвештенство митрополитот Кумановско-осоговски г. Јосиф, во митрополитскиот соборен храм на свети Никола во Куманово служеше вечерна богослужба. После вечерната следеше меѓусебно простување со свештенството и в...


Недела Сиропусна

На 10 март 2019 година, во четвртата подготвителна недела на Великиот Пост, во митрополитскиот соборен храм на свети Никола во Куманово, митрополитот Кумановско-осоговски г. Јосиф, служеше света Златоустова Литургија. Верниот народ на Литургијата се...


Вечерна богослужба во Кратово

На 23 февруари 2019 година, во навечерието на празникот на светиот Георгиј Кратовски, Неговото Високопреосвештенство митрополитот Кумановско-осоговски г. Јосиф, служеше Вечерна богослужба во храмот на свети Георгиј Кратовски во Кратово.


Take Me Top
Copyright © 2017 Ogledalo   |   All Rights Reserved   |   Designed By Zoran shefot Bogoevski