Децата во посета кај Митрополитот Брегалнички г. Иларион по повод Рождеството Христово – Божик

Децата во посета кај Митрополитот Брегалнички г. Иларион по повод Рождеството Христово – Божик

Детали Родителска категорија: Вести Објавено: 11 Јануари 2018 Посети: 439 Децата во посета кај Митрополитот Брегалнички г. Иларион по повод Рождеството Христово – Божик По повод Празникот Рождество Христово – Божик, деца од Де...

Житие и чудеса на светиот еп. Гаврил Велички – Светогорец

Житие и чудеса на светиот еп. Гаврил Велички – Светогорец

Епископот Велички Гаврил (Мијалче Парнаџиев) е роден на 10 март 1926 година во Штип, од татко Методиј (подоцна со монашко име Кирил) и мајка Гора Парнаџиеви. Потекнува од благочестиво патријахално занаетчиско семејство. Основно образование, а потоа и гимназија завршил во родниот град. Од...

Божиќ во Лесновскиот манастир - фотографски материјал

Божиќ во Лесновскиот манастир - фотографски материјал

Детали Родителска категорија: Вести Објавено: 10 Јануари 2018 Посети: 449 Божиќ во Лесновскиот манастир - фотографски материјал Божиќ во Лесновскиот манастир - фотографски материјал Божиќ во Лесновскиот манастир - фотографск...

За оние што немаат ревност

За оние што немаат ревност

Еден брат, кој немаше ревност, го молеше авва Антониј тој самиот да се помоли на Бога за него. Авва Антониј му одговори: „Ниту јас, ниту Бог, нема да се сожали на тебе, доколку ти самиот не се погрижиш за себе, и доколку не Му се молиш на Бога.“ + + + Дојдоа некои браќа кај свети Антониј, и му...

Грчките архиереи за проблемот со името: „Црквата нема да остане незаинтересирана“

Грчките архиереи за проблемот со името: „Црквата нема да остане незаинтересирана“

Додека преговорите за решавање на проблемот што грчката држава го има со уставното име на нашата држава се навлезени во една креативна фаза и владее дух на оптимизам, деновиве се огласија грчките архиереи кои, како што изгледа според пишувањата на грчките медиуми, не го делат оптимизмот на држа...

Професор

Професор

Има стари професори што заминале во пензија, но сѐ уште не можат да живеат без училиштето. Честопати токму тие ја држат наставата во групите за целодневен престој или за половина плата работат нешто друго. Во едно средно училиште во главниот град, неодамна, кога беше толку студено што не се разб...

Добар човек. Морален човек.

Добар човек. Морален човек.

Добар човек. Морален човек. Posted on 09/01/2018 Updated on 09/01/2018 Добар човек. Морален човек. Помеѓу нив двајца е огромна разлика. Добар човек е добар затоа што ги „прифаќа“ луѓето такви какви што тие се, ги „покрива“ со својата добрина. Добрината е прекрасна, нешто...

Свети архиѓакон и првомаченик Стефан

Свети архиѓакон и првомаченик Стефан

"Свети архиѓакон и првомаченик Стефан"На 9 jануари 2018 година, кога Црквата го слави светиот архиѓакон и првомаченик Стефан, во соборниот храм на Свети Јован Крстител во Кратово, митрополитот Кумановско-осоговски г. д-р Јосиф служеше света Златоустова Литургија. Верниот народ на Литургијат...

Св. архиѓакон и првомаченик Стефан во Радовиш

Св. архиѓакон и првомаченик Стефан во Радовиш

Детали Родителска категорија: Вести Објавено: 09 Јануари 2018 Посети: 425 Св. архиѓакон и првомаченик Стефан во Радовиш На 09. 01. 2018 година, на празникот на Св. архиѓаконот и првомаченикот Стефан, Неговото Високопреосвештен...

Свети Серафим Саровски

Свети Серафим Саровски

Преподобниот Серафим Саровски се родил на 19 Јули 1754 год., со крстено име Прохор, во градот Курск. Неговиот татко Исидор бил имотен и градел храм на „Свети Сергиј Радоњешки“, а по неговата смрт, шест години по раѓањето на малиот Прохор, таа работа ја продолжила мајката Агатја. Таа и го...

Свети првомаченик и архиѓакон Стефан

Свети првомаченик и архиѓакон Стефан

По Вознесението на Господ Исус Христос и по слегувањето на Светиот Дух над апостолите, Господовото слово бргу се распространувало, и бројот на верните растел секој ден. Јудејските началници и членовите на синедрионот со ожесточеност и гнев ги гледале успесите на новото учење. Откако Го пр...

Литургија во Кочани на Соборот на Пресвета Богородица

Литургија во Кочани на Соборот на Пресвета Богородица

Детали Родителска категорија: Вести Објавено: 08 Јануари 2018 Посети: 832 Литургија во Кочани на Соборот на Пресвета Богородица На 08. 01. 2018 година, на празникот Собор на Пресвета Богородица; св. Никодим Прилепски, Неговото...

Собор на Пресвета Богородица

Собор на Пресвета Богородица

"Собор на Пресвета Богородица"На 8 јануари 2018 година, кога Црквата го слави Соборот на Пресвета Богородица, во соборниот храм на Свети Димитриј во Крива Паланка, митрополитот Кумановско-осоговски г. д-р Јосиф служеше света Златоустова Литургија. Верниот народ на Литургијата се причести со...

Зошто го празнуваме Соборот на Пресвета Богородица?

Зошто го празнуваме Соборот на Пресвета Богородица?

Според преданието на Црквата, по секој значаен настан кој се поврзува со доаѓањето на Синот Божји во светот за негово спасение, се празнува соборот во чест на личноста која има првенствена улога во тој настан. На пример, како што по Крштението на Христос, го имаме соборот на свети Јован К...