Прославен храмовиот празник свети вмч. Димитриј во храмот „Свети Димитриј Солунски“ – Волонгонг, Сиднеј (Нов Јужен Велс)

Прославен храмовиот празник свети вмч. Димитриј во храмот „Свети Димитриј Солунски“ – Волонгонг, Сиднеј (Нов Јужен Велс)

 На 08. 11. 2017 година, кога го празнуваме споменот на свети великомаченик Димитриј Солунски (Митровден), вo црковната општина „Свети Димитриј Солунски“ – Волонгонг, протојереј – ставрофор Љубомир Милошоски во сослужение со старешината на храмот, ерејот Роберт Илијевски служеше Света Златоустов...

Божествена литургија за празникот на свети вмч. Димитриј Солунски во храмот „Свeти Георгиј и Пресвета Богородица“ во Епинг, Мелбурн (Викторија)

Божествена литургија за празникот на свети вмч. Димитриј Солунски во храмот „Свeти Георгиј и Пресвета Богородица“ во Епинг, Мелбурн (Викторија)

На 08. 11. 2017 година, кога го празнуваме споменот на светиот великомаченик Димитриј Солунски, во црковната општина „Свети Георгиј и Пресвета Богородица“ во Епинг, старешината на храмот, јерејот Климент Станковски служеше Света Златоустова Литургија. На Светата Литургија, верниот народ се приче...

Светиот великомаченик Димитриј/The Holy and Great Martyr Dimitrios

Светиот великомаченик Димитриј/The Holy and Great Martyr Dimitrios

Светиот великомаченик Димитриј Овој славен и чудотворен светител се роди во градот Солун од благородни и благочестиви родители. Измолен од Бога од бездетни родители Димитриј беше син единец, заради што беше воспитан и однегуван со големо внимание. Татко му беше војвода солунски, па кога умре тат...

Акатист кон Иконата Три Радости

Акатист кон Иконата Три Радости

Кондак 1 Пред Тебе, Избрана Војвотко, нема да престанат нашите молитви*, Сесвета Дево Која си го родила Спасот на душите наши – вечната Радост. Ослободи не` од секакво униние и очајание за да Ти пееме: Радуј се Радост наша, Ти која на рацете Свои ја носеше Радоста на сиот свет! Икос 1 Откривајќи...

Современиот живот и православното воспитување

Современиот живот и православното воспитување

Православието е живот. Ако не живееме Православно ние едноставно не сме Православни, без разлика на било кои формални верувања кои можеме да ги имаме. Животот во нашиот современ свет стана многу вештачки, многу несигурен, многу збунувачки. Вистина е дека Православието има свој начин на живот, но...

Дваесет и втора недела по Педесетница

Дваесет и втора недела по Педесетница

"Дваесет и втора недела по Педесетница"На 5.11.2017 година, во Дваесет и втората недела по Педесетница, кога Црквата го слави споменот на светиот апостол Јаков братот Господов, Неговото Високопреосвештенство митрополитот Кумановско-осоговски г. д-р Јосиф служеше Света Златоустова Литургија...

Сестра Васа: Живото предание и спасението во градот (2)

Сестра Васа: Живото предание и спасението во градот (2)

Втор и последен дел од излагањето Сега би сакала накратко да се задржам на она, што ги обединувало древните христијани и што денес нè обединува нас во вид на „традиција“, т.е. Предание. Очигледно е дека ние се собираме и го доживуваме своето заедништво во Евхаристијата. Сепак, навраќ...

СТРАВ ОД ХАЛОУИН? ИЛИ ЗОШТО МОЈАТА СЛОБОДА ДА БИДЕ СУДЕНА ОД ТУЃА СОВЕСТ?

СТРАВ ОД ХАЛОУИН? ИЛИ ЗОШТО МОЈАТА СЛОБОДА ДА БИДЕ СУДЕНА ОД ТУЃА СОВЕСТ?

Еве поминува Халоуин. По вторпат за мене во Америка. Би сакал да споделам едно мое размислување за него, од перспектива на православен христијанин и пастир. Во основа, мојата позиција е некако умерена. Во Америка, комерцијалниот феномен Халоуин е поврзан со прекрасните бои на есенски...

„Св. Иларион еп. Мегленски“ - Именден на Надлежниот Митрополит Брегалнички г. Иларион

„Св. Иларион еп. Мегленски“ - Именден на Надлежниот Митрополит Брегалнички г. Иларион

Детали Родителска категорија: Вести Објавено: 03 Ноември 2017 Посети: 1352 „Св. Иларион еп. Мегленски“ - Именден на Надлежниот Митрополит Брегалнички г. Иларион 03. 11. 2017 година, Св. Иларион еп. Мегленски, препод. Иларион В...

Грижа за покојните

Грижа за покојните

Смртта за христијаните не е крај, не е исчезнување, туку е граница, премин, и почеток на вистинскиот живот, кој зависи од тоа, што сме посакувале во овој земен живот. Оној кој ја познал Вистината – Христос, и кој се трудел да се кае за сторените гревови, да не греши, да Го љуби Бога и ближните,...

На „ Св. Прохор Пчињски“ ракополагање во свештенички чин во Свети Николе

На „ Св. Прохор Пчињски“ ракополагање во свештенички чин во Свети Николе

Детали Родителска категорија: Вести Објавено: 01 Ноември 2017 Посети: 2248 На „ Св. Прохор Пчињски“ ракополагање во свештенички чин во Свети Николе На 01. 11. 2017 година, Св. Прохор Пчински, прен. мошти на св. Јован Рилски, Н...

Колку е убаво кога браќата живеат заедно

Колку е убаво кога браќата живеат заедно

Во името на Отецот и Синот и Светиот Дух!Колку е убаво и колку е мило кога браќата живеат заедно. Тоа е како миро врз главата што се лее по брадата, брадата Аронова, што се лее по полите од одеждата негова, како роса Ермонска, која паѓа на горите Сионски, зашто таму Господ дал благослов и жи...

Манастир „Свети Наум Охридски“ – Охрид

Манастир „Свети Наум Охридски“ – Охрид

Манастирот свети Наум Охридски претставува еден вистински бисер и духовно светилиште кое е лоцирано на карпа над охридскиот езерскиот брег. Да се зборува за духовна величина на ова светилиште, претставува предизвик, дури и за најкрасноречивите пишувачи.  Манастирот свети Наум, претставува неисцр...

На „Св. ап. и ев. Лука“ во Виница

На „Св. ап. и ев. Лука“ во Виница

Детали Родителска категорија: Вести Објавено: 31 Октомври 2017 Посети: 925 На „Св. ап. и ев. Лука“ во Виница На 31. 10. 2017 година, Св. ап. и ев. Лука, св. Константин Кавасила, во храмот кој пред еден неполн месец беше освете...

Оној кој бил од Бога возљубен

Оној кој бил од Бога возљубен

Фотиј Кондоглу „Оној кој се удостоил да Го засака Бога, т.е. да биде возљубен од Бога, се одделува од светот, бидејќи не ја прима неговата мудрост, и светот го мрази и го исмева. Го прогласува за будала за да не ја изгуби неговата вера во својата логика и чувството за својата невиност. Така ќе би...