ОГЛЕДАЛО

NEWSPAPER / MAGAZINE / PUBLISHER

Прославен празникот Рождество на Пресвета Богородица во храмот „Свeта Петка“ во Рокдејл, Сиднеј (Нов Јужен Велс)

На 21. 09. 2017 година, кога го празнуваме празникот Рождество на Пресвета Богородица (Мала Богородица), во црковната општина „Света Петка“ во Рокдејл, игуменот Гаврил (Галев) служеше Света Златоустова Литургија. На Светата Литургија, верниот нар...

Претставник од Австралиско – сиднејската епархија при МПЦ – ОА се сретна со Коптскиот поглавар, Неговата светост папата г. Тавадрос II

На Австралискиот континент од неодамна во своја прва официјална работна посета се наоѓа 118-тиот Папа Александриски и Патријарх на цела Африка, на Светата Апостолска визија на свети Марко евангелистот, на Копската православна црква г. г. Тавадрос...

За христијанската љубов

Во денешнината луѓето се стремат максимално да го искористат своето време. Секој се труди да ги прочита новостите што го интересираат објавени накратко во весниците. Големи книги не се читаат. Има писатели чија работа е да ја скратат содржината н...

Послание до учениците и студентите од Кумановско-осоговската епархија

МАКЕДОНСКА ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА – ОХРИДСКА АРХИЕПИСКОПИЈА КУМАНОВСКО-ОСОГОВСКА ЕПАРХИЈА ПОСЛАНИЕ & до учениците и студентите од нашата Свештена Епархија по повод започнувањето на новата 2017/18 училишна и академска година & Во Христа в...

Отсекување на чесната глава на св. Јован Крстител

На 11.09.2017 година, кога Црквата си спомнува за отсекувањето на чесната главата на светиот Јован Крстител, Неговото Високопреосвештенство митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф во сослужение со митрополитот Кумановско-осоговски г. д-р Јосиф го...

На „Св. мч. Фануриј“ литургија и камен – темелник за изградба на камбанарија при Соборниот храм „Св. Николај“ во Штип

{artsexylightbox singleImage="images/stories/09-09-17/1.JPG" path="images/stories/09-09-17/" previewHeight="150" previewWidth="200"}{/artsexylightbox} На „Св. мч. Фануриј“ литургија и камен – темелник за изградба на камбанарија при Собор...