Божествена литургија за празникот на преп. Прохор Пчински во храмот „Свeти Георгиј и Пресвета Богородица“ во Епинг, Мелбурн (Викторија)

На 01. 11. 2017 година, кога го празнуваме споменот на светиот пророк Јоил; светиот маченик Вар; на преподобниот Прохор Пчински и Преносот на моштите на свети Јован Рилски, во црковната општина „Свети Георгиј и Пресвета Богородица“ во Епинг, старешин...

На „Св. ап. и ев. Лука“ во Виница

Детали Родителска категорија: Вести Објавено: 31 Октомври 2017 Посети: 925 На „Св. ап. и ев. Лука“ во Виница На 31. 10. 2017 година, Св. ап. и ев. Лука, св. Константин Кавасила...

Божествена литургија за празникот на преп. Параскева (Петка) во храмот „Свeти Георгиј и Пресвета Богородица“ во Епинг, Мелбурн (Викторија)

На 27. 10. 2017 година, кога го празнуваме споменот на преподобната Параскева (Петка); светите маченици Назариј, Гарвасиј и Протасиј, во црковната општина „Свети Георгиј и Пресвета Богородица“ во Епинг, старешината на храмот, јерејот Климент Станковс...

Преподобна Параскева – Петковден

"Преподобна Параскева – Петковден"На 27.10.2017 година, кога го прославуваме споменот на преподобната Параскева Епиватска, Неговото Високопреосвештенство митрополитот Кумановско-осоговски г. д-р Јосиф служеше Света Златоустова Литургија во х...

При параклисот посветен на Преподобна Параскева – Петковден, камен – темелник за изградба на фабрика, освет на фабрика и славски колач при бензинската „ЕкоОил“ во с. Тркање - Кочани

Детали Родителска категорија: Вести Објавено: 27 Октомври 2017 Посети: 1961 При параклисот посветен на Преподобна Параскева – Петковден, камен – темелник за изградба на фабрика...

Вечерна богослужба во храмот на света Петка во Бедиње

На 26.10.2017 година, кога го прославуваме споменот на преподобната Параскева Епиватска, Неговото Високопреосвештенство митрополитот Кумановско-осоговски г. д-р Јосиф служеше Вечерна богослужба во храмот на Света Петка во Куманово.

Донаторски ручек во храмот „Свeта Петка“ во Рокдејл, Сиднеј (Нов Јужен Велс)

На 22. 10. 2017 година, во 20-тата недела по Педесетница кога го празнуваме споменот на светиот апостол Јаков; преподобниот Андроник и неговата сопруга Анастасија; светите праведни Авраам и Лот; свети Димитриј, патријарх Александриски; свети Стефан,...