Title : Светата првомаченичка Текла рамноапостолна ( „Слугинка сум на живиот Бог.“)

Светата првомаченичка Текла рамноапостолна ( „Слугинка сум на живиот Бог.“)

Example Admin User · 1 year ago

    0 minutes, 0 seconds


Светата првомаченичка Текла рамноапостолна
Родена е во Иконија, од родители прочуени, но незнабожци.

Како осумнаесетгодишна девојка била верена за некое момче во она време кога апостолот Павле дојде со Варнава во Иконија за проповед на Евангелието.

Слушајќи го Павле три дена и три ноќи, Текла се обрати целосно во Христовата вера и се заветува да живее во девственост.

Мајка ѝ , штом виде дека таа веќе ни не гледа на својот вереник ниту помислува на брак, почна најпрво да ја советува, а потоа да ја тепа и да ја измачува со глад.

Најпосле ја предаде на судија и бараше да биде со оган изгорена. Судијата ја фрли во огнот, но Бог ја зачува неповредена.

Тогаш Текла тргна по Светиот апостол Павле и отиде со него во Антиохија.

Привлечен од нејзината надворешна убавина еден градски старешина посака да ја земе кај себе со сила, но Текла се истргна од неговите раце. Тој старешина ја обвини кај кнезот дека е христијанка и дека се гнаси од брак.

Кнезот ја осуди на смрт и ја фрли пред ѕверови, но ѕверовите не го ни допреа телото на Светата девица.
Восхитен од ова, кнезот ја праша:

„Која си ти и каква сила има во тебе што ништо не може да ти наштети?“

Текла му одговори:

„Слугинка сум на живиот Бог.“

Тогаш кнезот ја пушти на слобода и таа почна да го проповеда Евангелието и мнозина успеа да ги обрати во вистинската вера. Меѓу овие беше и чесната, угледна девица Трифена.

Потоа Текла, со благослов на Св. апостол Павле се оддалечи во едно пусто место близу Селевкија.

Овде таа се подвизуваше долго и исцелувајќи болни со чудотворната благодат мнозина ги обраќаше кон христијанство.

Лекарите и жреците во Селевкија се исполнија со завист, па испратија некои млади луѓе за да ја осквернат, надевајќи се дека таа, кога ќе ја изгуби девственоста, ќе ја изгуби и нејзината чудотворна моќ.

Текла бегаше од оние дрски момчиња и кога виде дека ќе ја фатат, кога се најде пред една карпа се помоли на Бога, па карпата се отвори и ја сокри оваа Света девица и Христова невеста. И таа карпа ѝ беше скривалиште и гроб.

За оваа чудесна светителка Св. Јован Златоуст вели:

„Како да ја гледам оваа блажена дева како Му принесува на
Господа со едната рака девственост, а со другата мачеништво.“

Тропар:

Поучувајки се од Павловото словење и утврдувајќи се во верата од Петар, ти од Бога повикана Текло, невесто Божја,
се јави како првомаченица и првострадалница помеѓу жените:
поита во пламенот, како на место расцветано, ѕверовите, јунците,од тебе вооружена со Крстот истапија.

Затоа, ти која благодариш за сѐ на Христа Бога, моли се да се спасат нашите души.

Подготви С. Трајчева

Source: https://pokajanie.mk/2020/10/06/29548/

Share:

Example Admin User

All author posts

Related Posts

Image Description
1 year ago

Отец Стефан Санџакоски: Образ на кроткоста

Денес, слава Му на Бога, се собравме со радост да го прославиме празникот на гораздиот отец и учител на светата Црква Христова свети Николај, архиепископ мирликиски и чудотворец. Свети Николај бил едноставен, прост човек, совршен во евангелска смисла на зборот. Затоа е славен во целиот свет. Бил син...

Image Description
1 year ago

Митрополит Методиј: Божиќно послание 2020

Возљубени духовни чеда, Срдечно ве поздравувам со Радосната Вест на раѓањето на нашиот Господ и Спасител Исус Христос – Христос се роди! Овој светол празник е предвестител на спасителните собитија преку кои Творецот го избави своето создание. Христовото Рождество ни ја најавува радоста на почетокот...

Image Description
1 year ago

Радувај се…! (Покров на Пресвета Богородица)

ПОКРОВ НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА ГОЛЕМА ВЕЧЕРНА Блажен е оној човекː Првиот антифон. Стихири на Господи, повикав, на 8. Глас 1. Богородице чиста, ти си голема заштита на тажните; брза помошничке, на светот поткрепа и спасение; бездна на милосрдие, на мудрост Божја извору, покров на светот; да ја воспее...