о. Горан Стојчевски „...БОЛНИТЕ ИСЦЕЛИ ГИ ЛЕКАРУ НА ДУШИТЕ И ТЕЛАТА.“

о. Горан Стојчевски „...БОЛНИТЕ ИСЦЕЛИ ГИ ЛЕКАРУ НА ДУШИТЕ И ТЕЛАТА.“

о. Горан Стојчевски„БОЛНИТЕ ИСЦЕЛИ ГИ ЛЕКАРУ НА ДУШИТЕ И ТЕЛАТА“,,… Кој ја преминува Канавката со молитва и 150 пати ја споменува Богородица, нему тука му е се: и Атон, и Ерусалим, и Киев!‘‘Св. Серафим Саровски „Умствената молитва е опитна потврда за исцеление на умот. Тоа исцеление е достапно...

МИТАРОТ ! (Митрополит Наум)

МИТАРОТ ! (Митрополит Наум)

Митарот Забележуваме неколку восогласени видa покајно однесување кај митарот: „стоеше оддалеку“, „ни очите да ги подигне“, „се удираше в гради“ и „велеше: ’Боже, биди милостив кон мене, грешниот!‘“ (види: Лука 18, 10–14). Што мислите, која од овие силни и заемно поврзани пројави на покајани...

ВЕРУВАШ ДЕКА ТОА МОЖАМ ДА ГО НАПРАВАМ?  (Св. Јован Кронштадски)

ВЕРУВАШ ДЕКА ТОА МОЖАМ ДА ГО НАПРАВАМ? (Св. Јован Кронштадски)

За молитвата – Св. Јован Кронштадски Ако преку молитва сакаш да измолиш некое добро од Бога, пред молитвата подготви се за несомнена, силна вера и навремено набави си средства против сомнежот и неверието. Лошо е, ако за време на молитвата, срцето ти изнемошти и не достои во неа. Тогаш не ни...

Света Нина Грузиска

Света Нина Грузиска

Света Нина била роднина на ерусалимскиот патријарх Јувеналиј. Уште од младоста го засакала Бога со сето срце и длабоко ги жалела луѓето кои не веруваат во Него. Откако нејзиниот татко Завулон отишол во пустината, а мајка ѝ станала ѓакониса, света Нина била дадена на воспитување кај една п...

ОМРАЗАТА ЈА ВАЛКА ДУШАТА  (“Старец Порфириј” од Клитос Јоанидис)

ОМРАЗАТА ЈА ВАЛКА ДУШАТА (“Старец Порфириј” од Клитос Јоанидис)

Aрхимандрит Даниил Гувалис, богослов, писател Kлитоc J.: Имавте голем благослов Божји да живеете мошне близу до старецот Порфириј, о. Даниил, и тоа долги години. Be молиме најпрво да ни ja опишете неговата личност, а потоа кажувајте ни за излевањата на благодатта Божја преку него. о. Даниил...

Свети Максим Капсокаливит

Свети Максим Капсокаливит

Свети Максим е роден во Лампсака, од побожни родители во 1280 година. Неговите родители го пораснаа со побожност давајќи му ги сите духовни оружја кои му се потребни на еден добродетелен христијанин. На 15-годишна возраст стана монах и се потчини на некој почитуван старец на планината Ган...

Од дневникот на еден свештеник – психолог

Од дневникот на еден свештеник – психолог

Бесмртноста – одмор или служење? Бесмртноста не е одмор, туку делателност [работа, активност]. Човекот е устремен или кон одморот (кон детството), или кон бесмртноста (кон делателноста без крај). Работа со Бога и во Бога. Во Бога за човекот нема одмор. Светиите – тие се трудбеници во Христа. +...

Света маченичка Татјана Римска

Света маченичка Татјана Римска

Светата маченичка Татјана е родена во Рим, oд мнoгу пoзнати рoдитeли. Под влијание на нејзиниот побожен татко станала христијанка, а потоа и ѓакoниса при црквата. Пo смртта на царoт Хeлиoгабал, вo Рим царувал шеснаесетгодишниот цар Алeксандар Север (222-235), чија мајка Мамeја била христи...

КОЛКУ ПАТИ ДЕНЕС НЕКОГО ОСУДИВ?  (Како да се бориме со осудувањето – Св. Теофан Затворник)

КОЛКУ ПАТИ ДЕНЕС НЕКОГО ОСУДИВ? (Како да се бориме со осудувањето – Св. Теофан Затворник)

Како да се бориме со осудувањето – Св. Теофан Затворник “Се вовлекувам во разговори и паѓам во гревот на осудувањето. Се трудам да не осудувам и злословам. Додека молчам – ништо, но штом проговорам, како некакво помрачување да ме спопаѓа. Додека се опоменам, веќе сум се назборувала и злосло...

ХРИСТИЈАНИ ЛИ СЕ ТИЕ ЛУЃЕ? (Св. Јован Кронштатски)

ХРИСТИЈАНИ ЛИ СЕ ТИЕ ЛУЃЕ? (Св. Јован Кронштатски)

За безредниот живот на верниците и клирот – Св. Јован Кронштатски Колку е жално да гледаме дека на Господови празници непријателот го зема од христијаните својот данок, многу голем данок, и колку поголем е празникот, толку повисок данок плаќаат христијаните на непријателот, зашто, што гле...

БEСEДА за пoкoрнoст на вoлјата Бoжја

БEСEДА за пoкoрнoст на вoлјата Бoжја

   Да бидe вoлјата Твoја, какo на нeбoтo така и на зeмјата (Мт. 6:10). Блазe си му на Јoвана Крститeл бидeјќи гo испoлнил Eвангeлиeтo прeд Eвангeлиeтo. Oдeјќи вo пустината, тoј пoтпoлнo сe прeдал на вoлјата Бoжја, и сo тeлo и сo душа. И вoлјата Бoжја сe извршувала и на зeмјата...

Свештеникот цинично се шегува, се разболел или пие. Што се случува со него?

Свештеникот цинично се шегува, се разболел или пие. Што се случува со него?

„Денеска свештеникот е и шнајдер, жетвар, благајник и сметководител, а не само молитвеник“. Имено затоа денес свештеникот „изгорува“ (појава на психичка измореност од работа која резултира со незаинтересираност и суров однос). Емоционално изгорување кај свештеникот? Тоа е невозможно. Тој...

Собор на свети Јован Крстител

Собор на свети Јован Крстител

"Собор на свети Јован Крстител"На 20 јануари 2018 година, кога Црквата го слави Соборот на свети Јован Крстител, во храмот на свети Јован Крстител во Кратово, митрополитот Кумановско-осоговски г. д-р Јосиф во сослужение со митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф служеше света Златоустова...

Во што не помага Бог?

Во што не помага Бог?

Кај евангелистот Лука има една епизода што зафаќа само два стиха, иако според својата содржина е исклучително важна за разбирањето на многуте ситуации во нашиот живот. Тоа е глава 12. Еден од слушателите Му се обраќа на Христос со молба: „Учителе,  кажи му на мојот брат да го подели со мене насл...

Допир до Христос

Допир до Христос

Недела по Богојавление Целото Евангелие или Добра вест се однесува на воплотувањето на Христос, Синот Божји и во него читаме за Раѓањето од Пресвета Богородица во Витлеем, за Обрезанието, за Неговата проповед во храмот на дванаесетгодишна возраст, за Неговото излегување на проповед, за Кр...