Отечки изреки (3)

Example User · 3 years ago

    0 minutes, 23 seconds


Не барај совршенство во законот на човечките добродетели, зашто тој не е совршен во нив. Неговото совршенство е сокриено во Крстот Христов.

свети Марко Подвижник

Не чуди се што паѓаш секојдневно; не предавај се, туку застани храбро. И со сигурност ангелот што те пази, ќе го почести твоето трпение.

свети Јован Лествичник

Човек може навидум да изгледа молчалив, но ако во срцето ги осудува сите, тој непрестајно празнослови. А некој може да говори од утро до мрак, а сепак да е навистина молчалив, т.е. да не кажува ништо неполезно.

ава Пимен

Source: http://mistagogia.mk/otecki-izreki-3/

Share:

Example User

Placeat id pariatur et eos et nostrum. Voluptas cupiditate non sunt. Iusto impedit dolorum eaque deleniti molestiae numquam praesentium. Voluptas eligendi nulla quo ipsa dicta maiores accusamus. Voluptate impedit et voluptas id magni. Magnam vero autem autem accusantium nesciunt. Sunt ad quas atque aut dolorum. Voluptatibus similique quidem culpa cumque quia officiis nisi.

All author posts

Related Posts

Image Description
1 month ago

Со какво лице ќе излезам пред Господа? (Св. Ефрем Сирин)

. Поуки за покајанието 1.Тешко мене! Во каков срам се наоѓам! Она што е скриено во мене не е како она што се гледа! Јас имам само надворешен вид на побожност, но силата на побожноста ја немам. Со какво лице ќе излезам пред Господа? Он ги знае тајните на моето срце. Бидејќи сум одговорен за толку...

Image Description
1 month ago

Поука на денот (13.04.2024)

Кoлку старитe билe скрoмни и вниматeлни вo тoј пoглeд пoкажува и oвoј запишан примeр: на нeкoј брат му сe јавил ѓавoлoт oблeчeн вo ангeлска свeтлина и му рeкoл: “Јас сум архангeл Гаврил и сум испратeн кај тeбe”. На тoа братoт му oдгoвoрил: “Пoмисли сe, да нe си испратeн кај нeкoј друг, бидeјќи јас н...

Image Description
3 years ago

архим.Варнава Јанку: ПЛОДОВИТЕ НА ДУХОВНАТА ТАГА

 ПЛОДОВИТЕ НА ДУХОВНАТА ТАГАархим.Варнава Јанку Ние,како ранливи луѓе, секојдневно поднесуваме промени и падови. Од секоја непријатна ситуација,во нас спонтано се раѓа едно „Зошто?“. Мислиме дека Бог ни испраќа непријатни настани во нашите животи. Тогаш нашата логика се издига и негодува. Сепак...