Tag : Аскетика
Image description
Догматика
  7 years ago
 • 1852

Бракот и девственоста

БРАКОТ И ДЕВСТВЕНОСТА Бракот е тајна, во која мажот и жената, при нивно слободно ветување за взаемна сопружничка вредност, пред свештеникот и Црквата, се благословуваат за брачна врска, како праслика на духовниот сојуз меѓу Христос и Црквата. Со благословот, од Господа се проси и благодат за чисто...

Read More
Image description
Свети тајни
  3 years ago
 • 1212

Преподобен Пахомиј Велики

ПРЕПОДОБЕН ПАХОМИЈ ВЕЛИКИ Паралелно со преподобниот Антониј Велики, основачот на пустинското, анахоретско монаштво, на почетокот на монашката историја стои и преподобниот Пахомиј, исто така почитуван како Велики, не само заради својата посебна духовна величина, туку и заради тоа што тој е и творец и...

Read More
Image description
Беседи
  2 years ago
 • 1302

Отец, благослови

десетто послание до нас, самите „Ако не го пронајдеш Христос пред вратата кај просјакот, нема да го пронајдеш ни во путирот“.Св. Јован Златоуст Одамна имаме заборавено на благословите. Да побараме благослов, да дадеме благослов, да започнеме нешто со благослов, да измолиме благослов… од Црквата (све...

Read More
Image description
Свети тајни
  2 years ago
 • 712

Денешните Христијани не се за борба

…ДЕНЕШНИТЕ ХРИСТИЈАНИ НЕ СЕ ЗА БОРБА… Старец Пајсиј Светогорец +++ Треба да имаме расудување! Некогаш е потребно да се молчи, а понекогаш да се исповеда своето „Вјерују“, зашто носиме одговорност ако не проговориме! Во овие тешки времиња, секој треба да го направи тоа „што е до него“, а тоа што не е...

Read More
Image description
Вести
  2 years ago
 • 1741

ДЕДО НАУМ: Ние сме последни, непотребни и бескорисни. Слуги Божји? Не се ни осмелувам да помислам!

Да не си помисли некој, бидејќи сме се собрале оваа ноќ на бдение на Црквата Божја – наместо заедно со сите други луѓе да го прославуваме административниот почеток на новата година, дека сме нешто посебни, подобри. Не, ние не сме посебни, ние сме само последни. Последни, непотребни и бескорисни. Слу...

Read More
Image description
Вести
  2 years ago
 • 2660

Света Божествена Литургија во храмот „Свeта Петка“ во Рокдејл, Сиднеј (Нов Јужен Велс)

На 25. 03. 2018 година, во петтата недела од Великиот пост – Недела на света Марија Египетска, кога Светата Црква ги празнува Преподобен Теофан Исповедник; Преподобен Симеон Нов Богослов; Свети Григориј Двоеслов, папа Римски, во црковната општина „Света Петка“ во Рокдејл, старешината на храмот, през...

Read More
Image description
Катехизис
  2 years ago
 • 2879

Света Божествена Литургија во храмот „Свeти Георгиј и Пресвета Богородица“ во Епинг, Мелбурн (Викторија)

На 25. 03. 2018 година, во петтата недела од Великиот пост – Недела на света Марија Египетска, кога Светата Црква ги празнува Преподобен Теофан Исповедник; Преподобен Симеон Нов Богослов; Свети Григориј Двоеслов, папа Римски, во црковната општина „Свети Георгиј и Пресвета Богородица“ во Епинг, старе...

Read More

Popular Posts