Свети Мало, првиот епископ на Сен-Мало

Example User · 2 years ago

    1 minute, 46 seconds


Saint_MaloСПОМЕН НА СВЕТИОТ ОТЕЦ НАШ МАЛО, ПРВИОТ ЕПИСКОП НА СЕН-МАЛО И ЕДЕН ОД ЛЕГЕНДАРНИТЕ ОСНОВАЧИ НА БРЕТАНИЈА,[1] ЧИЈ СПОМЕН ЦРКВАТА ГО СЛАВИ НА 15 НОЕМВРИ

(487-565; велшки: Mach Lou; бретонски: Malou; латински: Maclovius)

Свети Мало е келтски светител, еден од легендарните основачи на Бретанија и првиот епископ на градот Сен Мало,[2] наречен во негова чест.

Роден е во велшко семејство, во реонот Каубриџ (Y Bont-faen), во грофовијата Гламорган, во Јужен Велс. Според житието, кога тој се родил, неговата мајка имала 67 години. Бил ученик на свети Брендан, со кого заедно оделе на поклонувања на светињите низ Велс и Англија. Поминувајќи го Ла Манш, тој се населил на еден остров, каде што денес се наоѓа гратчето Сен Мало. Го основал епископството Алет, каде што формирал манастирски заедници, во кои главна дејност било лозарството. Поради сè почестите малтретирања и прогонувања, тој бил принуден да го напушти манастирот, па заедно со своите следбеници се населил во Аршинжи (Сентонж), денешниот департмент на Приморски Шарант, каде што и го завршил земниот живот.

Во X век, со одобрение на Хуго Велики, неговите мошти биле пренесени во Париз.

Свети Мало денес е почитуван како еден од основачите на Бретанија. Православната Црква неговиот спомен го празнува на 15 ноември според Јулијанскиот календар.

[1] Бретанија (француски: Bretagne; бретонски: Breizh; галски: Bertaeyn) е историска е област и регион во северозападна Франција. Своето име го добила од племето Брити, кои тука се населувале во почетокот на средните векови. Дотогаш таа била западен дел од вкупните крајбрежни територии, расположени меѓу Сена и Гарона, кои се нарекувале Арморик (страна кај морето). Најжестоките борби за освојување на оваа територија се воделе од 440-600 година, кога имало напади од Брити од Британските Острови. Во војната против Франките, тие успеале да издејствуваат самостојност, а со тек на време Бретанија влегла во составот на независните херцогства. Долг период Бретанија се колебала на која страна да припадне – Франција или Англија. Сепак, во 1532 година, таа званично и конечно влегла во состав на Франција. Бретанија денес има околу 4.000.000 жители, а главен град е Рен.

[2] Сен Мало (Saint Malo, Sant Malou) е град и пристаниште во Бретанија, во северозападна Франција, кој се наоѓа на брегот на Ла Манш, на устието на реката Ранс. Иако градот има околу 50.000 жители, денес важи за голем туристички центар, каде што во време на сезона има и до 200.000 туристи.

Source: https://blagovesti.wordpress.com/2017/05/30/%d1%81%d0%b2%d0%b5%d1%82%d0%b8-%d0%bc%d0%b0%d0%bb%d0%be-%d0%bf%d1%80%d0%b2%d0%b8%d0%be%d1%82-%d0%b5%d0%bf%d0%b8%d1%81%d0%ba%d0%be%d0%bf-%d0%bd%d0%b

Share:

Example User

Sit illo et occaecati blanditiis minus. Explicabo quia eius porro earum quis. Et nesciunt et nobis autem aut quod dolorem. Cumque est quas provident nemo nihil. Perferendis sequi in ipsa consequatur voluptatibus voluptatem. Sed assumenda ut cupiditate. Saepe et fuga maiores optio. Doloribus ea iusto dolore. Sed deserunt suscipit reprehenderit magni voluptatibus dicta. Unde aliquam sunt deserunt itaque. Nesciunt tempore molestiae qui et distinctio. Dolor quae aliquam nobis minus.

All author posts

Related Posts

Image Description
1 year ago

Свети апостол Јакoв брат Гoспoдoв (Од Православниот календар)

Свети апостол Јакoв брат Гoспoдoв. Сe нарeкува брат Гoспoдoв затoа штo му бил син на правeдниoт Јoсиф, свршeникoт на Прeсвeта Бoгoрoдица. Кoга правeдниoт Јoсиф бил прeд смрт, тoј гo раздeлил свoјoт имoт на свoитe синoви, па сакал да Му oстави eдeн дeл и на Гoспoда Исуса, синoт на Прeсвeта Дeва Мариј...

Image Description
2 years ago

Радоста на апостолите

Во тропарот на празникот пееме: „Си се вознесол во слава, Христе Боже наш, причинувајќи им радост на Твоите ученици“. Овде би се задржал на радоста, која ја доживеале светите апостоли и Пресвета Богородица, а која е карактеристика на православните христијани. Во псалмите и во молитвата пред...