АРХИЕПИСКОПОТ ОХРИДСКИ И МАКЕДОНСКИ СТЕФАН: „Години потпрени врз векови“

АРХИЕПИСКОПОТ ОХРИДСКИ И МАКЕДОНСКИ СТЕФАН: „Години потпрени врз векови“

                                                            на 30 септември 2017 година, во катедралниот храм „Св. Софија“ во Охрид. СТЕФАН,Архиепископ охридски и македонски: „Години потпрени врз векови“ Господ Исус Христос го победи светот и го основа Сво...

Час по веронаука во храмот „Света Петка“ во Рокдејл, Сиднеј (Нов Јужен Велс)

Час по веронаука во храмот „Света Петка“ во Рокдејл, Сиднеј (Нов Јужен Велс)

Во понеделникот, на 02. 10. 2017 година, кога ги празнуваме светите маченици Трофим, Саватиј и Доримедонт; светиот маченик Зосим Пустиник и свети Теодор, кнез Јерославски, во црковната општина „Света Петка“ во Рокдејл, игуменот Гаврил (Галев) одржа час по веронаука. На предавањето беа присутни п...

Отец, благослови

Отец, благослови

десетто послание до нас, самите „Ако не го пронајдеш Христос пред вратата кај просјакот, нема да го пронајдеш ни во путирот“.Св. Јован Златоуст Одамна имаме заборавено на благословите. Да побараме благослов, да дадеме благослов, да започнеме нешто со благослов, да измолиме благослов… од Црквата...

Препораки за две книги

Препораки за две книги

Неодамна излезе од печат книгата „Вистинската слобода: романски новомаченици и исповедници“, во издание на Струмичката епархија, a по повод педесет години од возобновувањето на автокефалноста на МПЦ – ОА. Во книгата се опфатени житија и поуки на новомаченици и исповедници за време на комунистичк...

Години потпрени врз векови

Години потпрени врз векови

† СТЕФАН,Архиепископ охридски и македонски Господ Исус Христос го победи светот иго основа Своето Царство – Црквата, за која рече дека портите на адот нема да ја надвладеат .Со тоа вети дека таа, како Негово Царство – ќебиде вечна. Црквата е икона на својот Владетел и Негово вечно почивалиште....

Централна прослава во Охрид по повод големиот и значаен јубилеј: „50 години возобновена автокефалност на Охридската архиепископија како Македонска Православна Црква“

Централна прослава во Охрид по повод големиот и значаен јубилеј: „50 години возобновена автокефалност на Охридската архиепископија како Македонска Православна Црква“

„…Но печалната и мрачна пустиња ми изгледаше светол, радостен, земен рај, кога низ умо ми минуваше во каква состојба се наоѓа мојата татковина, а посебно мојата Струмица, како ги гледаш нашите попови до еден како служат на грчки, а не знаат ниту една грчка буква: ги гледаш во црквата како зборув...

Беседа на Митрополит г. Агатангел по повод големиот јубилеј: „50 години возобновена Охридска архиепископија како Македонска Православна Црква“

Беседа на Митрополит г. Агатангел по повод големиот јубилеј: „50 години возобновена Охридска архиепископија како Македонска Православна Црква“

Ваше Блаженство, Ваши Високипреосвештенства, Ваше Преосвештенство, почитувано, чесно и богољубиво свештенство и монаштво, драги браќа и сестри…   Долг, трновит и полн со искушенија бил историскиот пат на македонскиот народ во остварувањето на вековниот идеал за национална независност и црковна а...

Воздвижение на Чесниот Крст

Воздвижение на Чесниот Крст

 Со векови на денот на Воздвижението, односно Воздигнувањето на Чесниот Крст, архијереите, стоејќи среде црквата, окружени од мноштвото свештеници, го издигале Крстот високо над главите на соборот на верни, додека хорот во тоа време громогласно пеел „Господи, помилуј!” Тоа бил празникот на христијан...

О. Зоран Стаменковиќ: За победата над последниот непријател

О. Зоран Стаменковиќ: За победата над последниот непријател

  Скопје, 23-ти септември 2017 год.       Најпоследниот враг за уништување е смртта (1.Кор 15,26) На човекот прв непријател е ѓаволот, втор гревот, и трет смртта.Господ Исус Христос ги победи сите три овие непријатели на човечкиот род. Со своето понижување г...

Крст

Крст

Го прославуваме пронаоѓањето и подигнувањето на Чесниот Крст. Го славиме и се сеќаваме на страшното значење на крстот. Не е лесно да се носи крст. Не е лесно да се биде христијанин. Христијанството не е идеологија. Ниту е мирно пристаниште во кое се затскриваме пред неправдите и болестите на о...

Воздвижение на чесниот Крст Господов

Воздвижение на чесниот Крст Господов

Крстот кај Јудејците бил срамен знак, на крст ги распнувале големите злосторници, кои требало јавно да бидат посрамени. И така било сѐ до Христовото распнување и воскресение. Оттогаш Крстот стана најголем симбол на Христијанството и негово најсилно оружје. Некогашниот срамен знак, Христос со Својата...

Прославен празникот Крстовден во храмот „Свeта Петка“ во Рокдејл, Сиднеј (Нов Јужен Велс)

Прославен празникот Крстовден во храмот „Свeта Петка“ во Рокдејл, Сиднеј (Нов Јужен Велс)

На 27. 09. 2017 година, кога го празнуваме празникот Воздвижение на Честниот Крст (Крстовден), и споменот на светата царица Плакила; на преподобниот маченик Макариј Солунски и на преподобната Марија Тарсиска, во црковната општина „Света Петка“ во Рокдејл, игуменот Гаврил (Галев) служеше Света Зл...

Божествена литургија за празникот Крстовден во храмот „Свeти Георгиј и Пресвета Богородица“ во Епинг, Мелбурн (Викторија)

Божествена литургија за празникот Крстовден во храмот „Свeти Георгиј и Пресвета Богородица“ во Епинг, Мелбурн (Викторија)

На 27. 09. 2017 година, кога го празнуваме празникот Воздвижение на Честниот Крст (Крстовден), и споменот на светата царица Плакила; на преподобниот маченик Макариј Солунски и на преподобната Марија Тарсиска, во црковната општина „Свети Георгиј и Пресвета Богородица“ во Епинг, старешината на хра...

Канонизиран за светител – преподобниот архимандрит Јоаникиј од Ракотинци

Канонизиран за светител – преподобниот архимандрит Јоаникиј од Ракотинци

Заблеска со светост и убавина преподобниот Јоаникиј Ракотински   Не времето и околностите ги провозгласуваат светиите, туку благородството на совршената и нелицемерна љубов кон Бога Така запиша во синаксарот од богослужбата за Преподобниот Јоаникиј, химнографот на Великата Христова Црква, сепре...

Преподобен Јоаникиј Ракотински

Преподобен Јоаникиј Ракотински

Тропар, гл. 3 Живот богољубив мина, преподобен Јоаникие,којшто си овенчан од Исуса Владиката, Подвигоположникот.Така, твориш чудеса преку моштите своиза сите што доаѓаат и верно ти се молат.Затоа, прими благодарен глас:Радувај се, рамен со древните светии. Кондак, гл. 4 Последувајќи Го Господа...