Архијерејско сослужување за Иванден во Крушево

Example Super-Admin User · 2 weeks ago

    0 minutes, 26 seconds


На празникот на Рождеството на светиот Претеча и Крстител Јован, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот крушевско-демирхисарски г. Јован му сослужуваше на Епископот дељадровско-илинденски г. Јоаким, кој како гостин началствуваше на Светата Литургија и проповедаше во храмот „Рождество на Свети Јован Претеча и Крстител“, во Крушево.

На Литургијата проповедаше Преосвештениот Епископ Јоаким, неговата поучна беседа ја пренесуваме во продолжение.

Извор: https://krushdem.org/2024/07/07/ivanden/

The post Архијерејско сослужување за Иванден во Крушево appeared first on Литургија.мк.

Source: https://liturgija.mk/aktuelno/mpc/arhijerejsko-sosluzhuvanje-za-ivanden-vo-krushevo/

Share:

Example Super-Admin User

Aut dolor fugit impedit incidunt. Unde repellat commodi illum voluptas. Quisquam consequatur autem quae ipsam. Corporis voluptate aspernatur minus omnis. Maiores aut fugit mollitia eaque. Praesentium facere alias dicta delectus et rerum. Dolorem animi cum cumque accusantium vel autem. Eos iste reprehenderit et odit eius voluptas modi. Sequi dolorum dolorem inventore saepe quibusdam. Impedit in est repudiandae consequatur fugit fugit. Dolorem et illum neque aut sint et.

All author posts

Related Posts

Image Description
1 month ago

Совршени, непогрешливи и свети

Митрополит Атанасиј Лимасолски Ние ја поистоветуваме совршеноста со непогрешливоста. Затоа и лесно се соблазнуваме. Се соблазнуваме дури и од нашите духовни отци, од нашите епископи, од свештенослужителите кога ќе ги видиме дека грешат. А тоа што се соблазнуваме, знаете, е показател на нашата незрел...

Image Description
1 month ago

Како може верникот да се ослободи од стариот паднат човек?

 Како може верникот да се ослободи од стариот паднат човек? Сите чувствуваме дека ги носиме трагите на стариот човек. Неговата главна карактеристика е самољубието, односно болната егоцентрична „љубов“ кон себе. Самољубието не ни дозволува вистински и несебично да ги сакаме Бога и луѓето.Страстите се...

Image Description
3 weeks ago

Главни делови на Златоустовата и Василиевата Литургија

Во Божествената Литургија се разликуваат два дела (не вклучувајќи ја Проскомидијата): Првиот дел е Литургија на словото, во кој се содржат псалми, библиски читања, прозби, проповед, па затоа ова е, всушност, дидактичкиот дел на евхаристиското собрание. Вториот дел е Литургија на Тајната, во ко...