Title : ВИСТИНСКИ БОЖИК - СТАРЕЦ ГЕОРГИЈ КАПСАНИС (06/01/2021)

ВИСТИНСКИ БОЖИК - СТАРЕЦ ГЕОРГИЈ КАПСАНИС (06/01/2021)

Example User · 8 months ago

    0 minutes, 5 seconds


ВИСТИНСКИ БОЖИК - СТАРЕЦ ГЕОРГИЈ КАПСАНИС
06/01/2021

3.angeli.so.truba

          Се истакнува од многумина во овие денови дека Божик е ден на љубов и мир. Но не се кажува целата вистина. Дека, имено, вистинската љубов и вистинскиот мир се дарови на Воплотениот Спасител наш Исус Христос на оние коишто се подвизуваат со покајание, смирение, молитва, подвиг и послушание во Црквата да го надминуваат себељубието нивно.

Кога сме полни со себељубие, ниту можеме правилно да љубиме, ниту да имаме вистински мир во нас самите и со ближните.

Луѓето обично ги сакаат љубовта и мирот, но не сакаат да се подвизуваат против себељубието нивно. И затоа на крај ниту љубов ниту мир имаме. Немаме мир следствено и во семејството наше.

Смирената наша молитва од Света Гора е да се подвизуваме сите против нашето самољубие, со цел да дојди во нашите срца, во нашите семејства, во татковината ни и во светот вистинската љубов и мир Христов. И уште Смирениот Исус Христос да ги најде смирени, со вера, очистени и прости срцата наши за да се насели во нас Самиот.

Така да прославиме вистински Рождество, ако Христос се раѓа во нашите срца непречено.


3.angeli.so.truba

Христос се раѓа во срцата наши според Светите Отци секојпат кога ние ги запазуваме Неговите заповеди, особено заповедта на љубовта и секогаш со копнеж и вера се повикуваме на Светото Име Негово, и секако со познатата молитва Исусова: Господи Исусе Христе, помилувај ме грешниот.

Во денешниот, збунет и брзо променлив свет наша единствена стабилна точка и единствена надеж е смирениот Богомладенец од Витлеем и Црквата Негова.

После падот на сите идоли и напуштањето на сите лукави надежи, Смирениот Исус Христос останува единствената наша надеж. Да не болуваме залудно пребарувајќи други решенија.

На прогонуваниот исток и презрениот запад - Христос е Спасителот.

За да го поттикне спасението наше ја бара слободата наша, смирението наше, покајанието наше.

Со овие мисли ги испраќаме нашите братски молитви кон сите во Христа браќа наши и ги молиме во овие свети денови да не малаксаат во нивните молитви покажувајќи ја на дело љубовта нивна кон секој намачен брат наш, блиску до нас или далеку од нас, којшто ни е брат во Христа.

Рождество Христово 1991

ХРИСТОС СЕ РОДИ !

Превод: Сестринството на Манастирот Свети Јован Претеча Слепче

 3.angeli.so.truba

Извор:

https://www.manastirslepche.mk/novost/vistinski-bozik-starec-georgij-kapsanis/

 Друго:

KAPSANIS.BOZIK1

Source: https://preminportal.com.mk/duhovnost/besedi/23824-06-01-2021

Share:

Example User

All author posts

Related Posts

Image Description
4 months ago

Митрополит Струмички Наум: Цветници (24.04.2021 )

Цветници (24.04.2021 16:01)Конечно дојде времето да се исполнат Христовите зборови за Неговото страдање и Тој доаѓа во Ерусалим. И, конечно сфаќаме дека Неговото Царство не е од овој свет: „Моето царство не е од овој свет; ако беше царството Мое од овој свет, тогаш Моите слуги би Ме бранеле...“ (Јов...

Image Description
8 months ago

Замислете, „како договорени“!? (Митрополит Наум)

Како договорени „Еден човек приготви голема вечера и покани мнозина; и кога беше време за вечерата, го прати слугата свој да им каже на поканетите: ’Дојдете, оти сè е готово!‘ И почнаа сите, како договорени, да откажуваат…“ (Лука 14, 16–24). Во денешното евангелско четиво гледаме, во суштина, исп...

Image Description
10 months ago

Беседа во спомен на Преподобен Теофил Струмички и Св. мч-ци Евлампиј и Евлампија

(Обновено) ( Беседа на ден 23.10.2005, спомен на Преподобен Теофил Струмички и Св. мч-ци Евлампиј и Евлампија Епископ Велички Методиј Возљубени браќа и сестри, Ние постојано со Господовата молитва – онаа молитвата којашто самиот Спасител ни ја остави – се молиме на нашиот Отец небесен “да бид...