ЗА БОЛЕСТА!   (Старец Ефрем Филотејски)

ЗА БОЛЕСТА! (Старец Ефрем Филотејски)

ЗА БОЛЕСТА – СТАРЕЦ ЕФРЕМ ФИЛОТЕЈСКИ Довери My го своето здравје на Бога. Ако болеста или лекарот те принудат на нешто, прифати го тоа co надеж дека на тој начин Бог ќе го направи тоа што сака. Се разбира дека нашето самоодрекување не треба да не’ одведе во смрт (оти тоа би било самоубиство...

„За да те засакаат другите прво треба ти да ги сакаш”

„За да те засакаат другите прво треба ти да ги сакаш”

Совети за љубовта Да се љуби простодушно и без страв Старецот многупати ми велеше: „Те советувам секогаш да имаш љубов. Прво љубов, па потоа се’ друго”. + + + „Понекогаш добиваш стравови, како што ми кажуваш, a тоа е затоа што доволно не го љубиш Христа. Тоа е се’. Ајде, оди сега, зашто не...

Треба да се молиш и дење и ноќе!

Треба да се молиш и дење и ноќе!

Молитвата и заморот „Кога ќе не’ пресени Божјата благодат, тогаш и молитвата ни е чиста. Треба да се молиш непрестајно, дури и кога си во кревет и кога спиеш. Треба да се молиш и дење и ноќе”. + + + „Колку и да си уморен, никогаш немој да пропуштиш да на кажеш вечерната молитва и пред спиењ...

 БЕСЕДА за бoжeствeниoт брак на чoвeчката душа  (18.05.2018)

БЕСЕДА за бoжeствeниoт брак на чoвeчката душа (18.05.2018)

   БЕСЕДАза бoжeствeниoт брак на чoвeчката душа    Вратeтe сe дeца oтстапници, вeли Гoспoд, заштo Јас сe сoeдинив сo вас    (Јeрeм. 3, 14).Чoвeчката душа e нeвeста, а Гoспoд e жив и сeсилeн маж на чoвeчката душа. Свoјата нeвeста, душата, Гoспoд ја oблeкува вo свeтлина и ја храни сo Свoјата благ...

Молитва, покајание и милостиња….(„Фанатизмот нема врска со Христос. Биди вистински христијанин! )

Молитва, покајание и милостиња….(„Фанатизмот нема врска со Христос. Биди вистински христијанин! )

(Вољата Божја да се исполни во нашите животи, да се молиме – старец Нашите молитви не се услишени затоа што не сме достојни. Човекот треба да е достоен за да се моли. Ние не сме достојни бидејќи не го љубиме нашиот ближен како самите себе. Што говори Христос? И така, ако принесуваш дар ма...

ДАЛЕКУ СМЕ НИЕ ОД ТОА…!

ДАЛЕКУ СМЕ НИЕ ОД ТОА…!

ДАЛЕКУ СМЕ НИЕ ОД ТОА… (19.05.2018 21:02) Од денешното евангелско четиво (види: Јован 17, 1–13) за толкување ќе го земеме следниот пасус: „Сега разбраа дека сè што си Ми дал е од Тебе; зашто зборовите што си Ми ги дал, им ги предадов, и тие ги примија и разбраа навистина оти од Тебе сум из...

Преосветување на храмот „Св. Николај“ во с. Стар Истевник - Општина Делчево

Преосветување на храмот „Св. Николај“ во с. Стар Истевник - Општина Делчево

Детали Родителска категорија: Вести Објавено: 19 Мај 2018 Посети: 688 Преосветување на храмот „Св. Николај“ во с. Стар Истевник - Општина Делчево На 19. 05. 2018 година, Св. праведен и многустрадален Јов, св. Варвар Воин, Не...

Литургија и освет на помошна зграда на „Вознесение Христово“ – Спасовден во с. Горобинци – Свети Николе

Литургија и освет на помошна зграда на „Вознесение Христово“ – Спасовден во с. Горобинци – Свети Николе

Детали Родителска категорија: Вести Објавено: 19 Мај 2018 Посети: 619 Литургија и освет на помошна зграда на „Вознесение Христово“ – Спасовден во с. Горобинци – Свети Николе На 17. 05. 2018 година, „Вознесение Христово“ – Сп...

Поука на вознесение на Господ наш Исус Христос

Поука на вознесение на Господ наш Исус Христос

Браќа, Ете, сега настана за нас празникот на нашиот (Господ) Христос, посветол од сите празници и ги озарува сите со светлозарните зраци. Денес небесниот свод, ликувајќи, Го подзема на облак Христа, Кој се вознесува со тело кон неискажливиот престол на Отецот и ги собра за радост сит...

Вознесение Христово

Вознесение Христово

"Вознесение Христово"На 17 мај 2018 година, кога Црквата го слави Вознесението Христово, во храмот на Вознесението Христово во с.Романовце – Куманово, Неговото Високопреосвештенство, митрополитот Кумановско-осоговски г. д-р Јосиф служеше Света Златоустова Литургија. На Светата Литургија, ве...

БЕСЕДА за извoрoт на жива вoда и за сувиoт извoр

БЕСЕДА за извoрoт на жива вoда и за сувиoт извoр

  Чудeтe сe на тoа, нeбeса... вeли Гoспoд. Заштo двe зла изврши Мoјoт нарoд: Мeнe, извoрoт на жива вoда, Мe oставија и си искoпаа извoри издупчeни штo нe мoжат да држат вoда (Јeрeм. 2: 1213). Дали oва e рeчeнo самo за тoгаш или и за дeнeс? Јаснo, и за дeнeс. Дали oва e рeчeна самo за eврeјскиo...

Молете се еден за друг, за да се исцелите…!

Молете се еден за друг, за да се исцелите…!

МОЛЕТЕ СЕ ЕДЕН ЗА ДРУГ… „Ако не си мрзлив во усрдната молитва за другите, по нивна молба или сам или заедно со нив, ќе добиеш милост од Бог – благодат Божја во срцето, која ќе ти причинува задоволство и ќе те укрепува во верата и љубовта кон Бог и кон ближните. Ова се вистински зборови, зас...

Велигден продолжува!

Велигден продолжува!

"Велигден продолжува!" Велигден продолжува! Ова се покажува на празникот на Оддание на Пасха, што го празнуваме еден ден пред Вознесение (Спасовден), кога ги слушаме истите пораки од пасхалната ноќ. Секој голем празник во Црквата има негово оддание. Секој празник е жив настан што се повтору...

Осветување на црква во с. Стамер - Општина Делчево

Осветување на црква во с. Стамер - Општина Делчево

Детали Родителска категорија: Вести Објавено: 13 Мај 2018 Посети: 742 Осветување на црква во с. Стамер - Општина Делчево На 13. 05. 2018 година, 6 –та Недела по Воскресението Христово, посветена на Слепиот, св. ап. Јаков Зав...

БЕСЕДА ЗА ВОЗНЕСЕНИЕ  (И нас ни е отворено, повикани сме кон вознесението…)– Архимандрит Гаврил

БЕСЕДА ЗА ВОЗНЕСЕНИЕ (И нас ни е отворено, повикани сме кон вознесението…)– Архимандрит Гаврил

Во името на Отецот и Синот и Светиот Дух На денешниот ден го славиме настанот на Христовото возенсението на небесата. [Празникот Вознесение Господово – е ден во кој Господ се вознесе на неботo (Дела. 1, 1-12; Мк. 16, 12-19; Лк. 24, 50-52). Откако Господ Исус Христос се распна на Kрстот за...