Tag : Олимпијада
Image description
Догматика
  3 years ago
 • 1226

Образование без вера: Причина за груб егоизам и пад на моралот

 
 ✤✣✤
 Митрополит Видински Неофит
 Нашиов век се гордее со просветеноста и со знаењето на умот. Денес е голем бројот на интелегентни луѓе кои се рамнодушни спрема верата и многумина ја мешаат со суеверието. Сега важи паролата дека само со образование и наука ќе се создаде среќен живот н...

Read More
Image description
Вести
  3 years ago
 • 1881

Протојереј Зоран Стаменковиќ - КАКО ДА СЕ ПОБЕДИ ДЕПРЕСИЈА


 Чувството на тага е природна човечка реакција на некои тешки животни околности. Меѓу тоа лошо е кога таквите емоции преовладеат, кога тагата трае.Бидејќи тогаш сме чекор до  д е п р е с и ј а. Долготрајната тага, всушност е болна соотојба на душата. Човекот станува зависник од тагата, почнува...

Read More
Image description
Свети тајни
  2 years ago
 • 1678

Преподобен Никита Ститат- Природни и психолошки глави за очистување на умот


 Втора стотицаприродни и психолошки глави за очистување на умот
 1.     Почетокот на љубовта спрема Бога е презирот спрема видливите и човечките работи; средината е очистување на умот, од кој доаѓа отворањето на духовните очи и гледање на небесното царство, кое е скриено во нас, а крајот е...

Read More
Image description
Катехизис
  2 years ago
 • 1353

Канонизиран за светител – преподобниот архимандрит Јоаникиј од Ракотинци

Заблеска со светост и убавина преподобниот Јоаникиј Ракотински   Не времето и околностите ги провозгласуваат светиите, туку благородството на совршената и нелицемерна љубов кон Бога Така запиша во синаксарот од богослужбата за Преподобниот Јоаникиј, химнографот на Великата Христова Црква, сепреподо...

Read More
Image description
Катехизис
  2 years ago
 • 2145

Совет за оние што не веруваат

Гордоста не ѝ дозволува на душата да зачекори по патот на верата. Еве еден совет за неверникот: нека рече – Господи, ако постоиш, просветли ме, и ќе Ти служам со сето мое срце и душа. Поради ваквата смирена мисла и подготвеноста да Му служи на Бога, Господ ќе го просветли… А тогаш неговата душа ќе Г...

Read More
Image description
Свети тајни
  2 years ago
 • 2345

Старец Пајсиј Олару

На 18 се слави споменот на најпочитуваниот романски духовник – јеросхимонах Пајсиј Олару. Велика схима примил во млада возраст, и сиот негов живот го поминал во осаменост и молитва. Тој го воспитувал во монашки живот идниот старец Клеопа Илие, а кога старец Клеопа станал познат насекаде, тогаш го по...

Read More
Image description
Библистика
  2 years ago
 • 527

Свети Дионисиј од Закинтос, архиепископ Егински (1547 – 1622)

Свети Дионисиј од Закинтос, архиепископ Егински (1547 – 1622) Posted on 21/10/2017 Updated on 21/10/2017 Во светот Драганиг Сигур, се родил во 1547 година на островот Закинтос во Јонското море. Според родовата линија на татко му произлегувал од аристократски нормандски род. Неговите предци...

Read More

Popular Posts