Tag : Празнични проповеди
Image description
Литургика
  3 years ago
 • 1739

Беседа за прoклeтствoтo на чoвeк кoј сe надeва на чoвeк (22.05.2017)


     Така вeли Гoспoд: „Прoклeт да e oнoј чoвeк штo сe надeва на чoвeк и кoј тeлoтo свoe гo смeта за сила, чиe срцe сe клoни oд Гoспoда” (Јeрeм. 17, 5)
 Кoга чoвeк сo срцeтo ќe oтстапи oд Гoспoда, тoгаш тoј, oбичнo, сe надeва на луѓeтo и вo сeбe, бидeјќи на кoгo тoгаш би сe надeвал кoга вeќ...

Read More
Image description
Вести
  3 years ago
 • 2776

o. Горан Стојчевски - Испуштените црвени слова да ги надополниме со живот

 
 
 o. Горан СтојчевскиИспуштените црвени слова да ги надополниме со живот(тема I во II)
 
 
 "Како што би рекол нашиот преподобен ава Јустин, толкувајќи го свети Апостол Павле (парафразирам): во Црквата на Светиот Дух, како Тело на Богочовекот Христос, секој молитвено и благода...

Read More
Image description
Беседи
  4 years ago
 • 1900

Недела на блудниот син

НЕДЕЛА НА БЛУДНИОТ СИН Од многуте параболи, кои ги изговорил Господ Исус Христос, најубава, најсодржајна и најпоучителна е параболата за Блудниот син. Од многу свети отци, оправдано таа е наречена „бисер меѓу параболите“ и „Евангелие во Евангелието“. Таа им послужила како инспирација на многу уметни...

Read More
Image description
Беседи
  2 years ago
 • 2810

Крстовден во Радовиш

{artsexylightbox singleImage="images/stories/27-09-17/1.JPG" path="images/stories/27-09-17/" previewHeight="150" previewWidth="200"}{/artsexylightbox} Крстовден во Радовиш На 27. 09. 2017 година на Празникот Воздвижение на св. Крст – Крстовден, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Брегални...

Read More
Image description
Вести
  2 years ago
 • 1925

Преподобен Теофил Струмички

Блажениот Теофил се роди од побожни родители во близината на градот Тивериопол, денес Струмица, во Македонија. Го крстија кога имаше три години. Еднаш родителите го одведоа на гората Селентија (Еленица, над Струмица) за да земат благослов од светиот старец Стефан. Тој ги благослови родителите и нивн...

Read More
Image description
Катехизис
  2 years ago
 • 2665

Повредливоста е параметар на големото „его“

Еве како ќе знаеш дали си жртва на неправда, на другите луѓе, на зависта, на околностите или на било што друго. Ако си вистинска жртва ќе имаш радост, голема и непоматена радост и мир во себе. Ако се гушиш во „неправдата“ која луѓето и животот ти ја нанесуваат, запамти добро, ти си жртва, но жртва н...

Read More
Image description
Вести
  2 years ago
 • 1646

Скриена демонизираност/Hidden demonization

Бесомачениот што Христос го исцели побара да оди по Него, а локалните жители останаа без Него затоа што не Го примија, или поточно, побараа да си оди од нивниот крај. Ова евангелско четиво (види: Лука 8, 26–39) покажува дека бесомачените можат полесно да бидат исцелени, бидејќи тие, потполно обземен...

Read More

Popular Posts