Tag : Пост
Image description
Вести
  3 years ago
 • 1881

Протојереј Зоран Стаменковиќ - КАКО ДА СЕ ПОБЕДИ ДЕПРЕСИЈА


 Чувството на тага е природна човечка реакција на некои тешки животни околности. Меѓу тоа лошо е кога таквите емоции преовладеат, кога тагата трае.Бидејќи тогаш сме чекор до  д е п р е с и ј а. Долготрајната тага, всушност е болна соотојба на душата. Човекот станува зависник од тагата, почнува...

Read More
Image description
Свети тајни
  2 years ago
 • 1928

Божествена литургија за празникот на свети вмч. Димитриј Солунски во храмот „Свeти Георгиј и Пресвета Богородица“ во Епинг, Мелбурн (Викторија)

На 08. 11. 2017 година, кога го празнуваме споменот на светиот великомаченик Димитриј Солунски, во црковната општина „Свети Георгиј и Пресвета Богородица“ во Епинг, старешината на храмот, јерејот Климент Станковски служеше Света Златоустова Литургија. На Светата Литургија, верниот народ се причести...

Read More
Image description
Свети тајни
  2 years ago
 • 2358

Бисери од мудроста на свети Јован Златоуст

Кога има корумпирани (во духовно распаѓање) владетели, советници, судии, свештеници, тогаш ништо веќе не може да го спречи народот од расипување. Пилињата имаат крилја за да ги избегнат замките, а луѓето имаат разум за да ги избегнат гревовите. Не ќе имаше потреба од зборови, ако блескаше нашиот жив...

Read More
Image description
Библистика
  2 years ago
 • 1997

Воведение на Пресвета Богородица – Пречиста во Делчево

Детали Родителска категорија: Вести Објавено: 04 Декември 2017 Посети: 891 
 Воведение на Пресвета Богородица – Пречиста во Делчево На 04. 12. 2017 година, „Воведение на Пресвета Богородица“ – Пречиста, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Брегалнички г. Иларион, во сослужение...

Read More
Image description
Беседи
  2 years ago
 • 2577

Слово на Рождество Христово – Свети Амвросиј Медиолански (+397)

Добро ни е познато, колку голема радост настанува и колку многуброен народ се собира во тој ден, кога се празнува родениот ден на земскиот цар. Неговите водачи и началници, а заедно со нив и сите војници се облекле во свечени облеки, препојасани со скапоцени, златно-блескави појаси, обично сите се т...

Read More
Image description
Празници
  2 years ago
 • 1970

Божик во храмот „Свeта Петка“ во Рокдејл, Сиднеј (Нов Јужен Велс)

 На 07. 01. 2018 година, кога го празнуваме празникот Рождество на Господ Исус Христос (Божик), во црковната општина „Света Петка“ во Рокдејл, старешината на храмот, презвитерот Владо Недески, служеше Света Василиева Литургија. На Светата Литургија, верниот народ се причести со Светите Христови Тајн...

Read More

Popular Posts