Tag : Педесетница
Image description
Беседи
  3 years ago
 • 2454

Митрополит Струмички Наум - Христијанство на дело (14.01.2017)


 Во беседата од пред две недели „Како правилно да бдееме – и над себе“, нагласив три духовни вистини: прво, без конкретно милосрдие кон страдалниците не само што напразно одиме во црква, туку не можеме ни христијани да се наречеме, односно – нема ли конкретно милосрдие – нема христијанство во п...

Read More
Image description
Вести
  3 years ago
 • 2776

o. Горан Стојчевски - Испуштените црвени слова да ги надополниме со живот

 
 
 o. Горан СтојчевскиИспуштените црвени слова да ги надополниме со живот(тема I во II)
 
 
 "Како што би рекол нашиот преподобен ава Јустин, толкувајќи го свети Апостол Павле (парафразирам): во Црквата на Светиот Дух, како Тело на Богочовекот Христос, секој молитвено и благода...

Read More
Image description
Празници
  5 years ago
 • 1484

Свети Георгиј и змејот во иконографијата

Богатството на образи претставено на светите икони е преголемо, но изгледа само едно нешто ги соединува сите нив. Иако не секогаш се претставува на еден натуралистички начин, тие секогаш имаат за цел да ја претстават реалноста. На иконите од животот на Христос, Неговите светии или други историски на...

Read More
Image description
Догматика
  5 years ago
 • 2724

Недела по Рождество Христово

НЕДЕЛА ПО РОЖДЕСТВО ХРИСТОВО (Недела на Светите Богоотци) „Ирод, кога виде дека мудреците го измамија, се разгневи многу и прати, та ги уби сите младенци во Витлеем и по целата негова околина од две години и помали“ (Матеј 2: 16) ВО ИМЕТО НА ОТЕЦОТ И СИНОТ И СВЕТИОТ ДУХ! Веста за раѓањето на Спас...

Read More
Image description
Свети тајни
  2 years ago
 • 1409

Жарко Ѓоргиевски - Беседа за милосрдието (15.10.2017)

 
 Скопје, 14-ти октомври 2017 г.- храм на св. Димитриј
 
 Во името на Отецот и Синот и Светиот Дух. Благочестиви христијани,
 Денешниов евангелски текст говори за само едно нешто, нешто што многу едноставно го прифаќаме, но од друга страна, многу тешко го спроведуваме во секојдневно...

Read More
Image description
Празници
  2 years ago
 • 1749

Кратки поуки до верниците за Божиќниот пост од Романскиот Патријарх Даниил

 Поглаварот на Романската православна црква, патријархот Данил ги потсетува верниците на основната цел на постот и неговото значење во духовниот живот на секој христијанин. Ние не постиме за да бидеме видени и пофалени од луѓето туку постиме за да се приближиме до Бога. Постиме зашто го сакаме Бога...

Read More
Image description
Празници
  2 years ago
 • 1091

Беседа на г. Јосиф, митрополит Тетовско-гостиварски за празникот св. Николај Чудотворец - Правило на верата

 
 Беседа на г. Јосиф, митрополит Тетовско-гостиварски за празникот Свети Николај Чудотворец, архиепископ Мирликиски
 Правило на верата
 Во името на Отецот и Синот и Светиот Дух!
 Да не знае твојата лева рака што прави десната…(Матеј 6,3)
 Драги браќа и сестри,Денес се наоѓаме в...

Read More

Popular Posts