Image description
Библистика
  1 month ago
 • 65

Беседа за Свети Климент:  Животот на Словото и светилникот на светот

­ Можно ли е воопшто со збор да се произнесе величието на човекoт, кој ја „надминува силината на словото”? На Oтецот, кoj со своите учители Кирил и Методиј „без да свијат колено пред никого“, станале „светилници на светот, имајќи го Словото на животот“ (Теофилакт Охридски).  Почитта кон Словото на ж...

Read More
Image description
Беседи
  1 month ago
 • 59

Митрополит Струмички г.Наум: Воведение на Пресвета Богородица

Некаде во своите дела светиот Старец Јосиф Исихаст вели: „Ако не ја достигнеш благодатта Божја во најголема мера, не сметај се себеси за потполн човек“. Си велам, само потполн човек каков што е свети Григориј Палама, кој ја живее и возглавува Тајната на Црквата, може да ги изрече од опит следните зб...

Read More
Image description
Беседи
  1 month ago
 • 63

Митрополит Струмички Наум – Св. Григориј Палама

СВЕТИ ГРИГОРИЈ ПАЛАМА (26.11.2022 16:58) Во Црквата не постои надворешен, т.е. научен критериум за познавање на Вистината – Христос, туку постои внатрешен, аскетско-исихастички (молитвен) критериум, преку кој лично и опитно Го познаваме Христос Вистинскиот Бог. Кога човекот преку аскетски подвиг ќе...

Read More
Image description
Беседи
  1 month ago
 • 66

Митрополит Струмички Наум – Покров на Пресвета Богородица

Покров на Пресвета Богородица (13.10.2022) Христос рекол: „И што и да посакате од Отецот во Мое име, ќе ви го направам, за да се прослави Отецот во Синот“ (Јован 14, 13). Богочовекот Исус Христос воспоставува, за нас, духовно правило да бараме од Него нешто душеполезно во име на Некој што неизмерно...

Read More
Image description
Беседи
  1 month ago
 • 58

Митрополит Струмички Наум – Зачнување на свети Јован Крстител

Зачнување на свети Јован Крстител (06.10.2022) „Во деновите на Ирод, царот Јудејски, живееше еден свештеник по име Захариј, од редот Авијанов; а жена му беше од ќерките Аронови и се викаше Елисавета. И обајцата беа праведни пред Бог, постапувајќи според сите заповеди и повелби Господови без погрешка...

Read More
Image description
Беседи
  1 month ago
 • 69

Митрополит Струмички Наум – Воздвижение на Чесниот Крст

Воздвижение на Чесниот Крст (26.09.2022) Сите носиме свој Крст (страдање) – прашањето е: сакаме да носиме Крст со смисла, со утеха и надеж на Воскресение, или сакаме да се мачиме со бесмислен крст? Мислам дека изборот не е тежок. Затоа, ајде да почнеме вистински да го почитуваме Крстот Христов, црпе...

Read More
Image description
Беседи
  1 month ago
 • 59

Беседа на г. Дамаскин, Митрополит на Додимотихо, Орестиада и Суфли

Во името на Отецот и Синот и Светиот Дух…Амин По покана на нашиот свет владика Наум, се наоѓам денеска овде, на празникот на Раѓањето на Пресвета Богородица, за да сослужуваме заедно и да се радуваме на Божјите дарови, благодарение на Неговата Светост Вселенскиот патријарх Вартоломеј, што ни помогна...

Read More
Image description
Беседи
  1 month ago
 • 61

Митрополит Струмички Наум – Рождество на Пресвета Богородица

Рождество на Пресвета Богородица (20.09.2022) Рождеството на Пресветата Владичица наша Богородица и Секогашдева Марија е убав повод да се потсетиме колку сме уште далеку од вистинската љубов кон Неa и колку треба да се покаеме поради овој наш пад. Зборувам за духовна љубов, не за душевна. За првата,...

Read More
Image description
Вести
  1 month ago
 • 54

Се упокои во Бога митрополит пергамиски Јован Зизиулас

Денеска, 2 февруари 2023 година во својата 92 година пред Бога се претстави митрополитот пергамски Јован Зизиулас. Поради болеста неодамна беше хоспитализиран на Клиника во Атина. Митрополит пергамски Јован е роден на 10 јануари 1931 година. Студиите ги почнал на Солунскиот универзитет, додека пак б...

Read More
Image description
Вести
  1 month ago
 • 60

Се упокои Архиепископот на Кипар, Хризостом II

По долгогодишно боледување, денес, на 7 ноември 2022, се упокои и премина кај Господа претстојателот на Православната Црква на Кипар, Архиепископот г. Хризостом II, на 81 годишна возраст. Архиепископот на Кипар се родил на 10 април 1941 година во Тала, во близина на Пафос, Кипар. Таму завршил Основн...

Read More

Popular Posts