Image description
Катехизис
  1 month ago
 • 56

Протојереј Андреј Ткачјов - Ти дојде!

Искрено да Ти кажам, без Тебе ми е многу лошо. На масата има сè, другар ми дојде на гости. Има и пиво. Сувите дрва крцкаат во каминот, најмалата ќерка си игра наземи, синовите цртаат бродови. Надвор паѓа снег. Што уште му треба на човека за да биде среќен? Но јас искрено Ти велам, без Тебе ми е мног...

Read More
Image description
Катехизис
  1 month ago
 • 60

Старец Гаврил Велички: Духовната глад секогаш ни е потешка од физичката

Времето потрошено за Бога, грешиме ако го сметаме за изгубено, или, пак, недоволно искористено, како што честопати си мислиме. Некојпат можеби ќе се најде некој безверник да нѐ укори, префрлувајќи ни каква полза имаме од секојдневното повторување на речиси исти молитви, кои одамна сме ги научиле

Read More
Image description
Катехизис
  1 month ago
 • 42

Се бореше со луѓето а се радуваше со ангелите ╫ Св. Јован Златоуст за Свети Стефан

Да ја овенчаме пофалбата на Стефан со цвеќиња и да го опсипиме со рози и пофални песни. Самиот тој веќе се круниса со победничката награда на верата. Иако е напишано: И не плашете се од оние што го убиваат телото... (Мт. 10,28), приврзаноста кон телото тешко се надминува.

Read More
Image description
Катехизис
  1 month ago
 • 60

„На јавe разгoварал сo ангeлитe и сe расправал сo дeмoнитe“

Живeeјќи уштe вo тeлoтo, свeтитeлитe ималe гoлeми oткрoвeнија oд Бoга и визии за нeбeснитe и пeкoлнитe сили. Ситe тиe нивни oткрoвeнија и визии ја пoтврдуваат  правoславната вeра вo ситe нeјзини учeња. Свeтитeлитe сe радoст, гoлeма радoст на вeрницитe.

Read More
Image description
Катехизис
  1 month ago
 • 58

Старец Ефрем Аризонски: Осудувањето е ужасна страст

"Чедо мое, чувај се да не судиш на ниту една душа, оти Бог допушта да падне оној кој му суди на својот ближен, за да научи да сострадува со својот слаб брат. Благодатта Божја го поддржува секој од нас но, ако се погордиме, Бог ќе ја оддалечи од нас и ќе бидеме полоши од останатите. Едно 

Read More
Image description
Катехизис
  1 month ago
 • 48

Нова година

Во раното детство и длабоката старост, приближувањето на Новата година го чувствуваме едноставно физички. Новата година е особено топол празник за сите луѓе - таа е како пролет среде зима и сите се чувствуваат празнично, а злото како да се оддалечува. Колку и да се лоши околностите за човекот, во не...

Read More
Image description
Катехизис
  1 month ago
 • 53

БИБЛИСКИ ПРОРОШТВА ЗА РАЃАЊЕТО ХРИСТОВО

И ти, Витлееме Ефратов, иако си најмал меѓу илјадниците Јудејци, од тебе ќе ни излезе Оној, Кој треба да владее во Израилот и чие потекло е од почетокот, од вечноста.(Михеј 5:2) “Затоа, Господ Сам ќе ви даде доказ: Еве девица ќе зачне и ќе роди син и ќе му даде име Емануил (што значи Бог со нас)”(Ис...

Read More
Image description
Катехизис
  1 month ago
 • 62

Блажени Диадох - Верата не е можна без дела, ниту делата се можни без вера

Оној што Го сака Бога, тој и искрено верува и извршува праведни дела според својата вера. Оној што само верува и не живее во љубовта, тој ја нема ни самата вера, која се чини како да ја има. Тој верува со некаква умствена леснотија, но не дејствува според силата на преславната љубов. Зашто „верата д...

Read More
Image description
Катехизис
  1 month ago
 • 54

Архимандрит Георгиј Капсанис: Крстот Христов и Неговото значење во нашиот живот (1)

Крстот е жртвеник на кој Христос се принесе Самиот Себе за сиот свет. Сиот кенозис, снисходење, смалување, маки, болки, смртта и се што превзеде (превзема) за нас се добредетели во крстот.На крстот Го доживеа најголемото понижување и болка за нас. Заради нас постана проклество за нас да нè ослободи...

Read More
Image description
Катехизис
  1 month ago
 • 57

КОГА ЉУБОВТА НЕ НАПУШТА

Во духовниот живот често, премногу често нам ни недостига љубов. Да имаме доволно храброст да застанеме пред огледалото Христово и пред нашата совест и да го признаеме тоа. Прашање на сила и духовна храброст. Тоа е дијагноза која може да се претвори во болест. Само од нас зависи дали ќе си дозволиме...

Read More
Image description
Катехизис
  1 month ago
 • 58

Старец Клеопа: Молитвата е мајка и царица на сите добри дела

Значи ова покажува дека молитвата не е најголемото добро дело, туку љубовта. Но сепак, зошто светите Отци рекле дека молитвата е мајка на сите добри дела? Затоа што таа ја донесува љубовта во нашата душа. Љубовта кон Бог и љубовта кон ближните не доаѓа во нашата душа преку друг пат, туку само благод...

Read More
Image description
Катехизис
  1 month ago
 • 61

ГРИЖАТА НА СОВЕСТ КАКО ПРОБЛЕМ НА ПОСТОЕЊЕТО

Така, неуспехот на Адам да го доживее своето постоење како динамичен дијалог со неговата совест е неуспех на неговиот дијалог со неговата подлабока и автентична природа. Кога ја престапува својата морална свест, тој се одвојува од своето автентично јас, се отуѓува од длабочината на неговата личност.

Read More
Image description
Катехизис
  1 month ago
 • 43

ЗОШТО УВОТО НА СВ.ЈОВАН ЗЛАТОУСТ Е НЕТЛЕНО

Прокло му го опишал изгледот на човекот, како тој стоел блиску до него и му зборувал нешто на уво. Потоа, кога ја погледнал иконата на свети апостол Павле, која била на ѕидот, и рекол: - Еве, овој беше човекот кој беше кај тебе ноќеска! Самиот св. Ап. Павле се јавувал ноќно време на св. Јован Златоу...

Read More
Image description
Катехизис
  1 month ago
 • 54

СТАРЕЦ НИКОДИМ СВЕТОГОРЕЦ -Невидливата борба (1)

 Но ако ти читателе, возљубен во Христа, сакаш да ја достигнеш таа височина, треба претходно да знаеш во што се состои христијанското совршенство. Зашто, ако не го разбереш тоа, можеш да скршнеш од вистинскиот пат и, мислејќи дека брзаш кон совршенството, да тргнеш во сосема друга насока.

Read More

Popular Posts