Image description
Беседи

Викарен Епископ Јаков Стобиски: ВИСТИНСКА СРЕЌА

(Обновено) Викарен Епископ Јаков Стобиски:ВИСТИНСКА СРЕЌА  (14.01.2019) Светото Предание на Црквата е израз на најавтентичниот нејзин живот и секогаш има длабока смисла, и секогаш без исклучок ја изразува и треба да ја изразува Црквата, бидејќи се раѓа и создава внатре, во нејзините прегратки....

Read More
Image description
Катехизис

Блажениот Теофилакт, архиепископ Охридски

Блажениот Теофилакт, архиепископ Охридски 31 декември (по стар стил)/н.13 јануариТој е роден на островот Евија, а воспитан е во Цариград, кај најпрочуените учители на тоа време. Како клирик на Великата Црква, против неговата волја го избраа за епископ и го испратија во Охрид, каде што помина околу...

Read More
Image description
Беседи

Отец Фотиј Беровски: Беседа (07.01.2023)

Запомнете што сме зборувале, што препорачуваме за сите овие големи празници  - Велигден, Божиќ, Успение на Пресвета Богородица: Поставете си нов почеток, причестете се и продолжете да живеете духовно како што треба. Не бара никој од нас да правиме некакви  огромни чуда, туку се бара од на...

Read More

Popular Posts