Image description
Поуки
  2 weeks ago
 • 41

Архијерејско сослужување за Иванден во Крушево

На празникот на Рождеството на светиот Претеча и Крстител Јован, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот крушевско-демирхисарски г. Јован му сослужуваше на Епископот дељадровско-илинденски г. Јоаким, кој како гостин началствуваше на Светата Литургија и проповедаше во храмот „Рождество на Свети Ј...

Read More
Image description
Поуки
  2 weeks ago
 • 42

Зворник во знак на духовно единство: заедничка богослужба на Митрополитите на Македонската и Српската православна црква

Во знакот на единството и духовната радост, во Стариот храм во Зворник, Босна и Херцеговина, на Иванден, 7 јули 2024 година беше отслужена Света архијерејска Литургија по повод празникот Рождество на свети Јован Крстител. Литургијата ја служеа Преосвештените митрополити г. Петар Преспанско-пелагонис...

Read More
Image description
Поуки
  2 weeks ago
 • 38

Змијата, која „стана јагне“...

  Змијата, која „стана јагне“.Не се знае името на тој подвижник, кој во историјата останал како „Опашаниот со змијата“. Свети Пајсиј Светогорец им ја раскажа оваа приказна на своите духовни чеда.Еден подвижник се подвижувал во колиба, во дивите и нескротливи делови на Света Гора. Беше многу едностав...

Read More
Image description
Поуки
  2 weeks ago
 • 38

Време е да го запалиме јагленот од минатото и да го ставиме темјанот на надежта на него.

 Време е да го запалиме јагленот од минатото и да го ставиме темјанот на надежта на негоНе можеме да ги промениме грешките што ги направивме.Создадените рани не се бришат.Минатото е тоа што е.Но, она што можеме да го направиме е да избереме сега да живееме без да ги правиме истите грешки, но и да до...

Read More
Image description
Поуки
  2 weeks ago
 • 52

Зошто верувам?...

 Зошто верувам?Зошто верувам? Гледам во себе, во моите искуства и чувства, а сепак не наоѓам одговор.Што значи Бог за мене? Начин да се толкува светот и животот? НЕ!Прво, јасно ми е дека ова објаснување не е изворот на мојата вера во Него и второ, дека мојата вера во Бог рационално не ги „објаснува“...

Read More
Image description
Поуки
  2 weeks ago
 • 49

Христовото писмо

 Христовото писмо„Вие сте нашето писмо, напишано во нашите срца, кои го познаваат и читаат сите луѓе“ ( 2. Кор. 3:2 ).Така е. Апостол Павле го одредува степенот на моралниот стандард на Коринтјаните; за него тие претставуваат „вие се јавувате како Христово писмо, составено преку нашата служба, напиш...

Read More
Image description
Беседи
  2 weeks ago
 • 45

Општа и посебна восогласеност

„Зашто никој од нив не крпи стара облека со нова крпа, оти таа ќе се отшие од старото и отворот ќе биде поголем; ниту, пак, се става ново вино во стари мевови; инаку, мевовите ќе напукаат, и виното ќе истече и мевовите ќе пропаднат; туку ново вино се става во нови мевови, па така ќе […] The post Опш...

Read More
Image description
Поуки
  2 weeks ago
 • 41

Каква е Вашата вера

 Каква е вашата вера...Еднаш еден Узбекистанец дојде кај Свети Серафим Саровски, го донесе својот петнаесетгодишен син, падна пред нозете на свештеникот и кажа: „Руски отец!  Молете се за нашиот син, тој е болен!  - Дали веруваш дека Бог може да помогне?  - го праша отец Серафим.  - Јас верувам!  -...

Read More
Image description
Поуки
  2 weeks ago
 • 41

Божјиот избор и изборот на луѓето...

 Божјиот избор и изборот на луѓетоБраќа мои,  Божјиот избор е различен од човечкиот избор .Бог го избра Авраам, старец без деца од сто години, да биде најплоден човек од сите луѓе на светот.Тој ги избрал потомците на Авраам да бидат многубројни како ѕвездите на небото и зрната песок на морскиот брег...

Read More
Image description
Поуки
  2 weeks ago
 • 46

Слово на денот на Раѓањето на Светиот Претеча и Крстител Господов Јован

  Слово на денот на Раѓањето на Светиот Претеча и Крстител Господов ЈованПророк и предвесник на Христовото доаѓање, достоен за пофалба, збунети сме, кои со љубов те почитуваме.Па, како да не бидеме збунети, како да се пофалиме достојни за тоа, за што Самиот Господ Исус Христос рекол дека меѓу родени...

Read More

Popular Posts